Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (102)

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek za nami ale nie oznacza to, że te instytucje idą w odstawkę lub zawieszają działalność. Wręcz przeciwnie stale zapraszają do siebie po coś ciekawego bo nowości są uzupełniane na bieżąco. My polecamy dziś coś nowego z Centralnej Biblioteki Osób Niewidomych z której osobiście korzystam na co dzień.

Zaczynamy od współczesnego romansu obyczajowego Danielle Steel „W słusznej sprawie”. Meredith McKenzie pochodzi z bogatej, prawniczej rodziny. Nie wiedzie jednak wystawnego życia, nie nosi najpiękniejszych sukien i drogiej biżuterii, o jakich inne dziewczyny mogą tylko pomarzyć. Ma inny cel pragnie walczyć o pokój i dobro na świecie. Kończy studia i otwiera własną kancelarię. Podczas gdy jej rówieśniczki przeżywają kolejne romanse i rozstania, ona z całych sił stara się pomóc najbardziej poszkodowanym. Pewnego dnia Meredith poznaje przystojnego doktora Petera Wattsa. Odkrywa, że łączą ją z nim wspólne cele i ideały. Czy ich znajomość okaże się początkiem wielkiego uczucia?

Teraz gatunek, który w zestawieniu za 2020 rok był najczęściej czytanym w Polsce czyli Thriller sensacyjny Theresa Ragan „Gniew matki” Życie Faith McMann legło w gruzach, kiedy pewnego dnia po powrocie do domu zastaje zamordowanego męża, a dzieci zostały porwane. Wszechogarniający strach i niepokój o los dzieci sprawiają, że życie staje się nie do zniesienia. Do momentu, gdy postanawia zamienić udrękę na złość A zamiast pozostać ofiarą, szykuje zemstę. Sfrustrowana bezsilnością policji, podejmuje działania, by uratować swoje dzieci. Odkrywa brutalne podziemie handlu ludźmi. Mroczny świat, z którymi przyszło jej się zmierzyć jest bezlitosny, a cel jest prosty: zmienić krucjatę Faith w misję samobójczą. Nie wiedzą jednak, że nie ma nikogo bardziej niebezpiecznego niż matka walcząca o swoje dzieci. Zwłaszcza taka, która zasłużyła na przydomek FURIA.

Wracamy teraz do polskiego romansu obyczajowego Wioletty Piaseckiej „Przyjdzie pogoda na miłość”. "Pełna emocji historia trzech przyjaciółek, z których marzeń zadrwił los. Młode kobiety zderzają się z brutalnością dorosłego życia. Czy odnajdą w sobie siłę, by podnieść się po bolesnym upadku? Czy potrafią zaufać sobie i innym, kiedy przyjdzie pogoda na miłość? Joannę opuszcza narzeczony i decyduje się na ślub z inną kobietą. U Magdy, która spodziewa się dziecka, lekarze diagnozują raka piersi. Zuzanna marząca o karierze w modelingu wikła się w seksaferę w kręgach władzy. Wioletta Piasecka w powieści Przyjdzie pogoda na miłość zdaje się mówić, że wszystko ma swój czas. Po burzy wychodzi słońce, a więc mimo zawiedzionych nadziei, cierpienia i konsekwencji błędnych decyzji zawsze trzeba szukać nowych szans i walczyć o swoje szczęście.

Dzisiaj dla najmłodszych książka autora, którego już polecaliśmy, a mianowicie Grzegorza Kasdepkę i jego „Co to znaczy 200 opowiadań”. Grzegorz Kasdepke – w sposób lekki i pogodny tłumaczy najpopularniejsze związki frazeologiczne, z jakimi na co dzień spotykają się dzieci. Jak zwykle u tego pisarza, dydaktyzm jest przesłonięty poczuciem humoru, dzięki czemu jego opowiadania bawią w równym stopniu najmłodszych czytelników, jak i osoby dorosłe. Sto jeden króciutkich historyjek, składających się na zbiór "Co to znaczy..." bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie tylko jednak bawi - zebrane tu opowiadania w niezwykle klarowny sposób tłumaczą znaczenie najczęściej używanych związków frazeologicznych. Wątek edukacyjny książki - mimo że starannie przez autora ukryty - został doceniony nie tylko przez nauczycieli i dbających o intelektualny rozwój swych dzieci rodziców, ale i przez kapitułę przyznającą Nagrodę Edukacji XXI.

Zostają praktycznie co tydzień popuszczane oboszczenia, które czasem trwały kilka miesięcy ale oprócz hoteli, ogródków przed restauracjami, basenów biblioteki również zapraszają do siebie.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-17 06:40:49
jasper: Wadim Tyszkiewicz FP - "Nowy ład". Nazwa fatalna, nasuwająca złe skojarzenia. Pierwsze, to rewolucja bolszewicka 1917 roku, kiedy to zapowiedziano: każdemu wg potrzeb, od każdego wg możliwości. I zaczęto budować nowy ład. Jak się skończyło? Wiecie. Drugie skojarzenie to rok 1939 (artykuł z 1941 roku poniżej). Nazistowski nowy ład był wdrażany najpierw w Polsce, gdzie też dał się najdotkliwiej we znaki, stanowiąc tym samym zapowiedź przyszłego losu całej Europy. Nie będę się rozpisywał. Każdy zna historię i skutki tego "nowego ładu". A "nowy ład" w IV RP? Cytat: "Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja", tak Kaczyński nakreślił swoją wizję geopolitycznej przyszłości Polski, jako centrum Europy Wschodniej. Czym więc ma być ten nowy, "nowy ład"? O kontekście ekonomicznym nie będę się wiele rozpisywał. Na końcu kilka uwag. Po prostu cały potężny aparat państwa został zaprzężony w przygotowanie do kolejnych wyborów, których PiS nie może przegrać (odpowiedzialność, w tym karna, obecnie rządzących). Nowy ład, w wydaniu współczesnych neobolszewików kojarzy mi się raczej z chęcią utrzymania władzy za wszelką cenę, a kiedy tak się stanie, Polska rozpocznie marsz ku już jawnej dyktaturze. "Nowy ład" nie jest nowy, bo budowany jest od ponad 5 lat. Niszczone są demokratyczne struktury i instytucje państwa. Partyjni nominaci całymi rodzinnymi klanami obsadzają wszelkiej maści stanowiska, na które wcześniej były przeprowadzane konkursy. Kaczyński buduje armię pretorian, którzy żeby nie stracić swoich przywilejów, pójdą za nim w ogień. Kaczyński zmienia ustrój państwa poprzez zmianę Konstytucji, bez zmiany jej zapisów, wykorzystując do tego celu Trybunał Konstytucyjny mgr Julii Przyłębskiej. Wszystkie służby specjalne, CBA, CBŚ, ABW... są na usługach Kaczyńskiego. Prokuratura Ziobry jest najpotężniejszym narzędziem w państwie jak za minionych czasów prokuratora Andrzeja Wyszyńskiego- głównego Inkwizytora Stalina. Dla mnie "nowy ład" to Polska jako kraj autorytarny. Dla mnie "nowy ład" to zapowiedź Polexitu. Dla mnie "nowy ład" to państwo wyznaniowe narzucające swoją ideologię Polakom (PiS to nie tylko partia, to przede wszystkim ideologia). . Dla mnie "nowy ład" to zmierzch demokracji. Oh jak bardzo ja chciałbym się mylić. Oby.
2021-05-17 06:41:03
jasper: Zapisy "nowego ładu"? Czysta propaganda socjalistów narodowych podrasowana bolszewickim przesłaniem: zabrać bogatym, rozdać biednym. Czyli będziemy mieli kolejne wielkie oszustwo Morawieckiego: - spadek PIT dla najmniej zarabiających, a "w zamian" dowalenie wszystkim innymi podatkami (ZUS/NFZ - liniowa składka bez możliwości odliczenia od podatku, ozusowanie wszystkich umów - w tym o dzieło, itd.), - jeszcze większe dojenie przedsiębiorców - zwłaszcza MiŚów (dla małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenie progresywnej stawki podatkowej), którzy poniosą koszt tego przekupstwa wyborczego PiS (duże firmy będą płaciły, a właściwie nie płaciły, podatki jak dotąd). Czyli koszty "nowego ładu" Kaczyńskiego poniosą polscy przedsiębiorcy, ale dla wielkich korporacji (w tym zagranicznych - transferujących zyski za granicę) nie ma żadnych zmian - dalej nie będą u nas płacić podatków. Zyskają też oczywiście banki - na nowych kredytach poręczanych przez państwo. - do lekarzy specjalistów bez limitów? Śmiać się czy płakać? Dzisiaj na wizytę do specjalisty czeka się czasem i 2 lata, to teraz będzie się czekać krócej? Lekarzy przybędzie? Absurd. - Program mieszkaniowy? Do tej pory wielka, wielka kompromitacja. Ma być lepiej. Ma być. "Nowy ład" to dla mnie czysto propagandowa zagrywka, mająca odwrócić uwagą od afer, od odpowiedzialności karnej Morawieckiego za wybory kopertowe i zmarnowanie 80 mln zł Polaków. Główny cel to utrzymanie władzy za wszelką cenę, choćby za cenę zdemolowania kraju.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: