Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cug do... tradycji

Country i po śląsku, teatr w gwarze cieszyńskiej, a także występy zespołów regionalnych, chórów, konkursy dla dzieci i wystawa - tak zapowiada się w skrócie VIII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego.

Już za dwa tygodnie - 25 i 26 maja 2013 roku w Cieszynie odbędzie się VIII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego organizowany przez Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, ZG PZKO w RC wraz z Obwodem Cieszyńskim oraz Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

25 maja, podczas pierwszego dnia imprezy, wystąpi grupa muzyczna "BLAF" z Trzyńca. Muzycy z Czech mają na koncie 7 płyt i niemal 1000 zagranych koncertów. Występują głównie na Śląsku Cieszyńskim, choć swoich fanów mają też w Stanach Zjednoczonych, Rosji czy Australii. Wyjątkową cechą zespołu jest to, że śpiewają country po śląsku.

Posłuchaj piosenki BLAF "Cug do werku"

W sobotni wieczór w Domu Narodowym wystąpi także amatorski teatr MK PZKO "Milików" z Czech, który wystawi  sztukę Ireny i Jana Czudka w reżyserii Haliny Wacławek pt. "Rocznica... czyli 30 lat żech nie widzioł słońca". Sztuka napisana jest w gwarze cieszyńskiej. Zespół, którego trzon stanowią miejscowi działacze PZKO, istnieje od 1994 roku dzięki inicjatywie Hynka Czeczotki. W ubiegłym roku Zespół wygrał konkurs Kongresu Polaków "Tacy Jesteśmy". W skład repertuaru trupy wchodzą przede wszystkim sztuki teatralne rodzimych autorów działających na Śląsku Cieszyńskim, m.in. Władysława Młynka, Władysława Niedoby, Wilhelma Przeczka, Adama Wawrosza, Anny Filipek oraz Ireny i Jana Czudków. Przedstawienia, w większości komedie, cieszą się coraz większym powodzeniem publiczności. Zespół wystawił w ubiegłym roku sztuki współczesne: „Przeróbka, czyli Tam dómy szifóner” i „Aparat, czyli Biydnymu krowa mlyka nie dowo, a bogatymu aji byk sie ocieli”.

Fragmenty ich występów  dostępne są m.in. tutaj

Drugi dzień imprezy upłynie pod znakiem występów zespołów regionalnych i chórów z Czech i Polski oraz wystawy i konkursu rysunków dzieci i młodzieży.

Portal OX.PL jest patronem medialnym wydarzenia.
(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: