Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od czerwca nowe limity dorabiania do emerytury i renty

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Będą one obowiązywać do 31 sierpnia 2021 r.

Przy pobieraniu renty lub wcześniejszej emerytury, a więc jeśli nie osiągnęło się jeszcze odpowiedniego wieku emerytalnego, należy uważać przy uzyskiwaniu dodatkowych przychodów. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie osoby podejmowały się prac zarobkowych, jednak objęte są one limitami dorabiania. Muszą więc corocznie rozliczać się w ZUS z dodatkowych dochodów.

Od 1 czerwca br. kwota przychodu odpowiadająca:
1. 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 r. wynosi 3977,10 zł;
2. 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 r. wynosi 7386,10 zł.

Zmniejszenie świadczenia (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) następuje, gdy przekroczy się 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130 proc. Z kolei renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

Obowiązuje także tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia, która ustalana jest raz w roku (nie dotyczy rent socjalnych). Od 1 marca 2021 r. wynosi ona:
dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 646,67 zł,
dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 485,04 zł,
dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie – 549,71 zł.

Należy pamiętać, że limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity nie dotyczą także pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tej osobie. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.
Emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Ma on także obowiązek do końca lutego każdego roku zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym.

Osoby pobierające powyższe świadczenia powinny pilnować górnego limitu dorabiania, aby nie zostało im pomniejszone lub zawieszone wypłacanie renty lub emerytury.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-12 09:37:33
miriam11: ALBO EMERYTURA ALBO ROBOTA!!!
2021-06-13 09:32:07
krzysztof mm: widać miriam młody jesteś, takim tylko ROBOTA zostanie na starość - ci co już na emeryturze są dożyją w spokoju, ale ci co za 10, 15 lat czy później mają emeryturę dostać się bardzo zdziwią, PiS dokumentnie rozwala system emerytalny i szanse na choćby jakie-takie utrzymanie z tych pieniędzy - ZUS już dziś jest bankrutem sztucznie podtrzymywanym przy życiu corocznymi wielomiliardowymi dotacjami z budżetu, liczba uprawnionych gwałtownie rośnie a płacących składki maleje, OFE dawno przejedzone, w kasie państwa pod rządami tych bolszewików ponad 1 000 000 000 000 zł długu do spłacenia, PiS się tym bynajmniej nie przejmuje i pompuje dług kiełbasami wyborczymi za ciężkie miliardy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: