Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (116)

Zakończenie wakacji do udanych pogodowo nie należało. Miejmy nadzieję, że we wrześniu pojawią się słoneczne dni i można będzie spędzić trochę czasu na górskich wycieczkach czy długich spacerach. Jednak zachęcamy również do spędzenia wolnego czasu z ciekawą książką w dłoni.

Na początek mamy do zaproponowania polską powieść obyczajową Ady Johnson „Kalendarz z Dziewuchami”. Pełna humoru opowieść o babskiej przyjaźni i cieple domowego ogniska Ada mogłaby śmiało nazwać siebie szczęściarą. Z kilku powodów. Pierwszy: świeżo poślubiony angielski małżonek zwany Rośkiem, zakochany w niej na zabój. Powód drugi: para domowych małolatów i rudy terierek Spajkuś, bez których nie wyobraża sobie życia. I wreszcie powód trzeci: Dziewuchy czyli barwne grono najbliższych jej kobiet. Chociaż na co dzień przyjaciółki mieszkają w czterech różnych krajach, to kontaktują się regularnie, wykorzystując wszystkie zdobycze technologiczne. W dniu ślubu w ręce Ady wpada koperta od tajemniczego nadawcy, który podpisuje się inicjałami A.M. i zwraca się do niej Adrienne. Treść wiadomości również nie jest jasna. Ada nie skupia się na tym przesadnie, bo ma na głowie cały dom, prawie zawsze pełen ludzi. Jednak w ciągu następnych kilku miesięcy przychodzą kolejne listy, wzbudzając spore zaciekawienie Ady i jej Dziewuch. Akcja zaczyna nabierać tempa

Kamila Cudnik jest autorką współczesnego polskiego romansu obyczajowego „Historie miłosne”, który również polecamy naszym czytelniczkom, ale nie tylko. Od miłości do zdrady, od zdrady do nowego początku.Sara jest doktorantką na uczelni i żoną Tomasza, adwokata, który ma własną kancelarię. Oboje młodzi, ambitni, inteligentni – wydawałoby się, idealna para. A jednak kiedy Sara wraca z pogrzebu ukochanej ciotki, spotyka się z obojętnością i brakiem zrozumienia. Wkrótce potem na paradzie święta Trzech Króli poznaje Sergiusza, kolegę męża ze szkoły. Obu mężczyzn łączy nie tylko dawna przyjaźń, ale również niewyjaśnione wydarzenia z przeszłości.Sergiusz jest reporterem wojennym, który właśnie wrócił z kolejnej zagranicznej wyprawy. Sara wynajmuje mu swoje, akurat wolne, mieszkanie. I chociaż sama tego nie chce, mężczyzna coraz częściej gości w jej myślach. W jej małżeństwie trudności narastają, Sara dopytuje o tragedię z przeszłości, Tomasz wydaje się mieć coraz więcej tajemnic.

Wraz ze skoczowską biblioteką polecamy współczesny polski kryminał sensacyjny „Grzechy mojej siostry” autorstwa Olgi Kruk.  Czy chciałabyś być lepszą wersją siebie? Ile poświęcisz, by się nią stać? Rita i Lila to siostry, które w dzieciństwie przeszły przez piekło przemocy domowej, jednak z czasem ich drogi rozeszły się, a siostrzana miłość została wystawiona na próbę. Dorosłe już siostry próbują ułożyć sobie życie wychodzą za mąż i starają się zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Niestety, z upływem czasu okazuje się, że nie zdołały uciec przed nieszczęściem, które nad nimi ciąży. Rita, będąca w trakcie sprawy rozwodowej nie przebiera w środkach, aby uwolnić się od dramatu rozgrywającego się w zaciszu jej domu. Właśnie wtedy, po latach milczenia zjawia się w jej życiu Lila, która ujawnia, że jej mąż się nad nią znęca, a ona sama nie może złożyć pozwu o rozwód, bo jej małżonek jest nietykalny. Po latach rozłąki, na schodach ich rodzinnego domu, w którym siostry doznały tyle przemocy i smutku, Lila prosi Ritę, aby ta pomogła zabić jej męża. Kim tak naprawdę są siostry, co je łączy a co dzieli? Kto zginął, a kto zabił?

Na wrześniowe popołudnia najmłodszej grupie czytelników polecamy książkę Grzegorza Kasdepke „Mity dla dzieci”. Książka Grzegorza Kasdepke to lektura wprowadzająca najmłodszych czytelników w świat starożytnej Grecji, rozwijająca wyobraźnię dziecka, oryginalna i niezwykle interesująca.Kasdepke przedstawia dzieciom, w sposób niezwykle barwny i przystępny, Olimp - siedzibę bogów greckich, pełną przepychu i uczt, a także Grecję zwykłych śmiertelników, zamieszkiwaną przez ludzi oraz liczne nimfy, centaury i mityczne potwory.Mity uczą, ale i bawią, dzięki niebanalnemu poczuciu humoru autora. Współczesny język, którym posługuje się Grzegorz Kasdepke, jego dowcip. smak i wrażliwość powodują, ze mity, mimo licznych scen brutalnych, mogą stanowić dla każdego dziecka znakomite kompendium wiedzy o starożytności.

Wszystkim uczniom rozpoczynającym nowy rok szkolny życzymy samych sukcesów, ciekawej wiedzy przekazywanej przez nauczycieli i nauki stacjonarnej. Nie zapominajcie również o książkach nie tylko lekturach szkolnych. Wszystkich czytelników natomiast zapraszamy do bibliotek oraz księgarni.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-04 09:00:21
jasper: Powtorka z historii - Jozef Cyrankiewicz podczas wydarzen Czerwca ′56 grzmial : „Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: