Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (103)
Zaczynamy dzisiaj od polskiej powieści obyczajowej Magdaleny Witkiewicz „Ballada o ciotce Matyldzie”. Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą. Do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań: macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia i Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która śledzi z nieba poczynania siostrzenicy. Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Opowieść o tym, że marzenia się spełniają (nawet jeśli trzeba przez nie wozić się dużym czarnym samochodem z przyciemnianymi szybami) i o tym, że dobro wraca jak bumerang... a zimno zostaje na Spitzbergenie.
Joanna Tekieli jest autorką również polskiej powieści obyczajowej „Leśniczówka Wszebory”. Zanurzcie się wraz z Olą w pięknej krainie otoczonej wszeborowską puszczą, gdzie dzieje się dobro, a uczucia mają nieposkromioną siłę. Kiedy firma, w której od lat pracuje Ola nagle zostaje zlikwidowana, młoda kobieta przekonuje się, że rynek pracy wcale nie jest tak łaskawy, jak mówią o tym media. Chwyta się różnych, mało satysfakcjonujących zajęć, aż trafia jej się niezwykła oferta: zredagowanie przewodnika po Wszeborowskim Parku Narodowym. Ola wyjeżdża do Wszeborowa z wielkimi nadziejami, ale nawet w najśmielszych snach nie spodziewa się tego, jak bardzo ten wyjazd i pobyt wśród dzikiej przyrody, wpłynie na jej całe życie.
Czytelników szukających mocniejszych wrażeń zapraszam do lektury Wciągającego kryminału retro, który przenosi Czytelnika ponad 100 lat wstecz „Człowiek z brzytwą” autorstwa Anny Trojanowskiej.
Jest pewne upalne lato pod koniec XIX wieku. W Zakładzie Przyrodoleczniczym (czyli sanatorium) w Suchej Woli, niewielkim miasteczku w okolicach Warszawy, zostają znalezione zwłoki piętnastoletniej kuracjuszki, pięknej i pełnej życia Ludwiki. W pierwszej chwili jej śmierć uznana zostaje za samobójstwo, szybko jednak okazuje się, że było to zabójstwo, a morderca próbował nieudolnie upozorować śmierć bez udziału osób trzecich. Za sprawą doktora Wernera na miejsce przybywa komisarz policji kryminalnej, Kornel Połżniewicz wraz ze swym zastępcą, Szymonem Drużyńskim. Rozpoczynają trudne, jak się okazuje, śledztwo, w którym bardzo pomocna staje się rozległa wiedza prawej ręki komisarza o mieszkańcach miasteczka na Mazowszu.
Dla czytelników w wieku 8 – 10 lat proponuję powieść o przyjaźni Wojciecha Żukrowskiego „PORWANIE W TIUTIURLISTANIE”. Wojciech Żukrowski w mistrzowski sposób konstruuje wciągającą, pełną niezwykłych zwrotów akcji fabułę z elementami powieści awanturniczej, baśni oraz fantasy – dzięki temu Porwanie w Tiutiurlistanie jest świetną lekturą zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika.
Niezwykłe przygody trójki przyjaciół – koguta Pypcia, kota Mysibrata oraz lisicy Chytraski – opowiedziane z humorem, trzymają w napięciu do ostatniej strony! Powieść wpisana na międzynarodową listę IBBY (International Board Books for Young People), która zbiera światowe arcydzieła literackie dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy od poniedziałku do odwiedzania bibliotek i wypożyczania czegoś interesującego przy czym nie będziemy się nudzili i czas będzie płynął mile.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.