Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (99)

Wczoraj (23.04.) obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Właśnie m.in. dzisiaj proponujemy m.in. książkę pierwszego z nich.

Na początek powieść przygodowa autorstwa Miguela de Cervantes Saavedra „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy”. Opowieść o niezwykłym człowieku, który z maniackim uporem usiłuje wskrzesić dawne ideały rycerskie. Wędruje po Hiszpanii, narażając się na kpinę i drwiny. Jednocześnie znajduje swoich zwolenników, którzy szanują, jak on, dawne prawa moralne. Barwne tło społeczno-obyczajowe piętnasto- wiecznej Hiszpanii. Miguel de Cervantes Saavedra swoim Don Kichotem położył podwaliny pod nowoczesną powieść. Przygody oszalałego od czytania książek szlachcica i jego giermka od z górą czterystu lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia czytelników.

Druga nasza propozycja to autobiografia Doroty Wellman „Jak zostać zwierzem telewizyjnym”. Dorota Wellman, jedna z najbarwniejszych osobowości polskiego dziennikarstwa, zdradza, jak wygląda medialne życie poza kamerami. Jak zrobić karierę w TV? Kto jest prawdziwą gwiazdą, a kto tylko wydmuszką? Dlaczego show must go on? I wreszcie. Jak stworzyć udany duet? Na potrzeby tej książki powstał jeden z nich. Błyskotliwe i dowcipne teksty ilustruje najzdolniejszy rysownik młodego pokolenia, znany jako Andrzej Rysuje.

Trzecia polecana książka to romans obyczajowy Pauliny Płatkowskiej „Bądź dobrej myśli”. Wisia, Halina i Lonia znają się jak to w małych miasteczkach: niby od lat, lecz bez głębszej zażyłości. Szczęśliwym trafem zapisują się do domu kultury na te same zajęcia z ceramiki. Od słowa do słowa, od jednego wspólnego spaceru do drugiego stają się sobie coraz bliższe i coraz bardziej nawzajem potrzebne. Na pierwszy rzut oka dzieli je wszystko: mają różne sytuacje rodzinne, statusy społeczne, style życia… Co więcej, mają ugruntowane poglądy na siebie, świat czy sferę duchową. Gdyby ktoś próbował zmienić je na siłę, pewnie nic by nie wskórał, lecz jeśli za przykład innego podejścia do życia służy przyjaciółka (albo i dwie!), osoba, którą się lubi i szanuje, zmiana nadchodzi jak cicha woda - niezauważalnie, a skutecznie. I czasami wywraca wszystko do góry nogami!

Kolejna książka to sensacyjny kryminał Helen Fields „Dobrzy ludzie muszą umrzeć”, który po przesłuchaniu w minionym tygodniu polecam.
Inspektor Callanach i detektyw Ava Turner w rozgrywce z przerażającym seryjnym mordercą o wielu twarzach. Podczas koncertu rockowego w Edynburgu działacz fundacji dobroczynnejginie przecięty niemal na pół. Nikt z wielotysięcznego tłumu nie zauważył zbrodni... Tej samej nocy pielęgniarka hospicjum zostaje zmiażdżona meblami we własnym domu. Tydzień później w kontenerze na śmieci w jednej z uliczek przypadkowy przechodzień znajduje ciało nauczycielki uduszonej jej własnym szalikiem. Detektywi Luc Callanach i Ava Turner nie znajdują żadnego motywu ani żadnych tropów – aż do chwili gdy dostają informację o zagadkowych grafitach na murach budynków z opisem każdej z ofiar. Wtedy uświadamiają sobie, że napisy pojawiają się przed każdym morderstwem, a nie po nim. Morderca obwieszcza w ten sposób światu, kim będzie jego następna ofiara. Im bardziej niewinna, tym lepiej...

Dla najmłodszej grupy czytelników (raczej jeszcze słuchaczy) mamy książeczkę Barbary Supeł „Jadzia Pętelka bierze kąpiel”. "Jadzia Pętelka bierze kąpiel" to najnowsza część serii o Jadzi i jej braciszku Stasiu. W tej części towarzyszymy Jadzi podczas kąpieli. Kąpiel jest jednym z ważnych rytuałów wieczornych, jednak dla wielu dzieci jest przykrym obowiązkiem, szczególnie mycie włosów. Dzięki lekturze książeczki dzieci mogą zobaczyć w kąpieli coś więcej. Dowiedzą się też, jak czerpać z niej radość i co zrobić, żeby woda z szamponem nie wpadały do oczu. Co więcej, żeby mycie włosów było naprawdę magiczne. Jadzia początkowo wcale nie chce iść do łazienki. Mamie udaje się ją przekonać, kiedy pozwala zabrać ze sobą coś do zabawy. Podczas kąpieli dziewczynka przeżywa wiele przygód dyktowanych przez wyobraźnię. Oczywiście stale obecny jest Leniwiec, czyli ulubiona przytulanka Jadzi. Po kąpieli Jadzia oczywiście myje zęby i szykuje się do spania. Ta książeczka to świetny sposób na oswojenie kąpieli i wprowadzenie jej jako stałego elementu wieczornego rytuału.

Zapraszamy na kanapę lub wygodny fotel z książką w ręce nie tylko z okazji „Światowego Dnia Książki”.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-24 10:09:03
donekT: Skoro ostatnio o św. Wojciechu było, polecam Antoni Gołubiew "Bolesław Chrobry", wszystkie tomy.
2021-04-24 10:13:27
donekT: Igor Witkowski, "Instrukcje przebudzenia. Tom 2. Przekłamane przekazy chrześcijaństwa". Cenię Igora Witkowskiego jako pisarza i analityka rzeczywistości. Jednakże w konkretnej pozycji, pomimo ciekawego autorskiego spojrzenia, dopuścił się wielu nadinterpretacji. Porusza kwestie zarzucane chrześcijaństwu od dekad, nawet stuleci, niejednokrotnie wynikłe z propagandy państw wrogich wobec katolicyzmu. Wykorzystane w pracy źródła nie są poddane krytycznej analizie, często są to materiały sugestywne, czy opinie, w treści pojawiają się rażące błędy, moim zdaniem, wynikłe z braku krytyki źródła. Chrześcijaństwo nie zawęża się tylko do katolicyzmu i Rzymu, jest to szereg wyznań. Dlatego nie rozumiem, dlaczego w książce nadreprezentowane są treści wymierzone w konkretne wyznanie. Pomimo krytycznych uwag, polecam zdystansowane zapoznanie się z treścią pracy I. Witkowskiego, stanowi kompendium obiegowych oskarżeń zarzucanych Kościołowi/chrześcijaństwu (nie zawsze uzasadnionych), a lektura poszerza wiedzę o wiele ciekawych szczegółów.
2021-04-24 21:27:22
jasper: Cos ciekawego dla wszystkich w czasach zarazy i PiS - willa Kaczynskiego obstawiona policja, Sejm obstawiony policja, Ministerstwo Oswiaty obstawione policja. A mieli ogradzac sie rozancem, czyzby wiara coraz slabsza ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: