Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czas na Zaolzie

To będzie już kolejne spotkanie z cyklu ''Zaolzie teraz'', spotkania organizowane są w ramach projektu, który jest wspólnym przedsięwzięciem Książnicy Cieszyńskiej oraz Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.


Kiedy w 1920 roku podzielono Śląsk Cieszyński za Olzą pozostała polska społeczność i polskie dziedzictwo. Mimo upływu lat tu wciąż to dziedzictwo jest pielęgnowane. Projekt „Zaolzie teraz” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat żywej części dziedzictwa historycznego, czyli  polskiej społeczności, która pozostała po czeskiej stronie granicy. Partnerzy projektu byli bowiem zgodni w ocenie, że granica państwowa od blisko stu lat rozdzielająca historyczny obszar Śląska Cieszyńskiego nie tylko mocno nadwątliła więzi łączące Polaków z obu stron Olzy, ale także poważnie zredukowała ich wzajemną wiedzę o swoich losach. Aby wzmocnić zainteresowanie polskiej częścią Śląska Cieszyńskiego sprawami Zaolzia  cyklicznie odbywają się spotkania pn.”Zaolzie teraz”.


20 kwietnia odbędzie kolejne spotkanie z cyklu „Zaolzie teraz”. Bohaterem będzie ks. dr Walerian Bugel, katolicki kapłan, adiunkt przy Katedrze Teologii Liturgicznej Wydziału Teologicznego w Ołomuńcu, autor wielu rozpraw z dziedziny eklezjologii. Spotkanie będzie nosić tytuł  "Tożsamość ubogacona różnorodnością" poprowadzi je redaktor Otylia Toboła, zaolziańska dziennikarka i publicystka, wieloletnia kierownik Redakcji Polskiej Czeskiego Radia w Ostrawie.


Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00. Zobacz też stronę internetową: www.zaolzieteraz.kc-cieszyn.pl


 

Jego matką była słowacka aptekarka, ojcem legendarny już dziś śpiewak operowy, pochodzący z Rychwałdu Polak, Oswald Bugel, któremu komuniści długo uniemożliwiali dokończenie studiów teologicznych. Walerian Bugel urodził się w Koszycach, wczesne dzieciństwo spędził w byłej NRD, gdzie ojciec śpiewał w operze. Poszedł śladami ojca, który po śmierci żony, matki Waleriana, zaczął ubiegać się o przyznanie mu święceń kapłańskich. Miały one miejsce w 1990 r. Wtedy Walerian był już na studiach teologicznych. Tytuł doktorski uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym studia mógł podjąć dzięki pomocy Fundacji Jana Pawła II. Od 2003 r. jest adiunktem przy katedrze Teologii Liturgicznej Wydziału Teologicznego w Ołomuńcu. Do sfery jego zainteresowań badawczych należy m.in. problematyka katolickich kościołów wschodnich. Jest autorem trzech monografii, trzech podręczników popularyzatorskich, słownika oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. W radiu prowadził cykl własnych programów. Nie nosi koloratki.

                                                                                                   Otylia Toboła


 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: