Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cudzoziemcy poznają Polskę

Tegoroczna cieszyńska przygoda cudzoziemców z językiem, literaturą i kulturą polską rozpocznie się 29 lipca. W tym dniu kadra Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego przywita uczestników XXII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej i XXI warsztatów polonistycznych. W tym roku do Cieszyna przyjedzie około 200 studentów z prawie 30 krajów (m.in. z Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Japonii, Kanady, Korei, Rosji, Serbii, Szwecji, Turcji, USA)
30 lipca o godz. 11.30 odbędzie się uroczysta inauguracja otwierająca oba kursy. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także władze Cieszyna. Tego dnia uczestnicy kursu udadzą się na zwiedzanie miasta, które na cztery tygodnie stanie się ich domem, a cieszyńscy przewodnicy pokażą im najpiękniejsze zakątki starego grodu piastowskiego.
 
Organizatorzy letniej szkoły przygotowali dla uczestników kursu wiele atrakcji dydaktycznych, kulturalnych i rekreacyjnych. Od poniedziałku do piątku w godzinach przedpołudniowych prowadzone są zajęcia lektoratowe z języka polskiego (łącznie 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego). Po południu studenci mają możliwość wzięcia udziału w wykładach z zakresu języka polskiego, polskiej literatury, kultury i historii, współczesnej sytuacji politycznej i społecznej Polski, prowadzonych przez wytrawnych specjalistów, w większości pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Wieczorami odbywają się natomiast projekcje polskich filmów, gry językowe, koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi. Sobota i niedziela to dni przeznaczone na rekreację, a zatem zwiedzanie południa Polski, zajęcia sportowe lub po prostu wypoczynek w cieniu drzew na terenie kampusu uniwersyteckiego.
 
Studenci letniej szkoły uczą się również języka polskiego, biorąc udział w grach i zabawach językowych, w Teatrzyku poezji dziecięcej, adaptacjach scenicznych wielkich dzieł literatury polskiej, w redagowaniu tygodnika „Wiadomości Letniej Szkoły”. Ważnym punktem programu letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej jest Turniej Tłumaczy. W tym roku uczestnicy kursu będą pracować nad przekładem jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej na swoje rodzime języki. Rozstrzygniecie Turnieju Tłumaczy zaplanowano na 20 sierpnia. Ponadto studenci letniej szkoły będą mieli możliwość uczestniczenia w wieczorze poezji poświęconym twórczości polskiej noblistki.
 
Popołudniowe wykłady to seminaria z zakresu języka, literatury i kultury polskiej, w ramach których realizowane są dwie wersje programowe: popularna i akademicka. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które dopiero chcą poznać kulturę i czasy współczesne Polski. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim i polskim. Program akademicki przeznaczony jest natomiast dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które pragną zgłębić wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, kultury, historii oraz poznać współczesną sytuację społeczno-polityczną Polski.
 
Prezentowane seanse filmowe poprzedzone będą prelekcjami przybliżającymi problematykę filmów i wyjaśniającymi niezbędne dla ich zrozumienia realia kulturowe. Dodatkowo studenci będą mogli poznać polskie piosenki biesiadne, bawiąc się wspólnie i śpiewając w restauracji „Ogrodowa” w Cieszynie. Dla studentów zagra również zespół wokalno-instrumentalny „Karlik”.
 
Oprócz zwiedzania Cieszyna studenci letniej szkoły pojadą w tym roku na trzy wycieczki. Pierwszą z nich zaplanowano 5 sierpnia w Beskidy do Wisły i Szczyrku. Kolejna wycieczka odbędzie się 11 sierpnia i tym razem będą to dwa miasta: Katowice i Oświęcim. Ostatnią wycieczkę do Krakowa przewidziano 19 sierpnia.
 
Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ podczas trwania letniej szkoły organizuje również warsztaty dla nauczycieli uczących języka polskiego jako obcego poza granicami Polski.
Nauczyciele pracujący w szkołach w całej Europie, którzy biorą udział warsztatach, uczestniczą
w specjalnie przygotowanym cyklu zajęć metodycznych. W tym roku warsztaty trwają od 29 lipca do13 sierpnia.
 
Niezwykle ważnym wydarzeniem w czasie letniego kursu jest konkurs ortograficzny Sprawdzian z polskiego, w którym uczestniczą wszyscy słuchacze oraz goście przybyli z różnych krajów i studenci z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego. W tym roku konkurs odbędzie się
12 sierpnia. O jego randze stanowi przede wszystkim stawka, o jaką walczą uczestnicy. Osoba, która najlepiej napisze dyktando, otrzymuje tytuł „Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego”. Nagrodą dla zwycięzcy jest bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole.
Wieczór Narodów
 
15 sierpnia uczestnicy letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej prezentują swoje kraje podczas Wieczoru Narodów. W tym dniu studenci występują na cieszyńskim rynku, śpiewając piosenki, częstując zgromadzoną publiczność tradycyjnymi potrawami, ucząc swoich rodzimych języków czy sztuki składania origami.
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: