Co zrobić by nie stracić karty parkingowej?
Na podstawie Ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności ważność kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością, a co za tym idzie również orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, została wydłużona do 30 września 2024 r. Dotyczy to przede wszystkim kart i orzeczeń, których ważność upłynęła lub dopiero upłynie pomiędzy dniem 9 marca 2020 r. a 29 września 2024 r. Ważność karty zostanie wydłużona do 30 września 2024 r., ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Powyższa Ustawa była konieczna, bo sytuacja stała się poważna. W przypadku ważności orzeczeń o niepełnosprawności, a co za tym idzie także kart parkingowych, chodzi nie tylko o przywileje. To również kwestia świadczeń. Świadczeń, po wygaśnięciu których niepełnosprawni mogliby utracić możliwość funkcjonowania i regulowania bieżących zobowiązań.
W trakcie pandemii orzeczenia o niepełnosprawności były wydłużane. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego system został uwolniony. Skutkiem tego było, że spora ilość osób złożyła wniosek o nowe orzeczenie. Kolejki w miejskich jednostkach orzeczniczych stały się na tyle długie, że na nowe orzeczenie czasami trzeba było czekać kilka miesięcy. W tym czasie niepełnosprawny tracił wszelkie uprawnienia. Wydłużenie terminu do 30 września 2024 r. miało zatem dać osobom z niepełnosprawnościami wystarczającą ilość czasu na odzyskanie orzeczenia i karty parkingowej.
Każda osoba z niepełnosprawnością, której ważność karty parkingowej wygaśnie we wrześniu 2024 r., a chce zachować uprawnienia do parkowania na niebieskiej kopercie, musi złożyć wniosek o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Możliwość do złożenia dokumentów taka osoba ma nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. W przypadku orzeczeń, których ważność została wydłużona ustawą, wniosek można zatem złożyć niezwłocznie.
Aby niepełnosprawny mógł uzyskać kartę parkingową, musi spełnić kilka warunków dodatkowych. Przede wszystkim informacja o niej musi zostać wskazana w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności orzeczenie musi posiadać jeden z symboli. Mowa o 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Wniosek o wydanie Orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz Karty parkingowej wraz z załącznikami należy składać w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w Cieszynie przy ul. Bobreckiej.
AK, inf. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.