Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (82)

Święta coraz bliżej. Życie nasze kręci się wokół przygotowań – prace porządkowe, zakupy, wypieki ciastek itp. Jednak może aby trochę odpocząć od tego zamieszania warto na chwilę zajrzeć do książki. My spróbujemy podpowiedzieć co warto przeczytać.

Skończyłem wczoraj powieść obyczajową Hanny Dikta „Dwie kobiety”, która powinna zainteresować nie tylko kobiety. Mogłyby się nigdy nie spotkać. Jednak przewrotny los splata ich drogi, poddając je niełatwej próbie. Ewa, mieszkanka Katowic, porzuca męża i pracę na uniwersytecie i wyjeżdża do Glinki, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku, gdzie zatrudnia się jako pomoc w pensjonacie. Prowadzi go owdowiała przed paroma laty Bogna. Ewa jest zamknięta w sobie i niechętnie nawiązuje nowe znajomości. Jedyny wyjątek czyni dla właścicielki pensjonatu, do której od razu zapałała sympatią, oraz dla nowej sąsiadki, schorowanej matki czworga dzieci. Bogna również jest samotniczką. Ale nie tylko to łączy ją z Ewą. Każda z nich nosi w sobie tajemnicę. Dramatyczne wydarzenia, które wstrząsają życiem lokalnej społeczności, zmieniają wszystko.

Druga książka to również polska powieść obyczajowa Anny Karpińskiej „Pozwól się uwieść”. Marta, kobieta po czterdziestce, zostaje sama z córką i synem, dorastającymi bliźniakami. Rozstanie z niewiernym mężem jest dla niej dramatyczną decyzją, bo nigdy nie przestała go kochać. Jej życie rozsypuje się jak domek z kart, i tylko tajemniczy Szymon, znajomy z internetowego forum, zdaje się ją rozumieć. Okazuje jej wsparcie, pomaga pokonywać trudności, podejmować wyzwania zawodowe i rodzinne. Marta staje się silniejsza i pewniejsza siebie. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uwolnić się od rodziny, która nie stanęła po jej stronie, zrobić wreszcie coś dla siebie. Znajduje piękny dom i marzy, by kiedyś zamieszkać w urokliwej orłowskiej willi. Marta wiąże nadzieje na przyszłość z Szymonem. Internetowy ideał odwleka jednak termin spotkania. Kto kryje się po drugiej stronie sieci? Czy wiara w tę ulotną znajomość jest naiwnością? A może marzenie o wielkiej miłości się spełni?

Wydawnictwo „Lira” wypuściło w marcu 2020 r. książkę z kategorii : Kryminał, sensacja, thriller „Czas wagi” autorstwa Aleksandra Sowy. W połowie 1997 roku na warszawskiej Pradze zostaje porwana córka milionera. Jest torturowana, gwałcona i trzymana w nieludzkich warunkach. Ojciec powiadamia policję, wynajmuje znanego detektywa i robi wszystko, aby uwolnić córkę. Po przekazaniu okupu Sara jednak nie wraca. Kiedy zrozpaczona rodzina informuje dziennikarzy, wybucha skandal. Pod presją mediów w ministerstwie zapadają pospieszne decyzje. Emil Stompor zostaje zmuszony do udziału w sprawie.
Rozpoczyna się gra, w której stawką jest nie tylko życie uprowadzonej, ale także wygrana w nadchodzących wyborach i interes wielu ludzi...
Tę brutalną, prawdziwą do bólu i osadzoną w realiach historię opowiada Aleksander Sowa – czynny policjant, a zarazem autor „Gwiazd Oriona” – „Kryminału Roku 2019” wg serwisu Granice.pl

Dla najmłodszych czytelników z grupy wiekowej 7-13 lat, które w książkach cenią przede wszystkim przygody, wartką akcję oraz niepowtarzalne postacie, to publikacja “Tomek na Czarnym Lądzie” autorstwa Alfreda Szklarskiego na pewno przypadnie Wam do gustu. To wspaniała rozrywka i gwarancja cudownych, radosnych chwil spędzonych na lekturze. Tym razem główny bohater odwiedza Afrykę, zwaną Czarnym Lądem. To odległy ląd gdzie panują niesamowicie wysokie temperatury i czasem miesiącami trzeba czekać na deszcz. Jaka przygoda czeka na Tomka tym razem?
Tomek, to kompan pierwszych, wielkich przygód, które poznają najmłodsi Czytelnicy. Książki z niniejszego cyklu są pełne niesamowitych scen oraz gwałtownej akcji, co sprawia, że czyta się jednym tchem. Książka “Tomek na Czarnym Lądzie” jest napisana naturalnym i przystępnym dla Czytelnika językiem, co zdecydowanie ułatwia jej odbiór nawet najmłodszym miłośnikom książek.

Serdecznie jak zawsze na koniec zapraszamy do odwiedzenia bibliotek naszego powiatu i czytania nie tylko powyższych tytułów lecz tego co wydaje się interesującego. W następnym tygodniu polecimy coś związanego ze zbliżającymi się świętami.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-19 08:51:01
donekT: Kiedy czytam głosy o ideale pokoju polsko-niemieckiego, czy to polskie czy niemieckie, uderza mię zawsze bardzo szczupły stan wiadomości realnych, niezbędnych, przy idealnej dyskusji. Płynie z tego ta niedogodność, iż nikt nie zdaje sobie sprawy z przyczyn antagonizmu. Wiemy, o co się biliśmy, bić mamy ochotę i bić się będziemy – ale nikt nie wie dlaczego? Wskazać przedmiot boju, np. Śląsk, Pomorze, czy całą Polskę w ogóle, nie wystarcza; trzeba wyjaśnić, skąd biorą się u Niemców odmienne na te sprawy zapatrywania. Mam na myśli Niemców dobrej woli. Dyskutuje się, w ogóle tylko z ludźmi dobrej woli; na złą wolę nie znam argumentu innego, jak siła fizyczna. Koneczny Feliks, „Bizantynizm niemiecki”.
2020-12-19 08:51:30
donekT: W argumentacji zacnych Niemców o kwestiach polsko-niemieckich uderza dużo naiwności, pochodzących z niewiadomości. Jakże oni stosunkowo mało wiedzą o Niemczech, a historii niemieckiej z czasów przed-frydrychowskich zazwyczaj nie umieją całkiem. Cóż dopiero o Polsce! Podczas, gdy my jesteśmy objuczeni historią, geografią, literaturą etc. niemieckimi zazwyczaj znacznie więcej, niż wypada i potrzeba, niemiecki inteligent mniema np. jakoby Pomorze było krajem niemieckim,; nie wie nic a nic o tym, że Krzyżacy zdradą kraj ten opanowali, że w r. 1309 urządzili tam rzeź polskiej ludności, (wyrżnęli do 10 tysięcy osób), o co w r. 1311 Klemens V papież zarządził formalne śledztwo. Oczywiście wobec takiego „tytułu posiadania” należy się restitutio in intergrum nie tyle jakiegoś tam „korytarza”, ale całego, caluteńkiego Pomorza.(…) Tę sprawę muszą niemieccy uczeni zbadać bliżej, a wtedy otworzą się Niemcom oczy na wiele rzeczy, których istnienia nawet nie przypuszczali. Ta sama kwestia bowiem inaczej przedstawia się ze stanowiska bizantyńskiego, a inaczej z łacińskiego. DZIAŁA TU RÓŻNICA CYWILIZACJI. Koneczny Feliks, „Bizantynizm niemiecki”.
2020-12-19 08:51:47
św. Patryk.: poczytajcie newsy z sejmu - PiS nie zgodził się na przekazanie 500 mln zł na pomoce dydaktyczne w nauczaniu zdalnym, 200 mln zł na lecznictwo psychiatryczne i 60 mln zł na walkę z przemocą w rodzinie, za to lekką ręką dał 2 miliardy na partyjną propagandę w TV-PiS i drugie tyle na idiotyczne fanaberie kaczyńskiego, przekopywanie Mierzei Wiślanej
2020-12-19 08:52:12
donekT: Skutkiem długiej i ciężkiej przewagi bizantynizmu tracili Niemcy coraz bardziej zrozumienie prądów zmierzających ku różniczkowaniu się. Każdy badacz uznaje, jako Niemcy zawdzięczają bardzo wiele decentralizacji. Zaczyna się atoli objawiać silny prąd centralizacyjny, zmierzający do jedności politycznej Niemiec przez ujednostajnienie krajów niemieckich. Na czele tego kierunku staje państwo pruskie. Uniwersalizm niemiecki pojmowano niebawem, jako bezwzględne zapanowanie pruskiego typu na jak najrozleglejszym obszarze Niemiec, i to we wszystkich dziedzinach życia. Zrobić z całych Niemiec rozszerzone Prusy – oto cel patriotyzmu niemieckiego. Kto był odmiennego zdania, nie uchodził za patriotę. Typowi pruskiemu godziło się zdobywać przewagę przemocą. (…) Już rozpoczynały się dociekania, co uważać za przedpruskie pruskości? Bo dla licznych uczonych rozumiało się to samo przez się, że pruskość istniała zawsze, nawet przed Wilhelmami i Fryderykami. Koneczny Feliks, „Bizantynizm niemiecki”.
2020-12-19 08:58:39
św. Patryk.: i jak zwykle w punkt komentarz Donalda Tuska: "Różnica między stanem wojennym a rządami PiS jest taka, że wtedy na Sylwestra zawieszono godzinę policyjną, a teraz ją wprowadzają. Co do kasyn, brak danych. Pasterka bez zmian."
2020-12-19 09:01:13
św. Patryk.: kolejny polski ksiądz, kolega Dziwisza, oskarżony w USA o wykorzystywanie władzy, wpływów i znajomości do molestowania seksualnego - onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polski-ksiadz-miroslaw-krol-oskarzany-w-usa-o-molestowanie-seksualne/1wc8wgx,79cfc278
2020-12-19 09:02:32
św. Patryk.: tutaj więcej na temat, bulwersujące szczegóły z życia polskiego duchowieństwa w Stanach - fakt.pl/wydarzenia/rozmowa-z-przyjacielem-ks-miroslawa-krola-ksiadz-oskarzony-o-molestowanie-podwladnych/dxg306y
2020-12-19 09:03:02
św. Patryk.: "Młody polski ksiądz w swych zeznaniach opisuje np. pijacką eskapadę do baru dla homoseksualistów zakończoną wizytą w pokoju hotelowym u męskiej prostytutki."
2020-12-19 09:04:02
św. Patryk.: "Fakt dotarł jednak do innego duchownego pracującego w zespole szkół katolickich Orchard Lake w Michigan w USA. To tam według oskarżających miało dochodzić do seksualnych ekscesów. Ks. Król jest rektorem tej uczelni. Nasz rozmówca poprosił o anonimowość, lecz zgodził się opowiedzieć o swojej prywatnej rozmowie z ks. Królem. FAKT: Oskarżenia wobec księdza Króla są bardzo poważne. Co działo się w kampusie polonijnej szkoły katolickiej? Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem chciało mi się wymiotować. Ale stosunki homoseksualne pomiędzy polskimi duchownymi się tam zdarzały. Jeden z księży wręcz pomieszkiwał z młodym klerykiem. Nie kryli się specjalnie, wiedzieli o tym prawie wszyscy, nawet sprzątająca u nas pani Basia z Polski."
2020-12-19 09:04:56
św. Patryk.: "Skąd nagle seks-skandal w polskiej szkole katolickiej? - W Kościele jest wielu gejów. Wielu z nich nie ma prawdziwego powołania, ale wstępuje w stan kapłański z wygody. Tak jest i w Polsce i w USA. Dla nich to wygodne życie. Są pieniądze, a swoje potrzeby można załatwiać między sobą."
2020-12-19 09:05:47
św. Patryk.: to oni: ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ab9k9kuTURBXy9mODNhMjY4NC0yMjM3LTQwNWMtYmEyNy0xMWUzODg1MzA0OTkuanBlZ5GTAs0DSACCoTAFoTEB
2020-12-19 11:54:13
Antykler Forte: polski kler podbija świat - i przy okazji robi koło doopy wszystkim Polakom
2020-12-19 12:56:49
politykier: Stefan Kisielewski w ostatnich miesiącach życia pisał o przemianie Michnika:" Kochałem go niemal w okresie KOR-u, to było wspaniałe. Natomiast (...) dzisiejszy Michnik to totalitarysta! Demokratą jest ten, kto jest po mojej stronie. Kto ze mną się nie zgadza, jest faszystą i nie można mu podać ręki. A tylko Michnik wie, na czym polega demokracja i tolerancja. On jest tutaj sędzią, alfą i omegą."
2020-12-19 13:13:30
jasper: - [ ] Najsmieszniejsze jest to, ze obecna "religijnosc " Jarusia to tylko cyniczna gra prowadzona w celu utrzymania wladzy. Jego brat mowil o nim w latach 90-tych- - [ ] "Jarosław nie znosił klerykalizmu, w ogóle jego stosunek do religii był chłodny, większość znajomych nie wiedziała nawet, że jest wierzący”. - [ ] A teraz okazuje sie, ze prezesik musi miec kosciol czy Wawel do modlitw na wylacznosc. W czasie gdy tam przebywa nie wpuszcza sie nawet starszych ludzi. Ot taka pisowsko-katolicka hipokryzja. Prawda politykier !?
2020-12-19 14:24:17
politykier: O Adamie Michniku Krzysztof Leski, dziennikarz raczej z nim zaprzyjaźniony, napisał: "Cierpi na taką chorobę, że nie potrafi przyjąć do wiadomości, że ktoś inny może mieć rację". To tylko jedna z wielu podobnych opinii, wyrażanych także przez ludzi z Michnikiem sympatyzujących.
2020-12-19 14:57:07
jasper: Droga mlodziezy, trzeba Polakom przypominac co sam Kaczynski mowil o o.Rydzyku i jego radiu, zanim zdecydowal sie z nim wspolpracowac i hustac trzymajac sie za raczki w rytm jego kazan. „ Rozmowa pochodzi z kwietnia 1998 roku. W pewnym sensie przedstawia współczesną polską politykę odwróconą dokładnie o 180 stopni.” https://wiadomosci.wp.pl/gorzki-wywiad-sprzed-lat-oto-co-kaczynski-naprawde-myslal-o-radiu-maryja-6190098913540225a. Hipokryzja pisbolszewi pod przywodztwem jej prezesa nie ma granic !
2020-12-19 15:45:55
politykier: Do generałów stopniowo docierało, że będą się musieli posunąć znacznie dalej, niż zamierzali. Sygnałem alarmowym, który musiał ich naprawdę przerazić, był odkryty niedawno szyfrogram z peerelowskiej ambasady w Moskwie, że "Radzieccy" (jak ich nazywano w partyjnym slangu) chcą zaprosić do Moskwy Adama Michnika pod pretekstem festiwalu filmowego, jako osobę towarzyszącą Andrzejowi Wajdzie. Nad tym, co dla ekipy Jaruzelskiego i Kiszczaka znaczyła możliwość negocjacji opozycji ponad ich głowami, bezpośrednio z Kremlem, nie trzeba się chyba rozwodzić. z "Michnikowszczyzna"
2020-12-19 17:02:15
jasper: A tymczasem droga mlodziezy -Jaroslaw Kaczynski, po latach stanu wojennego, w rozmowie z Teresa Toranska stwierdzil - „Gdybym nawet nie był pełnomocnikiem Moskwy, a musiał tutaj rządzić, tobym z Solidarnością jakoś się rozprawił, bo razem z nią rządzić by się nie dało”. https://www.tygodnikprzeglad.pl/plan-internowania-jaruzelskiego/ https://racjonalista.tv/stan-wojenny-kilka-pytan/ . Ten, ktory 13. grudnia ogloszono stan wojenny, spal sobie slodziutko pod kolderka do poludnia a teraz chce Polakom urzadzac zycie na miare swoich mozliwosci !! Wraca PRL , bo "slonce narodu" tylko ten system rozumialo i podziwialo. Chce byc jak I sekretarz PZPR !!!
2020-12-19 17:34:56
wislanin135: Szanowny uzytkowniku " donekT" itp. Ma sie wrazenie ze zostal Pan jeszcze przed swoimi narodzinami ukonszony czy po naszemy uzrany przez Niemcy. Ale nic mi do tego. Czego ja nie lubie "Chrzescijaninie " to klamstw. A Pan pisze tu klamstwa , i przesto stara sie Pan podjudzac na innych , a w tym wypadku na Niemcow. Pisal Pan 01.06.2020 cytat " Warto przy okazji dodać, iż córka Himmlera GUDRUN BURWITZ aż do 2015 (kryzys migracyjny) wywierała realny wpływ na politykę Niemiec. GUDRUN BURWITZ utrzymywała relacje z ANGELĄ MERKEL i ERIKĄ STEINBACH " . Z tego co wiem pani burwitz ( celowo mala litera, bo na duza sobie nie zasluzyla ) pracowalo jako krawcowa , czyli szwoczka , a nawet udalo sie jej pod falszywym nazwiskiem znalezs prace jako sekretarka na niecale 2 lata , nim wydalo sie kim ta pani jest. Zapytam jak ta pani wywierała realny wpływ na politykę Niemiec??? . Dalsze pytanie , ze ta pani utrzymywała relacje z ANGELĄ MERKEL i ERIKĄ STEINBACH... link do Pana wypowiedzi ( https://wiadomosci.ox.pl/upamietnienie-130-ofiar-nazistowskich-zbrodni,63789 ) Prosze o zrodla tej informacji !! , bo ich nigdzie nie ma , zostalo to wymyslone przez Pana. Dalej pisze Pan 01.06.2020 cytat "Pozostałe dzieci Himmlera syn Helge i córka Dorotha, gdy dorosły, objęły stanowiska w międzynarodowych korpokracjach. Przez grzeczność nie będę wymieniał, są obecne w Polsce" tu jest link do Pana "wypowiedzi" ( https://wiadomosci.ox.pl/upamietnienie-130-ofiar-nazistowskich-zbrodni,63789 ) I znowu Pan klamie : Corka himmlera Nanette Dorothea Potthast byla Lekarzem i zmarla 13 Mai 2000 roku w wieku 55 lat link ( https://www.geni.com/people/Nanette-Potthast/6000000031851697821 ) , zas jego syn Helge Potthast zmarl w 2005 roku w wieku 63 lat link ( https://www.geni.com/people/Helge-Potthast/6000000031851632904 ) to Pytam Pana jak to mozliwe ze " pracuja " nadal ( 2020 r) jak Pan twierdz w międzynarodowych korpokracjach , i ze " sa" obecnie w Polsce. Czekam na ustosunkowanie sie do prawd.
2020-12-19 18:07:21
św. Patryk.: donuś został użarty przez esbecką historię kariery swego tatusia, kapusia czasu stanu wojennego - w takim domu i w takiej atmosferze łatwo o patologiczny przychówek
2020-12-19 19:11:14
politykier: A kto tu fałszywie utożsamia NAZISTÓW z NIEMCAMI? Na jakiej podstawie? Konrad Adenauer był Niemcem, ale nie był nazistą, podobnie jak Klemens August von Galen. NAZIZM jako ideologia miał w swej istocie charakter internacjonalistyczny, wbrew obiegowej opinii do szowinizmu odnosił się tylko w wymiarze praktycznym (przejęcie władzy w państwie). Kto krytykę nazistów i ich dzieci (czasem podzielających poglądy swoich rodziców) utożsamia z krytyką Niemców jako narodu, dopuszcza się krzywdzącego i fałszywego uproszczenia.
2020-12-19 19:12:10
politykier: Podwaliny ideologii nazistowskiej także mają międzynarodowy wymiar, wypada wymienić takie postacie jak Houston Stewart Chamberlain, Arthur de Gobineau, czy Francisa Galtona i innych.
2020-12-19 19:14:21
politykier: Nazistami stawali się nie tylko Niemcy, również osoby wywodzące się z innych narodowości: np. Walonowie, Flamandowie, Holendrzy, Francuzi, Włosi, Duńczycy, Norwegowie, Finowie, Luksemburczycy, Hiszpanie, Szwedzi, Szwajcarzy, Brytyjczycy, Rosjanie i inni obywatele radzieccy ( np. Gruzini, Czeczeni, Kozacy Kubańscy, Kozacy Tereccy, Tatarzy nadwołżańscy), Łotysze, Rumuni, Estończycy, Węgrzy, Chorwaci, Bośniaccy muzułmanie, Serbowie, Albańczycy, Bułgarzy, Litwini, Hindusi, Ukraińcy, czy Białorusini. Jak widać, utożsamianie nazistów tylko z Niemcami jest krzywdzące. Natomiast sam nazizm okazał się ideologią niestety atrakcyjną dla członków wielu innych narodowości i jak widać, miał charakter internacjonalistyczny. Natomiast krytyka zbrodniczego nazizmu, nazistów i państwa odnoszącego się do ideologii nazistowskiej jest jak najbardziej uzasadniona. Jako ciekawostkę można dodać, że WERWOLF, organizacja będąca podporządkowana partii nazistowskiej, swymi mackami sięgała także na teren Śląska Cieszyńskiego. Dlaczego?
2020-12-19 19:31:09
politykier: Nawet wtedy, kiedy wszystko wyszło na jaw, uwielbienie córki dla ojca nie uległo zmianie. Sam Heinrich Himmler byłby zapewne wielce dumny ze swojej "laleczki", gdyby wiedział, z jakim zaangażowaniem troszczy się ona o tych, którzy dla niego mordowali innych. Gudrun Burwitz jest niejako głównym filarem stowarzyszenia zarejestrowanego pod nazwą "Cicha Pomoc dla Jeńców Wojennych i Internowanych". Za tym poruszającym hasłem kryje się organizacja spiskowa byłych narodowych socjalistów i członków Waffen-SS, którzy zgodnie z mottem "Wierność jest naszym honorem", po zakończeniu wojny pomagali poszukiwanym siepaczom z SS w ucieczce za granicę. W latach późniejszych cele organizacji uległy zmianie. Oficjalnie stowarzyszenie zajmuje się pomocą uwięzionym nazistowskim zbrodniarzom wojennym, zapewnia im dofinansowanie i opłaca prawników. Pod przykrywką statusu organizacji dobroczynnej, stowarzyszenie to zbiera fundusze dla brunatnego ruchu i kształci młodych adeptów narodowego socjalizmu, pozostając niezauważonym przez opinię publiczną i działając bez przeszkód ze strony urzędów ochrony konstytucji.
2020-12-19 21:05:11
wislanin135: Szanowny uzytkowniku "politykier" donek, itp . Pan sie czesto powolywal na Biblie i stary Testament ( jezeli to bylo Panu na reke ) jezeli chodzilo np. o osoby LGBT. No to teraz ta pani burwitz nic innego nie robila , jak tylko wypelniala przykazania Boze . Zrodlo Radio Maryja , "Czwarte przykazanie Boże reguluje relacje w podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina. „Jest wprowadzeniem do następnych przykazań, które dotyczą szczególnego poszanowania życia, małżeństwa, dóbr ziemskich, słowa. Stanowi jedną z podstaw nauki społecznej Kościoła” (KKK nr 2198). Jest ono skierowane do dzieci. W szerszym rozumieniu dotyczy nie tylko szacunku okazywanego samym rodzicom, ale przełożonym i wychowawcom. „Domaga się okazywania czci, miłości i wdzięczności dziadkom i przodkom. Obejmuje wreszcie obowiązki uczniów względem nauczycieli, pracowników względem pracodawców, podwładnych względem przełożonych, obywateli względem ojczyzny, oraz tych, którzy nią rządzą lub kierują. Przykazanie to wskazuje i obejmuje obowiązki rodziców, opiekunów, nauczycieli, przełożonych, urzędników państwowych, rządzących, wszystkich tych, którzy sprawują władzę nad drugim człowiekiem lub nad wspólnotą osób” (KKK nr 2199). Zachowanie tego przykazania strzeże porządku społecznego, w którym osoby posiadające władzę i autorytet nad powierzonymi sobie innymi osobami (rodzice, wychowawcy) mogą liczyć na ich posłuszeństwo i współpracę. Trzeba pamiętać, że to przykazanie zobowiązuje dorosłych do tego, aby troszczyli się o swoją godność rodziców oraz wiernie wypełniali powierzone im przez Boga zadania. Przykazanie czci wobec rodziców znalazło się zaraz po trzech przykazaniach Bożych dotyczących relacji człowieka do Boga i sfery sacrum. To podkreśla, jak ważną i odpowiedzialną rolę Bóg powierzył rodzicom. To oni współpracują z Nim nie tylko w dziele przekazywania życia, ale – jak pisał Jan Paweł II w „Liście do rodzin” – odgrywają niezastąpioną rolę w kształtowaniu postaw życiowych swoich dzieci. Nikomu tak wiele nie zawdzięczamy jak rodzicom. Ich miłość pozwala dziecku rozwijać się i wzrastać w człowieczeństwie. To oni pomagają dziecku „czynić postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i ludzi” (por. Łk 2, 52). To dzięki nim młody człowiek poznaje prawdę o Bogu, świecie oraz własnym życiu. To oni pomagają odkryć wspaniały świat dobra i stanowią punkt odniesienia przy wyborze własnej hierarchii wartości. Władza rodzicielska została powierzona im przez Boga dla dobra dzieci. To dobro pojmowane w sposób integralny winno być kryterium podejmowanych przez rodziców decyzji oraz poleceń wydawanych dzieciom. Trzeba też, aby rodzice pamiętali, że nikt nie może wyręczyć ich w obowiązkach rodzicielskich. To oni są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami swoich dzieci. I to na nich, a nie na szkole, Kościele czy innych instytucjach spoczywa obowiązek czuwania nad rozwojem swoich dzieci. Wszystkie instytucje wychowawcze pełnią rolę służebną i pomocniczą wobec rodziny będącej kolebką życia i zdrowego wychowania. Nie można, jak zdarza się to w niektórych ideologiach czy systemach antywychowawczych, pomniejszać czy też wprost negować autorytetu rodziców bez szkody dla ich dzieci. Nie można też przeciwstawiać władzy rodzicielskiej wolności dzieci. Dlatego Kościół zawsze odrzucał pajdokrację i przypominał rodzicom o ich odpowiedzialności za dzieci. One mają prawo do tego, by zwłaszcza w pierwszym okresie swego życia mieć rodziców – jako pewnych przewodników. ks. Zbigniew Sobolewski drukuj Udostępnij Najnowsze [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Problem Platformy Obywatelskiej jest taki, że może być wszystkim, jeśli coś ją poniesie do władzy 17-metrowa choinka – dar Lasów Państwowych – na Jasnej Górze Kraków: Na choince pod oknem papieskim zapalono światełka [TYLKO U NAS] M. Guziak-Nowak: Jeżeli istnieje życie, a życie istnieje od poczęcia, to może je przerwać tylko śmierć. Skoro cały czas idziemy w postępie technologicznym do przodu, to idźmy też do przodu w postępie moralnym Informacje Dnia 19.12.2020 [20.00] KSP: Przy Kościele Św. Krzyża w Warszawie miał odbyć się protest; policja zabezpieczyła to miejsce Katecheza ks. bp. Antoniego Długosza: 10 Przykazań Bożych (19.12.2020) D. Trump wskazuje, że za cyberatakami wymierzonymi w USA stoją Chiny, a nie Rosja Rozmowy niedokończone: Edukacja i nauka – aktualne wyzwania cz.I Brak porozumienia ws. brexitu Trwa walka z koronawirusem Ks. abp M. Jędraszewski do młodych: Bóg chce byśmy przez swoją ofiarną miłość byli stróżami życia Informacje Dnia 19.12.2020 [18.00] Reportaż: Lubstówku, Lubstówku cz.II Święcenia biskupie ks. Jacka Grzybowskiego. Pozdrawiam i zycze milego wieczoru
2020-12-19 21:10:21
jasper: Droga mlodziezy - to cytat z programu PiS - „Kościół katolicki jest depozytariuszem i głosicielem powszechnie znanej w Polsce nauki moralnej. Nie ma ona w szerszym społecznym zakresie żadnej konkurencji, dlatego też w pełni jest uprawnione twierdzenie, że w Polsce nauce moralnej Kościoła można przeciwstawić tylko nihilizm”. A to dokladna replika mysli Romana Dmowskiego (1927 ) , glownego ideologa polskiego nacjonalizmu. „Mamy w łonie naszego narodu niekatolików, mamy ich wśród najbardziej świadomych i najlepiej spełniających obowiązki polskie członków narodu. Ci wszakże rozumieją, że Polska jest krajem katolickim i postępowanie swoje do tego stosują”. I dalej (Dmowski, nie Kaczynski): „Naród polski nie odmawia swoim członkom prawa do wierzenia w co innego, niż wierzą katolicy, do praktykowania innej religii, ale nie przyznaje im prawa do prowadzenia polityki, niezgodnej z charakterem i potrzebami katolickimi narodu, lub przeciw katolickiej ... Czyli w jotke sciagniete z Dmowskiego.
2020-12-19 22:14:51
politykier: Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni. Chociaż Gudrun Burwitz jest tylko jego zwyczajnym członkiem, w rzeczywistości uważa się ją za niepisaną przewodniczącą stowarzyszenia z racji jej pochodzenia i statusu. Podczas spotkań nazistów i neonazistów, jak na przykład podczas corocznego spotkania weteranów SS w austriackiej miejscowości Krumpendorf nad jeziorem Wörthersee koło Klagenfurtu, oddaje się jej należny szacunek. Z początkiem października tysiące uczestników pielgrzymują na karyntyjskie Wzgórze Ulryka, uświęcone miejsce z czasów celtyckich, by tam uczcić pamięć swoich towarzyszy. Na spotkanie to, które ze względu na szerzone tam skrajnie prawicowe poglądy jest w Austrii od dawna uznawane za kontrowersyjne, przybywają zarówno starzy, jak i młodzi naziści z całek Europy. Obok części oficjalnej na Wzgórzu Ulryka wieczorami w wynajętych hostelach i hotelach odbywają się właściwe spotkania: wieczory dla towarzyszy oraz tajne debaty polityczne. Wówczas za zamkniętymi drzwiami i w kameralnej atmosferze spotykają się członkowie sieci skrajnych prawicowców europejskich; to tam podnosi się ramiona w geście "Heil Hitler", a wszystko to przy kuflu piwa i przy dźwiękach instrumentów dętych. Za Oliver Schröm i Andrea Röpke.
2020-12-20 10:15:55
jasper: Prawo i konstytucja Republiki Weimarskiej stanowily dla Adolfa Hitlera przedmiot pogardy, co dawal do zrozumienia przy kazdej nadarzajacej sie sposobnosci. W 1930 roku, podczas jednego z procesow, zwrocil sie do sadu w nastepujacych slowach: „Wkroczymy do instytucji wymiaru sprawiedliwości i tym sposobem sprawimy, ze nasza Partia stanie się czynnikiem decydującym”. Czy ktos ma jeszcze watpliwosci, ze dla prezesa nie tylko Dmowski jest autorytetem ?!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: