Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (36)

Dożyliśmy czasów kiedy zainteresowanie książką drukowaną z dnia na dzień jest mniejsze. Wśród tych, którzy odwiedzają księgarnie i biblioteki większość stanowią te same osoby, które czekają na nowości wydawnicze. Trzeba przyznać, że właśnie nowości są najczęściej odwiedzanymi regałami z książkami.

 Pod ostatnimi naszymi artykułami z tej serii pojawiło się kilka komentarzy. Propozycję, które przedstawiam nie są zarówno tytułami politycznymi czy religijnymi. Bo nie oto mi chodzi proponując Państwu te tytuły. Jednak, żeby nie było tylko tak słodko i romantycznie, tym razem pójdziemy w kierunku innym niż romans.

Moje początki z audiobookami to 2013 rok i kilka tytułów do których często wracam. Pierwszymi tytułami była „Twierdza szyfrów” oraz „Tajna wojna Hitlera” autorstwa Bogusława Wołoszańskiego znanego wielu osobom z cyklicznych kiedyś programów telewizyjnych.

„Twierdza szyfrów” była już u nas polecana więc może coś o drugim tytułem czyli „Tajna wojna Hitlera”. W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Rozpoczęła się tajna wojna Hitlera. Wojna niezwykłych intryg, spisków, zamachów, toczyła się przez ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich. Do dzisiaj wiele epizodów pozostaje najściślej strzeżoną tajemnicą wielkich mocarstw.

Jak wojna i ten okres to polecamy serię książek Stanisława Grzesiuka "Pięć lat kacetu", "Boso, ale w ostrogach" oraz "Na marginesie życia". Można powiedzieć, że wszystkie trzy są autobiografią tego co przeżył w trakcie II wojny światowej i świeżo po jej zakończeniu.. Książka Stanisława Grzesiuka opowiada o latach dzieciństwa i młodości autora. Przywołał on w niej świat przedwojennej Warszawy, ukazał historię obyczaju z przedmieścia, namalował barwne postaci swojej grandy, w której "kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się nie wolno".

Dla młodszej części naszych czytelników mamy książkę Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel „Inwentarz ptaków”. Wspaniała pozycja dla maluchów zainteresowanych naturą, ale także tych, co jeszcze nie wiedzą, jak intrygujące może być jej poznawanie. Całe godziny można spędzić na odkrywaniu ponad 70 gatunków ptaków, mistrzowsko namalowanych akwarelą i tuszem przez francuską ilustratorkę. Emmanuelle Tchoukriel jest specjalistką w dziedzinie rycin naukowych, dlatego przedstawione przez nią ptaki wyglądają jak żywe i sprawiają, że wpatrzone w nie dzieci z łatwością nazwą później skrzydlatych przyjaciół widzianych za oknem, w telewizji lub zoo.

tym roku przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej 1939-1945. Dlatego właśnie temu tematowi poświęciliśmy tą właśnie dorosłą część serii. W najbliższym czasie wrócimy do podziału na książki „dla kobiet (romans), mężczyzn (sensacja) i dzieci”.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-18 09:28:52
donekT: Bynajmniej nie chodzi o kwestie polityczne, czy wyznaniowe, tylko dzieła stanowiące fundament, na którym wznosi się gmach współczesnego świata. Żeby lepiej rozumieć i kojarzyć pewne fakty, czasem warto wrócić do dawno zapomnianych tytułów. Niemniej polecenie pozycji z pogranicza sensacji (bez oceny), należy uznać za wystarczająco pożyteczne. Poprzez lekturę Marksa i Engelsa, można zrozumieć i pojąć logikę obecnie realizowanych kierunków polityki UE, które czasem, na przysłowiowy pierwszy rzut oka, wydają się oderwane od rzeczywistości. Moim zdaniem, mieści się to w zadaniach, jakie winny spełniać placówki kulturalne.
2020-01-18 22:27:47
jasper: Dla doroslych dla przypomnienia - sedzia Andrzej Kryze, kariera w PiS - „Sędzia orzekał także w wolnej Polsce. Sądził w sprawie mafii pruszkowskiej oraz afery FOZZ. Jego związki z Prawem i Sprawiedliwością zaczęły się podczas pierwszej kadencji PiS. To wtedy został wiceministrem sprawiedliwości. Z nominacji Zbigniewa Ziobro został także prokuratorem w Prokuratorze Krajowej. Sędzia był także związany z jeszcze wtedy posłem Andrzejem Dudą.” Tylko dlaczego PAD teraz tak sie drze na temat sedziow z czasow komuny. Juz wiem, jak ktos krzyczy to znaczy, ze nie ma nic do powiedzenia !
2020-01-18 23:14:44
donekT: Dla dorosłych jak najbardziej dla przypomnienia, "POEMAT DLA DOROSŁYCH" Adama Ważyka. Utwór i dziś wydaje się aktualny. Gdyby społeczeństwo było bardziej oczytane, propaganda poszczególnych środowisk nie znalazłaby podatnego gruntu, a politykom trudniej sprawowałoby się mandat.
2020-01-18 23:51:49
jasper: PAD musi wykrzyczec slowa z Nowogrodzkiej, nie swoje, bo sam nie ma nic do powiedzenia. Ksiazke dla doroslych mozna napisac a dla mlodszych jako przestroge, zeby potem takie donki vel bronki pierdol nie pisali.
2020-01-19 00:01:13
donekT: "POEMAT DLA DOROSŁYCH" Adama Ważyka już dawniej przeszkadzał pewnej linii ideowo- politycznej. Jak można zauważyć, ich mentalni następcy zdecydowali się kontynuować pewną niechlubną tradycję.
2020-01-19 00:05:25
donekT: PS "Mówi Józef Światło; Za kulisami bezpieki i państwa 1940-1955" autorstwa Zbigniewa Błażyńskiego- godna polecenia lektura, zwłaszcza dla wyznania zbierającego się w cieszyńskiej świetlicy. Wbrew pozorom, treści tam zawarte, dotyczące Powstania Warszawskiego, potwierdzają tezy Zychowicza.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: