Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co zrobić by nie stracić karty parkingowej?

Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej stanowi poważne ułatwienie funkcjonowania. Dzięki posiadaniu takiego dokumentu osoba taka może zaparkować pojazd na niebieskiej kopercie. Niebieskiej kopercie, która jest szersza i daje np. możliwość łatwego zajęcia miejsca w kabinie auta nawet osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Końcem września br. Część osób z niepełnosprawnością straci jej ważność.

Na podstawie Ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności ważność kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością, a co za tym idzie również orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, została wydłużona do 30 września 2024 r. Dotyczy to przede wszystkim kart i orzeczeń, których ważność upłynęła lub dopiero upłynie pomiędzy dniem 9 marca 2020 r. a 29 września 2024 r. Ważność karty zostanie wydłużona do 30 września 2024 r., ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Powyższa Ustawa była konieczna, bo sytuacja stała się poważna. W przypadku ważności orzeczeń o niepełnosprawności, a co za tym idzie także kart parkingowych, chodzi nie tylko o przywileje. To również kwestia świadczeń. Świadczeń, po wygaśnięciu których niepełnosprawni mogliby utracić możliwość funkcjonowania i regulowania bieżących zobowiązań.

W trakcie pandemii orzeczenia o niepełnosprawności były wydłużane. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego system został uwolniony. Skutkiem tego było, że spora ilość osób złożyła wniosek o nowe orzeczenie. Kolejki w miejskich jednostkach orzeczniczych stały się na tyle długie, że na nowe orzeczenie czasami trzeba było czekać kilka miesięcy. W tym czasie niepełnosprawny tracił wszelkie uprawnienia. Wydłużenie terminu do 30 września 2024 r. miało zatem dać osobom z niepełnosprawnościami wystarczającą ilość czasu na odzyskanie orzeczenia i karty parkingowej.

Każda osoba z niepełnosprawnością, której ważność karty parkingowej wygaśnie we wrześniu 2024 r., a chce zachować uprawnienia do parkowania na niebieskiej kopercie, musi złożyć wniosek o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Możliwość do złożenia dokumentów taka osoba ma nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. W przypadku orzeczeń, których ważność została wydłużona ustawą, wniosek można zatem złożyć niezwłocznie.

Aby niepełnosprawny mógł uzyskać kartę parkingową, musi spełnić kilka warunków dodatkowych. Przede wszystkim informacja o niej musi zostać wskazana w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności orzeczenie musi posiadać jeden z symboli. Mowa o 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Wniosek o wydanie Orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz Karty parkingowej wraz z załącznikami należy składać w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w Cieszynie przy ul. Bobreckiej.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-02 16:20:59
szamot: Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności w Cieszynie przy ul. Bobreckiej tak orzeka ze osobie niepełnosprawnej z amputowaną nogą ZABRANO KARTĘ PARKINGOWĄ.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: