Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (51)

W czwartek (23.04.) obchodziliśmy „Światowy Dzień książki”. Święto zostało trochę zakłócone przez panującą epidemię. Ale pojawia się „światełko w tunelu”. W drugim etapie odblokowywania obostrzeń związanych z koronawirusem ma znajdować się m.in. otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym bibliotek. W mediach pojawiają się różne daty – bliższe (27.04.) jak i dalsze (04.05.) ale bądźmy dobrej myśli, że wkrótce odwiedzimy sale biblioteczne z regałami pełnymi książek. Tym czasem przygotowaliśmy kilka tytułów godnych polecenia.

Na początek proponuję książkę do której wróciłem po czterech latach. Jest nią powieść sensacyjna Jeffreya Archera „Kane i Abel”.  Historia dwóch mężczyzn, których połączył los. Na kanwie biblijnego konfliktu między Kainem i Ablem autor opisuje losy dwóch ludzi, którzy przyszli na świat w odmiennych warunkach - na polskiej wsi w okolicach Pasymia i w bostońskim szpitalu - 28.04.1906 roku. Ludzi tych po latach połączyły w pewnym sensie interesy finansowe i pokrewieństwo rodzinne. W książce znajdujemy wiele odniesień do realiów życia w ówczesnej Polsce.  Fascynująca opowieść rozgrywająca się w ciągu sześćdziesięciu lat. Historia dwóch niezwykłych osobowości, które los połączył po to, by najpierw przynieść im ocalenie, a potem zniszczyć.

Osoby, które po przeczytaniu będą zainteresowane kontynuacją tej powieści zapraszam do lektury „Córki marnotrawnej” tego samego autora, który doprowadził akcję książki aż do roku 1996. Na szczęście niektóre prognozy polityczne się nie sprawdziły – nie istnieje już Związek Radziecki i zmienił się układ sił politycznych w Europie – inne mogą się jeszcze spełnić.

Kolejna książka to relaksacyjna współczesna powieść obyczajowa Justyny Lustyk „Gwiazdy w ogrodzie”.  W starej willi na warszawskim Żoliborzu mieszka rodzina z pięcioletnią dziewczynką. Pewnego dnia wprowadza się tam nowy lokator. Wszystko wydaje mu się zwyczajne i naturalne jak w każdej rodzinie, ale są to tylko pozory. Naprawdę nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Książka zarówno dla tych, którym życie dokuczyło i którym świat wydaje się wrogi, a ludzie źli, jak i dla tych, którym w życiu wszystko się udało, i którzy mają udaną rodzinę oraz przyjaciół.

Dla dzieci z grupy wiekowej 6 – 8 lat wybrałem książkę Miry Jaworczakowej „Jacek, Wacek i Pankracek”. Pełne ciepła, klasyczne opowieści Miry Jaworczakowej od lat zachwycają swoją prostotą i mądrością.  Jacek, Wacek i Pankracek właśnie zaczęli pierwszą klasę. A w szkole tyle się dzieje ! Chłopcy poznają nowych kolegów, doświadczą trudów, ale i przyjemności nauki i dowiedzą się, jak ważne jest, by sobie nawzajem pomagać. Po lekcjach zaś przeżyją na podwórku niejedną przygodę. Czasem się pokłócą, czasem zezłoszczą, ale przyjaźń i tak wygra.

Z wielką niecierpliwością oczekujemy na powrót do  normalności. Wśród nas znajdują się osoby, które jak tylko będzie można, ruszą do bibliotek w których czekają nie tylko książki ale również bibliotekarze. Oby taka możliwość nadarzyła się już wkrótce.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

30
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-25 11:31:44
krzysztof.nn: dla dorosłych, dla dzieci - ale raczej tylko dla przyzwoitych i uczciwych, no i choć odrobinę kumatych: ✍ Ja tak zwyczajnie po ludzku się Dudzie dziwię - nawet jeśli te wybory by się odbyły z zachowaniem wszelkich reguł praworządności i wygrałby je uczciwie i bezdyskusyjnie, to jaką mieć będzie kadencję. Lżony opluwany i wyzywany, nie tylko w Pucku, ale wszędzie gdzie się pojawi, cokolwiek zrobi. Otoczy się zastępami ochroniarzy, pochlebców i trwać będzie ku uciesze Prezesa niczym wrzód na dupie. Zastanawia mnie jak zareagowała by moja rodzina, gdybym to ja dał się w taki kanał wpuścić. Pieniądz to nie wszystko, tak sobie kombinuję. ✍
2020-04-25 11:45:22
krzysztof.nn: "Prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów - na podstawie otrzymanego zawiadomienia - wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie decyzji o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. Tego samego dnia, po trzech godzinach, zostało ono umorzone przez innego śledczego z tej samej prokuratury. Dzień później Wrzosek dowiedziała się o wszczęciu wobec niej postępowania dyscyplinarnego." - młodzi mają 'on line' powtórkę z historii, takie same "wybory" tuż po II wojnie organizowali w Polsce emisariusze Moskwy i mianowani przez nich na stanowiska lokalnej władzy, pozbawieni honoru i bez krzty uczciwości, cwaniacy i karierowicze - Duda wypisz wymaluj, ta sama kategoria
2020-04-25 11:54:45
krzysztof.nn: dla młodzieży - tak to działa w Polsce w 2020r. - popytajcie rodziców albo dziadków co to było "Wolna Europa" albo "Głos Ameryki": ✍Kiedy TVN pokazywał orędzie marszałka Senatu, w TVP1 wywiadu udzielał prezydent Andrzej Duda.✍
2020-04-25 12:07:16
krzysztof.nn: Szczepan Twardoch: Kiedy w zeszłym tygodniu żartowałem sobie z rządu, który uroczyście ogłasza, że w nieodległym terminie poinformuje o terminie, w którym poinformuje o tym, kiedy poinformuje, etc., to tylko tak sobie żartowałem, nie myślałem, że minister Szumowski i premier mają czas na czytanie głupot, które jakiś tam literat klepie na fejsie.
2020-04-25 12:07:34
krzysztof.nn: Żarty żartami, ale serio, to mijają kolejne tygodnie, w których miliony ludzi nie wiedzą kiedy będą mogli wrócić do pracy, a co za tym idzie coraz częściej nie wiedzą, za co jutro kupią jedzenie alb zapłacą za mieszkanie. Nie mogą zaplanować niczego. Nie mogą wziąć kredytu na przetrwanie, bo nie wiadomo ile trzeba będzie przetrwać. Jeszcze miesiąc, trzy, a może rok? Co zaś państwo polskie ma im do zaoferowania, tym, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia, drobnym przedsiębiorcom, restauratorom, właścicielom siłowni, pracownikom tychże, kelnerom, aktorom, fryzjerom...?
2020-04-25 12:07:59
krzysztof.nn: Państwo polskie ma im do zaoferowania kolejne konferencje prasowe i wybory korespondencyjne. To znaczy po prostu, że Polska w potrzebie zostawia swoich obywateli samym sobie. Nie mają chleba? Niech jedzą karty wyborcze. Co ma obywatelom do zaoferowania opozycja? Kandydatkę, która nie potrafi samodzielnie przeczytać przemówienia z kartki, najpierw zapowiada bojkot wyborów, potem zmienia zdanie, plecie o swoich przodkach i wydaje się gorszą kopią jowialnego Komorowskiego. Do tego jeszcze dwóch pajaców znanych z tego, że są znani, którzy chyba nagle zrozumieli, że bycie „fajnym” i uśmiech na zawołanie to właściwości może i przydatne, ale na pewno nie wystarczające w polityce?
2020-04-25 12:08:19
krzysztof.nn: Jarosław Kaczyński, który chciał zostać „emerytowanym zbawcą narodu” miałby teraz ku temu okazję. Co zaś robi? Zdaje się całkowicie nie dopuszczać do siebie skali gospodarczego trzęsienia ziemi, wychodząc w sejmie na mównicę plecie jakieś bzdury o Trybunale Konstytucyjnym z 2015 roku, które nie interesują już zupełnie nikogo poza nim, całą swoją wolę angażuje w partyjne rozgrywki, przeciąganie posłów, grożenie, przekupowanie. Jakby rzeczywistość go nie dotyczyła. Po śmierci matki i brata całkowicie samotny, zatopiony w pragnieniu zemsty, schorowany, pogardzający wszystkimi, z którymi musi pracować, bo też prawie wszyscy kiedyś go zdradzili. Byłaby to nawet postać tragiczna, nad którą mógłbym się pochylić z zawodowym zainteresowaniem storytellera, gdyby obsesje tej postaci nie pogrążały z każdym dniem coraz głębiej kraju, w którym przyszło mi mieszkać i płacić podatki.
2020-04-25 12:08:43
krzysztof.nn: Przy tym nic nie wskazuje, by chciał sięgnąć po dyktatorską władzę w Polsce. Mógł to zrobić miesiąc temu, okazja była znakomita, wystarczyło usunąć Morawieckiego, stanąć samemu na czele rządu i ogłosić stan wyjątkowy i już nigdy nie oddać uzyskanych tak prerogatyw. Kto mógłby mu je wtedy odebrać? Biedroń? Ale po co dyktatorska władza komuś, kogo racją istnienia jest gra partyjna, intryga, spisek? Teraz taki ruch wydaje się już raczej niemożliwy, serce Napoleona albo Piłsudskiego nie bije też w bankierskiej piersi premiera, bo i on mógł dzięki pandemii wybić się na polityczną suwerenność, odsunąć Kaczyńskiego, jednak kogoś o takim charakterologicznym potencjale Kaczyński zapewne nie uczyniłby premierem.
2020-04-25 12:09:01
krzysztof.nn: Nie mam pojęcia jak i czy w ogóle rozwiązany zostanie konstytucyjny kryzys, w jakim znalazło się polskie państwo, jednak wydaje mi się, że to nie jest największe z niebezpieczeństw, jakie nadchodzą. Bo co dalej, co będzie potem, gdy kryzys zmiecie tę kiełkującą polską klasę średnią, której przez ostatnią dekadę wydawało się, że od Kulczyków tego świata dzieli ją tyle co nic? W końcu jakaś tam firma, albo stanowisko, w leasingu drogi samochód o którym dziesięć lat temu nawet im się nie śniło, zagraniczne wakacje, domy i mieszkania na kredyt... Wszystko to zmiecie kryzys gospodarczy, którego być może nie widać jeszcze w całej jego grozie, ale który już tu jest. Nagle spauperyzowana klasa średnia straci nie tylko środki do życia, ale przede wszystkim zawali się jej system samoidentyfikacji i poczucia własnej wartości, bo znajdzie się w sytuacji niewiele różniącej się od sytuacji zepchniętej na granice egzystencji klasy ludowej. Co stanie się kiedy jakoś kolektywnie zrozumie, że jej interesy nigdy nie były tożsame z interesami klasy wyższej, dla której kryzys oznacza najwyżej nieco mniejszy jacht, kto wtedy zagospodaruje jej gniew? Jakoś nie spodziewam się, aby miał to być skądinąd sympatyczny Adrian Zandberg. Jaki kolor będzie miała fala, która zmiecie aktorów dzisiejszej sceny politycznej?
2020-04-25 12:09:19
krzysztof.nn: Nad tym można się zastanawiać. Bo co do tego, że taka fala już nadchodzi, jak wywołane trzęsieniem ziemi tsunami, tego jestem pewien i chyba niczego więcej, bo ustalone normy świata drżą i zdarzyć może się wszystko. Na dzisiejsze spory tych nieudolnych, zadowolonych z siebie misiów będziemy jeszcze patrzeć z rozrzewnieniem.
2020-04-25 12:15:48
krzysztof.nn: tyle Szczepan Twardoch - można go lubić albo nie, czytać jego książki albo nie mieć nawet pojęcia, że je pisze, zgadzać z jego poglądami albo nie - ale na pewno nie można odmówić mu racji kiedy pisze w ostatnich akapitach o zbliżającym się potężnym kryzysie ekonomicznym i rewolucji w polityce - ten pierwszy dotknie wszystkich, a najmocniej jak zwykle najuboższych, ten drugi zmiecie [oby na zawsze] politykierską bandyterkę co dziś u władzy
2020-04-25 12:41:17
wyśmienity cwaniaczek: kurde krzychu coś napiszę bo mi to na monolog wygląda :)
2020-04-25 13:23:56
krzysztof.nn: no tak, pisiarstwo schodzi do podziemia najwyraźniej - już nie wiadomo, wirus ich bardziej przeraża, czy perspektywa nieuniknionej klęski bandy kurdupla i rozliczenia jej wraz z jej pachołkami paraliżuje
2020-04-25 15:12:12
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Ulżę twojemu cierpieniu i wyoślę jak żeś osioł. Ale że nie wysiliłeś się pisać samemu tylko wkleiłeś czyjeś durnoty to będzie krótko. 1. Ty już się nie bój o to jakim prezydentem będzie ten, który wygra. Bo jeśli masz na myśli Andrzeja Dudę to udowodnił, że jest prawdziwym patriotą i mężem stanu. Twoje zdanie mnie nie interesuje. "Lżony, opluwany.." Coś ci to mówi? Ks.Izj 53. A teraz sobie wyobraź innego kandydata na tym stanowisku, skłóconego z rządem i innymi. 2. Prokurator Ewa Wrzosek czego się spodziewała jak w sposób nieuzasadniony i z rażącym naruszeniem Kodeksu postępowania karnego wszczęła śledztwo ws. wyborów, nie przeprowadzając prawidłowo czynności sprawdzających. Podstawą prawną umorzenia było stwierdzenie, że czynu nie popełniono! Tacy mają być sędziowie i prokuratorzy? Krytyczni wobec obecnej władzy i schlebiający politykom totalnej opozycji, zaangażowani politycznie, uczestniczący w wiecach, protestujący przeciw reformom wymiaru sprawiedliwości? 3. Nie widzę związku z Radiem Wolna Europa. Skorumpowanego marszałka od kopert, tego co teraz opóźnia rozpatrzenie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym? 4. To jakiś bełkot. Najlepsze że nikt nie wie kiedy skończy się stan epidemii, ale Borys Puka już wie że wybory mogą odbyć się za rok w maju i stan epidemii albo najlepiej stan klęski żywiołowej ma trwać aż do tego momentu, phii... 5. Państwo polskie już zaoferowało Tarczę antykryzysową. NIC, zupełne NIC nie ma do zaoferowania opozycja i gdyby rządziła to zostawiłaby Polaków na pastwie losu jak podczas powodzi. 6. Kaczyńskiemu to cała ta opozycja nie dorasta do pięt. 7. Winnych kryzysu konstytucyjnego szukaj po stronie opozycji, która rozpoczęła ten bajzel w 2015 r. od podwójnego wyboru pięciu sędziów TK przez posłów Sejmu VII i VIII kadencji. Innymi kryzysami nie strasz bo opozycja już też straszyła recesją, deficytem, bezrobociem i nic im się nie spełniło. Kryzys ekonomiczny będzie wszędzie, gdzieś większy a gdzieś indziej mniejszy. Ameryki nie odkryłeś.
2020-04-25 15:42:27
donekT: Róża Luksemburg „O rewolucji 1905 i 1917”. Róża Luksemburg należy do jednej najbardziej znanych Polek na Dalekim Wschodzie, zwłaszcza w KRLD i ChRL. Z tego co kojarzę, sama Róża Luksemburg uważała się za INTERNACJONALISTKĘ i obca była jej idea walki o niepodległość Polski. Uważała, iż tereny polskie na tyle długo pozostają pod administracją państw zaborczych, iż ekonomicznie, gospodarczo i politycznie zrosły się z Berlinem, Wiedniem, czy Petersburgiem. Przy czym warto wspomnieć, iż sam Karol Marks autor ideologii stanowiącej podstawę luksemburgizmu, nurtu ideowego wykreowanego przez Różę Luksemburg i spółkę, osobiście opowiadał się za przywróceniem niepodległości Polsce i to w granicach sprzed 1772 r. Jako ciekawostkę wypada dodać, iż Marks na znak solidarności z Powstańcami Styczniowymi założył swej córce czarny krzyżyk, a I Międzynarodówka Komunistyczna sformalizowała swe funkcjonowanie na znak solidarności z Polakami. Warto przypomnieć, iż powstańcy rekrutowali się głównie ze szlachty, którą jako warstwę próżniaczą i posiadającą środki produkcji Marks nakazywał zwalczać. Na kanwie lektury wypada się zastanowić, z czego wynika ten pozorny brak konsekwencji ze strony czołowych ideologów ruchu komunistycznego. Marksizm stanowi podstawę współcześnie istniejących prądów ideowych, wypada spróbować poznać jego esencję.
2020-04-25 15:42:57
donekT: Wróćmy do postaci Róży Luksemburg, urodzona w kupieckiej rodzinie w Zamościu w 1871 r. Zamordowana w trakcie rewolucji w Berlinie w 1919 r. Do historii przeszła jako marksistowska ideolog, filozofka, działaczka polskich i niemieckich organizacji robotniczych, tych o bardziej radykalnym zabarwieniu. Z przekonania Internacjonalistka. Zapamiętana została jako twórczyni LUKSEMBURGIZMU, jednego z najbardziej znanych ubogaceń ideologii marksistowskiej, w wersji radykalnej. Luksemburgizm rozwijał marksizm i od leninizmu w głównej mierze różnił się w postrzeganiu partii. Leninizm zakładał, iż partia stanowi awangardę rewolucji, przewodnią siłę proletariatu, która wyraża jego interes, wobec czego proletariat i rady robotnicze miały podporządkować się wytycznym partii. Luksemburgizm sprawę ujmował zupełnie inaczej. To rady robotnicze i proletariat, a nie partia, miały wyrażać dążenie proletariatu i stanowić element rewolucyjny. Partia wg Luksemburg miała stanowić coś na kształt instytucji koordynującej. Luksemburgizm w swym założeniu jest więc bardziej DEMOKRATYCZNYM wariantem marksizmu, w porównaniu z leninizmem.
2020-04-25 15:43:28
donekT: Pozycja Róży Luksemburg pt. „O rewolucji 1905 i 1917” jest o tyle warta uwagi, iż autorka w ramach swej działalności intelektualnej specjalizowała się w zakresie tematyki gospodarczo- socjologicznej Kraju Przywiślańskiego, ze szczególnym ujęciem Łodzi, gdzie z największym natężeniem rozgrywała się rewolucja roku 1905. Szczególnie cenne są jej uwagi w odniesieniu do rewolucji bolszewickiej w Rosji. Za swego życia przebywała w Szwajcarii, gdzie osobiście poznała sporą część bolszewickiej wierchuszki. Róża Luksemburg w swej pozycji porusza kwestię narodową, często pomijaną przez autorów piszących na temat wydarzeń lat 1905 i 1917, wypada dodać, iż do wpływu kwestii narodowościowych na przebieg rewolucji nawiązywał również Ryszard Pipes. Należy jednak przypomnieć, iż sama autorka swą pracę nie pisała z punktu widzenia żadnej narodowości, przedstawiała z perspektywy klasowej. Ujęcie narodowe wykorzystała do przedstawienia pewnej zauważanej prawidłowości, jakoby zagrożona burżuazja zawsze wykorzystywała czynnik narodowy dla rozbicia ruchu robotniczego i kwestię narodową przeciwstawiała klasowej, to w tym Luksemburg upatrywała klęski większości polskich powstań narodowych. Róża Luksemburg rewolucję roku 1917 Postrzega jako dziedzictwo roku 1905, przy czym krytykuje bolszewików za podpisanie pokoju brzeskiego i pozostawienia robotników narodów Europy Wschodniej na łaskę militaryzmu niemieckiego. Wskazuje na błędy bolszewików przy dokonywaniu rewolucji, lekceważenie z ich strony niemieckiego imperializmu i dokonań tak nazwanej „nauki trzech dum”. Zdaniem Luksemburg, owa „nauki trzech dum” miała odnosić się do propagowanego przez bolszewików centralizmu demokratycznego, który określa mianem „kretynizmu parlamentarnego”, polegającego na bezzasadnej walce frakcyjnej kosztem przeprowadzania realnego postępu społecznego, który powinien odbywać się na poziomie mas i rad, a nie przez partyjne wytyczne bolszewickiej partii.
2020-04-25 15:44:30
donekT: Róża Luksemburg, z którą można się nie zgadzać, przez wzgląd na jej wpływ w historii i tradycji pewnego światowego ruchu ideowego, powinna być szeroko znana. Tym bardziej dla uświadomienia sobie, iż marksizm ma wiele oblicz, nie tylko to leninowskie. Leszek Kołakowski zamknął wieko trumny tylko nad jednym kierunkiem z nurtu marksistowskiego, zapomniał dodać, iż pozostałe, ubogacone odniesieniami do innych prądów myślowych, mają się wciąż dobrze. Obecnie nawet są propagowane przez pewne organizacje opanowane przez neomarksistowskie jaczejki.
2020-04-25 17:01:09
jasper: - [ ] Droga mlodziezy i ludu pracujacy - zrobia wszystko, zeby przepchnac te pseudowybory. Potem dopiero dowiecie sie jakie faktycznie jest bezrobocie, ile firm upadlo, jakie sa ceny wszystkiego, jaka bedzie lista lekow refundowanych, jak wyglada prawdziwa liczba ofiar koronawirusa i jak trzeba bedzie sie upodlic, zeby stac was bylo na zycie w tym kraju. Juz teraz widac, ze tryb wyborow ustala premier z ministrem i poczta z partii kandydata prezydenta Dudy. To jest przedsmak tzw. zamordyzmu. Buta i arogancja tej wladzy dorownuje komunistom czasow Gomulki. Wybory organizuje pan Sasin, minister od Aktywow Panstwowych . Tak, to ten sam pan, ktory rzadzil chyba w Wolominie – tam, gdzie slynny SKOK kradl pieniadze. Przypadek?
2020-04-25 19:25:49
donekT: jasper-Q, dlaczego akurat Gomułki, a nie np. Bieruta?
2020-04-25 22:58:42
daniel3ttt: jasper to kiedy według ciebie mają odbyć się te wybory? Poczytaj sobie co piszą eksperci. Najbardziej realny termin to 23 maja. Wtedy ustawa o korespondencyjnym głosowaniu wróci do Sejmu i będzie czas na przygotowanie wyborów. Odkładanie wyborów na czas nieokreślony mija się z celem i jest niekonstytucyjne. Wybory korespondencyjne oczywiście są najbardziej bezpieczne i w innych krajach też tak robią.
2020-04-25 23:07:32
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Z trollami, osłami i pelikanami się nie dyskutuje. Pałką po głowie i dvpie, żeby zmądrzeli tak jak głosił ich guru. List od listonosza nie zabija, paczka od kuriera nie zabija, zakupy w marketach nie zabijają. Ale wg nich jak zagłosujesz korespondencyjnie to umrzesz. Jak ktoś nie ma szans na wygraną to robi wszystKO żeby wybory się nie odbyły. Będą wybory i po sprawie. Opozycja bije pianę, ale oprócz tego nic innego nie potrafi zrobić. Zasłaniają się dobrem Polaków. Oni i dobro Polski? Jak wielu z nich potrafi dzisiaj donosić i krytykować rząd, który okazał się lepszy od nich bo troszczy się o ludzi a nie tylko o siebie. Oni, którzy rozwalili gospodarkę, nabili kasę, okradli, okłamali, teraz plują na rząd - ale te plwociny wracają do nich. Duża większość narodu wie na kim można polegać , kto jest wiarygodny, komu można zaufać i kto zasłużył sobie na reelekcję.
2020-04-26 00:10:52
jasper: Pogromca madrosci sie odezwal -„palka po glowie“ by lal . To chyba z przyzwyczajenia jako stary ORMOWIEC. Przyznaj sie, ze palke sobie zachowales jako wspomnienie czasow mlodosci.
2020-04-26 00:31:42
jasper: Czesc Polonii a sygnaly plyna ze wszystkich regionow swiata, zarzuca PiS, ze lamie konstytucje, odbierajac prawo do glosowania korespondencyjnego za granica. Prawo do glosowania Polakom za granica zapewnia konstytucja - to po pierwsze. - [x] Po drugie, kto bedzie liczyl te glosy? W jakich warunkach? Ile zostalo zamowionych kart, skoro wiadomo, ze za granica nie bedzie mozliwosci glosowania ze wzgledu na rozny stopien panujacej pandemii ? Co sie stanie z niewykorzystanymi kartami ? - [ ] Sasin klamie bezczelnie w sprawie podmiotu drukujacego karty, co mnie upewnia, ze przygotowuja sie do sfalszowania wyborow. To, ze klamia to dla mnie nic nowego. W PiS caly czas klamia jak jeden maz. Tlumaczenie wlasnych skandali , skandalami politykow innych partii , nie wrozylo od poczatku „dobrej zmiany” . To, ze inni rzekomo mieli byc jeszcze gorsi, wygladala raczej na zapowiez dalszego obnizenia poprzeczki przyzwoitosci, tzw . „dobrej zmiany“. O czym moglismy sie przekonac poprzez te wszystkie afery PiS.
2020-04-26 00:41:29
jasper: Przypominan krotko pamietajacym - afera Misiewicza, afera KNF - Chrzanowski, afera dworek Glapinskiego, afera majatku premiera Morawieckiego, afera GetBack, afera hejterow w Ministerstwie Sprawiedliwosci, afera z nagrodami dla ministrow za rzadow pani Szydlo ( bo im sie nalezy), afera Polskiej Fundacji Narodowej, afera krysztalowego prezesa NIK M. Banasia, afera Kuchcinskiego Air, lamanie konstytucji przez PAD. To swoi kradna, oszukuja, klamia - wiec im wybaczacie. Ja mowie dziekuje a historia ich odpowiednio oceni.
2020-04-26 01:23:35
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Złapałeś haczyk... Bo to było ironicznie w nawiązaniu do Jażdżewskiego, przedskoczka Tuska i jego wypowiedzi kiedy porównał krzyż do pałki, a katolików do świń. Wygoogluj sobie najpierw afery PO jak: hazardowa, Amber Gold, OFE, Infoafera, taśmowa, autostradowa, stoczniowa czy afera Beaty Sawickiej. Do tego jeszcze umieszczanie swoich ludzi gdzie tylko się da, płacenie publicznymi pieniędzmi za prywatne spotkania, fatalne umowy gazowe, dzika reprywatyzacja, wyprzedaż majątku narodowego. Ty oczywiście przekręcasz fakty bo ministrowie Pani Szydło zwrócili kasę, okazało się że poprzedni ministrowie PO jeszcze więcej wydawali a politycy PO korzystali z Air jak z taksówki. Za nieprawidłowości o których piszesz odpowiedzialnych rozliczono a nie jak w PO awansowano. Pewnie dlatego tak głośno krzyczą lemingi i zamiast merytorycznej debaty, toczą emocjonalną i siłową walkę z rządem. Jakże paniczny musi być strach przed rozliczeniem win i odejściem w niebyt.
2020-04-26 08:16:10
krzysztof.nn: łosiu, jeśli dla ciebie ta korespondencyjna szopka to "wybory" to uważaj, byś kiedy nie łyknął szczurzych bobków jako pop-cornu - znalazł się, pisiacki kibol nadmuchany partyjną propagandą
2020-04-26 17:42:57
krzysztof.nn: weźcie mu kto może spróbujcie wytłumaczyć, że jednak białe to białe a czarne to czarne, ja się z oszołomem użerał nie będę, ofiarą kurskiego i własnej dysfunkcji intelektualnej
2020-04-26 23:06:56
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Osiołkowi wolność dano, Tępe bydle w głowie siano. Uchem strzyże, gębą kręci. Nic nie pachnie, nic nie nęci. Złym słowem cię poczęstuje Na odchodne wszystkich opluje. Wyśmiewa wszystko, największe nawet świętości. Przekręca zdania, całe powieści. Wyciera mordę wszystkim co głębokie. Chlubi się płytkim szlamem z ust. I tak szczeka aż do rana, a od rana do wieczora. A i nareszcie przyszła pora Padła oślina, poszła do wora. Nikt nawet nie zatęsknił.
2020-04-27 07:15:29
krzysztof.nn: kulawe nieco ale może być - tylko nie wiem, czy na łosia to wystarczy, zobaczymy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: