Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (48)

2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

W związku z tym, dzisiaj najpierw nasza propozycja skierowana jest do najmłodszej grupy czytelników. Z racji tego święta proponujemy książkę znaną większości z dorosłych, a mianowicie Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko. „Dzieci z Bullerbyn” to książka dla dzieci napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 roku. Następne książki z tej serii to: „Więcej o dzieciach z Bullerbyn” z 1949r. i „Wesoło jest w Bullerbyn” z 1952r. Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

Pozostając w skandynawi proponujemy kryminał największego norweskiego pisarza tego gatunku Jo Nesbø. Z jego wielu książek wybrałem debiutancką „Człowiek nietopierz” z 1997 r. Norweski policjant Harry Hole przybywa do Sydney, aby wyjaśnić sprawę zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, być może ofiary seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. Zrozumienie przychodzi zbyt późno, a Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy zapłaci wysoką cenę...

Na koniec wracamy na nasze podwórko i proponujemy coś lżejszego. Wśród polskich współczesnych pisarzy Znalazłem romantyczną powieść obyczajową Moniki Janowskiej „Czwarty pokój”. Życie co rusz nie rozpieszcza, rodzina również. Los ma same przykre niespodzianki. Nieszczęścia mnożą się i dzielą, sumują i rozmnażają. Teraz ma być INACZEJ! Dobrawa Tulewicz, mężatka i matka trójki synów właśnie pełna zapału, entuzjazmu i optymizmu wprowadza się do odziedziczonego po ciotce mieszkania. Odmiana losu czeka tuż za progiem.
Niestety, w czwartym pokoju zamieszkuje… duch Antoni. Mało tego, że nie da się go pozbyć, to angażuje on Dobrawę w śledztwo w sprawie swojej tajemniczej śmierci, wplącze w historie romansowo-kryminalne, przy okazji wywracając życie bohaterki do góry nogami...

Wprowadzane są nowe zakazy, nakazy z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa. Dlatego może warto spróbować sobie pobrać z darmowych stron jakiegoś audiobooka lub książkę pdf i zająć się lekturą czegoś interesującego.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-04 11:16:42
koszor: Andersen pisał bajki dla dzieci. Natomiast dla dorosłych bajki opowiadają wielcy tego świata: rządy kilku azjatyckich krajów, a także Izraela i Stanów Zjednoczonych wprowadzają kontrolę przemieszczania się przy wykorzystaniu telefonów. "Dla dobra obywateli", żeby namierzyć zakażonych. Kolejnym krokiem będzie wszczepianie czipów, bo telefon możesz jeszcze zostawić w domu. A potem Pismo Święte mówi o wielkim ucisku, poczytajcie sobie.
2020-04-04 12:10:14
pogromca ciemnoty: Pismo święte można zaliczyć do gatunku fantasy.
2020-04-04 12:18:26
pogromca ciemnoty: Zamiast cudawianek i bajeczek z mitologii chrześcijańskiej, polecam coś realnego:. https://nakanapie.pl/ksiazka/watykan-zdemaskowany-mafia-zbrodnie-pieniadze
2020-04-04 12:24:53
jasper: Polecam zmuszajaca do refleksji ksiazke O. Tokarczuk „Bieguni“. ( fajnie jest miec lekture z dedykacja noblistki) . Ksiazka o zagubieniu w dzisiejszym swiecie. Nie jest latwa w odbiorze ale w miare czytania wciaga. A tu audiobook - https://m.youtube.com/watch?v=dCJWurBV4rY.
2020-04-04 13:01:53
donekT: „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i „Księgi Jakubowe” bardziej przypadły mi do gustu. Zakładałem, że właśnie za ten drugi wymieniony tytuł otrzyma główne wyróżnienie. Żeby opisywać „wyczyny” Jakuba F. i to tak umiejętnie, w lekkim stylu, naprawdę trzeba posiadać talent. Choć pod kątem historycznym „Księgi Jakubowe” zawierają wiele przekłamań, do których można podejść z dystansem. Powieść rządzi się własnymi prawami, a autor ma prawo pozwolić sobie na swoją radosną twórczość. Ważne, aby czytelnik był tego świadomy.
2020-04-04 13:06:12
donekT: krzewicielu ciemnoty- Biblia jest zbiorem kilkunastu gatunków literackich (w tym konkretnego charakterystycznego) i to pochodzących z różnych okresów historycznych. Traktowanie Biblii przez pryzmat tylko jednego jest rażącym błędem i krzewieniem ciemnoty- "poprow sie"!
2020-04-04 13:10:34
donekT: krzewicielu ciemnoty- wyczuwalne propagowanie teorii spiskowych. Za to mogę w tej tematyce polecić "Dom Smagany Wiatrem" Malachi Martin.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: