Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O higienie 100 lat temu

Jak dbano o higienę 100 lat temu? Czy zalecenia były podobne do dzisiejszych, czy też w jakiś sposób się różniły? Tym razem taki temat postanowili przybliżyć nam pracownicy Książnicy Cieszyńskiej, przygotowując opracowanie dotyczący doktora Jana Buzka i jego dzieła „O hygienie i jej znaczeniu dla społeczeństwa”, które ukazało się w 1902 roku w Cieszynie.

Jan Buzek ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach zdecydował, że zostanie lekarzem gminnym i górniczym w Dąbrowie. W swojej działalności propagował przestrzeganie zasad higieny i wdrażanie zdrowego trybu życia. Uczył higieny m.in. w Polskiej Szkole Górniczej w Dąbrowie. W czasie I wojny światowej został wcielony do austriackiego wojska. Tam wyróżnił się ratowaniem żołnierzy zagrożonych epidemiami, za co został odznaczony medalem wojskowym. Swoje życie zakończył w obozie koncentracyjnym w Dachau. W swoim życiu stworzył jednak książkę „O hygienie i jej znaczeniu dla społeczeństwa”, która ukazała się w Cieszynie w 1902 roku, nakładem Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej i drukiem Kutzera i Spółki. Jest to poradnik, przeznaczony dla społeczeństwa.

- W czasie trwania epidemii jednym z kluczowych sposobów obrony przed groźnymi wirusami jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, przemywanie i dezynfekowanie przedmiotów codziennego użytku czy też unikanie skupisk ludzi jest dla nas w tym okresie oczywiste. Już ponad sto lat temu (jeszcze przed wybuchem śmiercionośnej grypy hiszpanki) pewien śląski lekarz dostrzegł znaczenie higieny w leczeniu, a przede wszystkim w zapobieganiu różnym chorobom, w szczególności zakaźnym. Tym medykiem był Jan Buzek – wyjaśnia w opracowaniu na temat medyka Halina Morawiec z Książnicy Cieszyńskiej.

W książce można znaleźć informacje, zarówno istotne z punktu widzenia przeciwdziałania epidemiom, jak i wiadomości nieco bardziej, jak na owe czasy specjalistyczne, takie jak m.in. skład powietrza i średnia dzienna ilość wprowadzanego powietrza do płuc  przez przeciętnego człowieka. Buzek w poradniku wyjaśniał również, czym jest higiena – wskazuje, że rozpatruje ona określone czynniki i śledzi te, które mogą stać się dla człowieka i społeczeństwa źródłem choroby. Wyjaśnia również, jak ważne dla człowieka jest zdrowe powietrze „Potrzebne jest ono do odnowienia i odświeżenia krwi”. Już wiek temu było również wiadomo, że jakość powietrza w okolicach dużych zakładów przemysłowych jest gorsza „Tak około fabryk zawiera ono sporo gazów i pyłu, nad gruntem zaś piaszczystym sporo kurzu i piasku”. Więcej o dawnych zaleceniach dotyczących higieny można przeczytać w książce, która jest dostępna w wersji elektronicznej. Link tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-25 17:35:44
jahu: "Hygieny" i "którem" Język się zmienia na przestrzeni lat
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: