Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czasem trzeba po nie sięgnąć, ale...

Bez względu czy mieszkamy w Sopocie, Bydgoszczy, Łapach, Rzeszowie, Wiśle, Hażlachu czy innym miejscu naszego kraju odczuwamy często lżejszy lub mocniejszy przewlekły ból. Może on wynikać z różnych schorzeń, takich jak zapalenie stawów, ból neuropatyczny, ból pooperacyjny czy choroby kręgosłupa. Dla poprawy jakości naszego życia kluczowe jest skuteczne zarządzanie bólem. Dwie popularne metody łagodzenia bólu to stosowanie plastrów przeciwbólowych oraz tabletek. Jakie są zalety i wady każdej z tych form leczenia? Którą opcję warto wybrać przy przewlekłym bólu?

 Plastry przeciwbólowe oferują długotrwałe działanie, zapewniając stałe uwalnianie leku przez określony czas, często od 12 godzin do kilku dni. Ponadto wiele dostępnych plastrów działa również rozgrzewająco lub chłodząco, co pomaga m.in. w leczeniu bólu mięśni. Dzięki temu możemy odczuwać ulgę w bólu przez dłuższy okres bez konieczności częstego przyjmowania leków. Plastry omijają układ pokarmowy, są korzystne dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, które mogą mieć trudności z przyjmowaniem tabletek. Zapewniają one także stabilny poziom leku w organizmie, co pomaga w utrzymaniu stałego poziomu bólu.

Tabletki przeciwbólowe oferują szeroki wybór leków dostępnych na rynku, od tych dostępnych bez recepty, po silniejsze leki na receptę. Mamy tutaj większy wybór dostosowany do naszych potrzeb. Tabletki mogą działać szybciej w łagodzeniu ostrego bólu w porównaniu do plastrów i są łatwo dostępne w aptekach. Są one zazwyczaj tańsze niż plastry, co jest istotne dla osób potrzebujących długotrwałego leczenia.

W ostatnim czasie bardzo głośno w mediach jest o silnej tabletce przeciwbólowej o nazwie Fentanyl. Jest to najsilniejszy na świecie lek przeciwbólowy o działaniu narkotycznym. Szybkość uzależniania się od niego można liczyć w dniach. Należy więc nie eksperymentować z Fentanylem lub innym środkiem z innego miejsca zakupu niż apteka. Z lekarstwami trzeba uważać, i że lepiej leczyć przyczynę oczywiście jak się da a nie objaw

 - W chwili obecnej nie mamy żadnego zgłoszenia  zatrucia fentanylem na terenie powiatu cieszyńskiego. Na bieżąco natomiast monitorujemy sytuację. Pomimo tego, że nie mamy zgłoszonego i potwierdzonego żadnego wypadku z użyciem fentanylu podchodzimy do tematu bardzo poważnie. Nie prowadzimy kontroli w aptekach pod kątem sprzedaży … jednak jeżeli będzie podejrzenie zakupu większej ilości tego środka apteki są zobowiązane do poinformowaniu nas o takim zajściu – informuje podkom. Krzysztof Pawlik – Oficer prasowy KPP w Cieszynie

Tak więc wybór między plastrami a tabletkami przeciwbólowymi zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, rodzaju i intensywności bólu oraz reakcji organizmu na leczenie. Osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi lub te, które potrzebują stabilnego poziomu leku przez dłuższy czas, mogą skorzystać na stosowaniu plastrów. Z kolei pacjenci, którzy potrzebują szybkiej ulgi lub mają ograniczony budżet, często preferują tabletki. W każdym przypadku ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem lub zmianą leczenia bólu.

Mamy obecnie okres wakacyjno – urlopowy i warto zastanowić się nad uzupełnieniem domowej apteczki właśnie w środki przeciwbólowe. Czy to góry, plaża czy zwiedzanie zabytków ból może przyjść i wówczas dobrze aby go szybko uśnieżyć.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-07-08 20:36:09
św. Patryk.: O masowych i codziennych zatruciach alkoholem w kraju, w którym wóda leje się rzeką 7/24, nie należy wspominać. Fentanyl jest aktualnie najlepszym odwracaczem uwagi od epidemii alkoholizmu i otyłości. Alkoholicy i otyli czują się lepiej. Właściwie nic im nie dolega. Zdrówko, i coś na zagrychę.
2024-07-09 09:31:46
KrzysztofT: Krupskiej swoje żale zamelduj Patryczku, Krupskiej. I nie zapomnij się uśmiechać od ucha do ucha. XD
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: