Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czereśnia z Cieńkowa kandydatem na Drzewo Roku

To już kolejna edycja konkursu na drzewo roku, który organizuje Klub Gaja. Przez cały czerwiec, można zagłosować na jedno z 16 drzew z całej Polski, które biorą udział w plebiscycie. Wśród nominowanych do tytułu jest dzika czereśnia z Wisły, znajdująca się na grzbiecie Cieńkowa pomiędzy dolinami Malinki i Czarnego. Została przez jury zakwalifikowana do finału spośród blisko 150 zgłoszeń.

Czereśnia z Wisły, potocznie zwana „magicznym drzewem”, liczy około 100 lat. Ma 8 m wysokości, zaś w obwodzie 160 cm. Na początku minionego wieku wyrosła na grzbiecie Cieńkowa w Beskidzie Śląskim. Drzewo znajduje się na popularnym rodzinnym szlaku, którym chętnie spacerują zarówno turyści, jak i mieszkańcy Wisły. Tędy przebiega też popularny szlak górski w kolorze żółtym, którym dotrzeć można zarówno na Baranią Górę, jak i Malinowską Skałę, czy dalej na Skrzyczne.

- To miejsce zachwyca swą atmosferą. Każdy odwiedzający Cieńków nie wyobraża sobie przejść obojętnie obok „magicznego drzewa”. Pocztówki, plakaty, zdjęcia w rodzinnych albumach czy też na portalach społecznościowych z czereśnią w roli głównej można już liczyć w tysiącach. Wielu blogerów i maniaków pięknych widoków przyjeżdża tutaj na wschody i zachody słońca. – informuje Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Wiśle.

Magię miejsca dostrzegła też Renata Przemyk, która latem 2014 roku zorganizowała pod czereśnią swój kameralny koncert. - Legenda głosi, że każdy, kto szczerze pocałuje i obejmie ukochaną osobę pod tym 100-letnim drzewem, zazna na zawsze szczęścia w miłości. My z mężem tak zrobiliśmy i jesteśmy razem już 30 lat. – mówi Małgorzata Wisełka, na której polu czereśnia się znajduje.


Red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-11 08:53:40
A.K: Rzetelelny dziennikarz OX https://www.youtube.com/watch?v=1e05oBjx-84&feature=youtu.be
2021-06-11 18:27:05
św. Patryk: AK - rzucił się w stylu najgorszych wzorców agresywnej propagandy tvPiS jeden amator na drugiego, prymitywna składanka która nic innego jak próbę ośmieszenia KR miała na celu - poziom dziennikarstwa" tego "steloka" to śmiech na sali i żałoba sołecka, nie wiem czy on "rzetelelny" w realu, ale w necie cienias
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: