Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Colours of Ostrawa z historią

Colours of Ostrava odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2016 r. na terenie dawnego kompleksu hut, gdzie ogniste żelazo kuło się przez ponad 200 lat. W lipcu gorąco będzie tam nie za sprawą wytapianej surówki z olbrzymich pieców, ale z powodu wspaniałych artystów, którzy zagoszczą na scenach rozlokowanych pomiędzy dawnymi fabrykami, hutami i piecami postindustrialnej części Ostrawy.

Festiwal w Ostrawie to oprócz wielogatunkowej muzyki także inne projekty, które podkreślają bogatą i zróznicowaną ofertę dla festiwalowiczów zjeżdzających się z różnych stron świata. Co roku frekwencja na ostrawskiej imprezie jest coraz wyższa, ponieważ prócz świetnego line-upu, wszystkich przyciągają rdzawe budynki dawnego kompleksu hutniczego Witkowice.

Muzyczna odsłona festiwalu to gatunkowo rożne sceny takie jak rock, electronic, world music, pop, electro swing, jazz, blues, folk, punk, reggae i przede wszystkim main stage, na której swoje koncerty mają headlinerzy festiwalu. W tym roku podczas kulturalnego święta usłyszymy m.in. australijskich królów psychodelicznego rocka, zdobywców nagrody Brit Awards, zespół Tame Impala. Będzie też Underworld – legenda światowej muzyki elektronicznej. Muzyczne przyjemności zapewni nam także grupa M83. Usłyszymy także indie-rockowy Kodaline, indie-folkowy Of Monster And Men z Islandii, zespół Passenger z wokalistą o niepowtarzalnym głosie oraz wielu innych godnych uwagi artystów. Nie zabraknie także polskich akcentów w osobach Artura Rojka, Marii Peszek oraz grupy Fismoll.

Oprócz znamienitych gwiazd muzyki, organizatorzy zadbali także o ponad 200 koncertów, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, warsztaty, panele dyskusyjne i inne działania artystyczne. - informuje oficjalna strona wydarzenia. Już teraz można stwierdzić, że będą to cztery dni niezapomnianych uniesień.

W dniach od 16 do 19 lipca, podczas wielkiej festiwalowej uczty codziennie będą stykać się ze sobą różne narodowości i języki. Można też mówić o mieszaniu się dzisiejszej popkultury i historycznego kultu pracy występującego na tym terenie. Największe kulturalne wydarzenie w Czechach odbywa się bowiem w Dolnym Obszarze Witkowic, czyli dawnym głównym ośrodku hutniczym monarchii austro – węgierskiej i republiki czeskiej.

Mariaż kultury z industrializmem trwa tu już od 19. wieku. To wtedy zrozumiano, że pracownik nie potrzebuje tylko dachu nad głową. Powstały pierwsze instytucje kulturalne w Witkowicach. Dziś koegzystencja wydarzeń artystycznych z postindustrialną architekturą robi niesamowite wrażenie na uczestnikach festiwalu Colours of Ostrava. Aktualnie możemy oglądać fantastyczne krajobrazy, jak z najlepszych filmów science fiction, żelazne wieże i labirynty rur o dziwacznych kształtach, które wzbudzają niezapomniane wrażenia. Nie bez przyczyny kompleks dawnych hut nazywa się „Ostrawskimi Hradczanami”, a w 2002 r. teren Dolnego Obszaru Witkowic został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury.

Piętnasta odsłona festiwalu Colours of Ostrava już w lipcu! Bilety można nabyć już dziś. Warto wiedzieć, że są w niższych cenach. Aktualne ceny dostępne na https://www.colours.cz/faq/bilety/kup

Mateusz Bielesz

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: