Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (88)

Podsumowanie czytelnictwa w bibliotekach powiatu cieszyńskiego podczas trwania pandemii pokazało, że oprócz sensacji, romansów, literatury pięknej, tematyki obozowej czytelnicy, również często sięgali po fantastykę. Dlatego dzisiaj prezentujemy cztery książki z tego gatunku.

Na początek zbiór polskich opowiadań Rafała Ziemkiewicza „Coś mocniejszego”. Bohaterem tego zbioru opowiadań jest pisarz i dziennikarz, który z pewnością nie należy do wybrańców fortuny, za to ma wolną rękę w komentowaniu życia publicznego. Drapieżne pióro autora - publicysty - połączone z fantastyką daje karykaturalny obraz polskiej rzeczywistości, dobitnie pokazuje jej śmieszność i absurdy. Autor celnie i bez skrupułów wyśmiewa rząd, układy oraz kolesiostwo, ubarwiając fabułę magią. Aleksandrowicz żyje w świecie, w którym człowiek człowiekowi wilkiem i nawet anioł może być skorumpowany.

Julia Bernard jest autorką cyklu polskich powieści "Czarownice z Wolfensteinu". Dzisiaj proponuję pierwszą część cyklu - „Czarownice z Wolfensteinu. Pierścień i sito”.
Książka jest pierwszą częścią cyklu o żyjących współcześnie czarownicach w rodu Hohenstauf. Martyna jest patologiem, sumiennym pracownikiem krakowskiego szpitala. Nikt nie wie, że w rzeczywistości jest czarownicą, która wbrew sobie i swojemu wybujałemu ego prowadzi zwykłe ludzkie życie, chcąc zapewnić swojej córce Amelce normalne dzieciństwo. Wciąż żywi nadzieję, że dziewczyna nie przejdzie Przemiany, która da jej moc, a przede wszystkim umożliwi zobaczenie drugiego wymiaru świata, Nawii. Kiedy dowiaduje się, że córka jednak przeszła przemianę, postanawia zawieźć ją do rodzinnego źródła Wolfensteinu, w którym mieszka jej matka, Adela. Mimo że od lat są skonfliktowane, wie, że to jedyny sposób, by uchronić Amelkę przed niebezpieczeństwem. Młoda Hohenstauf staje się bowiem obiektem zainteresowania nie tylko rządzącego Nawią Triumwiratu

Idąc dalej w tym gatunku polecam polską powieść fantastyczną Katarzyny Bereniki Miszczuk „Druga szansa”. Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka - "Druga szansa" - powinna napawać pacjentów otuchą, co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć? Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?


Dla młodszej części czytelników mam polską, przygodową powieść „Bodzio i pulpet” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Bodzio spotkał kosmitę. Niemożliwe? Możliwe, możliwe, Bodziowi takie historie przydarzają się non stop. Na szczęście razem z Pulpetem, swoim najlepszym przyjacielem, potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Czy chodzi o akcję Sprzątanie Świata, nieujeżdżony rower, opiekę nad klasowymi roślinkami, czy o organizację meczu ZIEMIANIE OBCY. Jeśli lubicie się śmiać, przeczytajcie tę książkę. Ona jest po prostu fantastyczna!

Od najkrótszego dnia w roku przybyło już przeszło godzinę ale wieczory są wciąż jeszcze długie i mroźne, więc zapraszamy do odwiedzania bibliotek i czytania!

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-06 08:19:03
św. Patryk.: "Wcześniej sporo działało w podziemiu, ale my byliśmy pierwszą restauracją w Polsce, która oficjalnie wznowiła działalność stacjonarnie – mówi Tomasz Kwiek, właściciel restauracji "U Trzech Braci" w Cieszynie. Lokal przyjmuje gości już piąty tydzień. Restaurator liczy się z karami, ale twierdzi, że prawo jest po stronie przedsiębiorców. – Czekamy na karę administracyjną, żeby ją zaskarżyć do sądu – dodaje." ------> onet.pl/informacje/onetslask/lockdown-restauracja-w-cieszynie-przyjmuje-gosci-czekamy-na-kare/zzlg2b8,79cfc278
2021-02-06 08:22:34
św. Patryk.: to nowa wiadomość, ale wcale nie zaskakuje, PiS to zbieranina mętów, esbeckich kapusiów, złodziei i oszustów: "Były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wieloletni prezes związanej z PiS spółki Srebrna Kazimierz Kujda złożył - jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Biurze Lustracyjnym IPN - niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Postępowanie prokuratora IPN dotyczyło współpracy Kujdy ze Służbą Bezpieczeństwa."
2021-02-06 12:51:58
jasper: Droga mlodziezy, tymczasem czytamy - „Kazimierz Kujda, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i związanej z PiS spółki Srebrna, współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.” Dziwne, ze prezes lubil/lubi otaczac sie bylymi SB-kami czy komunistami ? Kryze, Piotrowicz, Kujda, Karski, Jasinski, Kostrzewski, Przylebski... i tak mozna byloby wymieniac. Zbieg okolicznosci ...?
2021-02-06 15:16:26
donekT: Polecam artykuł dr. Przemysława Witkowskiego, zamieszczony w tygodniku "POLITYKA", pt. "Co czyta skrajna amerykańska prawica". Ksenofobia, przemoc i teorie spiskowe – z tym zazwyczaj kojarzy się skrajna prawica. Spójrzmy jednak głębiej i zbadajmy jej kulturalne korzenie. Co czytają prawicowi radykałowie? (...) A skoro rzeczywistość prowadzi nas do piekielnej przyszłości, w sukurs w wymyślaniu lepszych światów skrajnej prawicy musi przyjść fantastyka. Tu prym wiodą prawicowo odczytywani klasycy: Robert E. Howard, John R.R. Tolkien i H.P. Lovecraft. U pierwszego, w jego cyklu o Conanie, podkreślany jest kult siły i stereotypowej męskości, mizoginia, barbarzyńska prostota i witalizm bohatera, kult wojny i walki, a także last but not least niechęć do smagłych południowców i północne pochodzenie Cymeryjczyka. W sadze o Śródziemiu Tolkiena alt-rightowcy widzą z kolei metaforyczny antykomunizm i pochwałę wojny o zachowanie przedindustrialnego, pseudośredniowiecznego arystokratycznego „złotego wieku”. Z mistrza horroru z Providence biorą zaś wizje „ludobójstwa białej rasy”, rasistowskie narracje o południowcach i czarnych oraz antysemickie teorie spiskowe o rządzącym ekonomicznymi, społecznymi i literackimi kręgami Nowego Jorku żydostwie (o kłopotach z wizerunkiem Lovecrafta pisaliśmy w POLITYCE 34/20). Zachęcam do zapoznania się z całą zawartością // https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2101435,1,co-czyta-skrajna-amerykanska-prawica.read //.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: