Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Burmistrzyni wręczyła stypendia

Dziś (01.03) w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Jak informowaliśmy w tym artykule (Kulturalni Stypendyśći z Cieszyna) tegorocznymi stypendystami Cieszyna są Antonina Kraszewska i Michał Nowak, którzy dziś stypendia odebrali z rąk burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz.

Przypomnijmy również, że stypendia przyznawane są w dwóch kategoriach wiekowych – do 26 roku życia i powyżej niego.

Antonina Kraszewska

Antonina (AnTosia) Kraszewska to pochodząca z Cieszyna młoda wokalistka, mająca na koncie wiele osiągnięć i nagród w niezliczonej ilości konkursów muzycznych. Pisaliśmy o niej nieraz, np. Antonina w zwycięskiej piątce 

Na co  dzień  jest uczennicą VII klasy Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz uczennicą II klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. I. Paderewskiego w Cieszynie. Wzięła udział w tak uznanych konkursach jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” w Nowym Sączu czy Euro Pop Contest – Berliner Perle. Była uczestniczką projektu NovaKids Piotra Rubika czy programu The Voice Kids 5 (półfinał) – informuje Urząd Miasta.

Stypendium pozwoli jej na udział w warsztatach wokalnych, prywatnych lekcjach śpiewu, obozie wokalnym czy nagraniu kolejnego singla.  

Michał Nowak

Drugi stypendysta, powyżej 26 roku życia to Michał Nowak.

Z wykształcenia i zawodowo animator kultury. Ukończył studia na tym kierunku w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego, pracuje w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji przy Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka. Dzięki działalności w Fundacji Aktywności Cieszynianka pozyskał środki na np. mural "Tramwaje cieszyńskie", zbiorniki na deszczówkę, ogródek społeczny z ziołami, a także na Pracownię Orange, która działa przy OCKiR. Ze Stowarzyszeniem Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”. Niedawno został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest autorem kilku zrealizowanych projektów z Budżetu Obywatelskiego Cieszyna (np. parkingi na ul. Brożka oraz ul. Popiołka czy czterech murali na czterech osiedlach Cieszyna) oraz Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego („Pociąg do Kultury”).  Jest także wikipedystą – opracował i opublikował dziesiątki haseł, m.in. kilkanaście haseł o zabytkach Cieszyna. Brał udział w dwóch wspólnych projektach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Stowarzyszenia Wikimedia Polska – „Rok obrzędowy z Wikipedią oraz „Etnografia Karpat” – czytamy na stronie UM Cieszyn.

Michał Nowak w trakcie stypendium będzie zajmował się upowszechnianiem kultury w ramach swojej działalności popularyzatorskiej związanej z publikowaniem artykułów w Wikipedii. Powstaną kolejne materiały dotyczące miejsc w Cieszynie o istotnym znaczeniu dla jego dziedzictwa historycznego i kulturowego lub lokalnych artefaktów zaliczających się do tego dziedzictwa.

 red.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-01 20:28:35
SzpiegZNadOlzy: Czy to nie dziwne, że kandydat burmistrzyni do rady dostaje stypendium?
2024-03-01 21:39:14
Boska Adela: Jesteś pewny że burmistrzyni wystawiła jakichś kandydatów? Pierwsze słyszę.
2024-03-01 22:06:32
Mach: A, rzeczywiście osoba o nazwisku Michał Nowak, jest kandydatem na radnego KWW Pani burmistrz Staszkiewicz. Co o tym należy myśleć?- zbieżność nazwisk?, czy zdarzenie ,które nie powinno mieć miejsca nawet wobec niewątpliwych zasług pana Michała w okresie kampanii wyborczej. Afiszowanie się z takim wyróżnieniem w takim wypadku budzi niesmak.
2024-03-02 00:13:22
Boska Adela: Bzdura, to Komitet Wyborczy Cieszyński Ruch Społeczny zgłasza MN na kandydata. Burmistrzyni nie ma swojego komitetu zarejestrowanego ani tym bardziej kandydatów. Ale Józef Swakoń zawsze wie lepiej, zwłaszcza jak psinco wie. Budzi niesmak.
2024-03-02 04:45:03
pół_Sasina_z_Wiślicy: 600 mld z UE dla Polski odblokowane. Dobra zmiana to tym syndykacie bezczelnego złodziejstwa oszustw i gwałtów na prawie.
2024-03-02 05:36:37
Mach: No ,nie Boska Adelo, KWW składa się z ludzi zaufanych i nie trudno się domyślić ze sobą powiązanych w dużym stopniu zawodowo powiązanych. Współczesna korupcja polityczna, a nawet podejrzenie o nią powinna być daleka od takich sytuacji. Można było z tym poczekać, by się nie narażać na taki zarzut. Czy nie rodzi to podejrzenia ,że tak kupuje się lojalność? Ty u mnie kandydujesz i mnie wspierasz a ja wspieram ciebie, a ty mnie. Czyż nie jest burmistrzyni liderką Cieszyńskiego Ruchu Społecznego? Przecież dbałość , by nie dochodziło do takich sytuacji , nie świadczy o braku wrażliwości w tym kierunku obu kandydatów. Oczywiście mój niesmak budzi także fakt, że koniecznie musiałaś Boska Adelo użyć mojego nazwiska, co od lat nie jest już tutaj tajemnicą, czy dlatego żeby mnie uciszyć? Doszłaś do wniosku ,że najlepszą obroną jest atak? I ukrywać się za zbiorowością komitetu wyborczego? To podwójny strzał we własne kolano - zupełnie niepotrzebny . Wrażliwy kandydat wolał by w tych okolicznościach przynajmniej milczeć, to wstydliwe dla obu i stypendysty jako kandydata i osoby wyróżniającej stypendystę, także kandydującej- przecież stypendium jest fundowane ze środków publicznych. Nie szukaj wrogów tam gdzie ich nie miałaś -taki wstyd , no cóż ,taka wrażliwość -mojego głosu już nie macie.
2024-03-02 06:02:42
Mach: Boska Adelo- odsyłam cię, komitet wyborczy wyborców CRS i Panią burmistrzynię do definicji czym jest korupcja polityczna, w Wikipedii- gmina to też państwo.
2024-03-02 07:12:00
Lolokop1: brawo Mach, mojego na pewno tez nie. i wielu ktorzy o tym mowia. skandal. nie jestesmy debilami jako wyborcy
2024-03-02 09:54:02
"tom": ... dajcie spokój z niesmakiem, były kanapki ze śledziem i stołki w magistracie, są i stypendia. Od dawna wiadomo, że CRS to zgrana zespołowa płyta z krótką ławką, zwłaszcza gdy atmosfera cieszyńskiego zamku podzieliła się na aktywistów "akademickich" i wolontariuszy "spod mostu" z bułą w ręku. Jak już to brawo dla SzpiegZNadOlzy za skojarzenie. Niektórzy preferują - "...można było z tym poczekać, by się nie narażać na taki zarzut." Czyżby przykładem prawomyślności miało być wyróżnienie radnego, przezornie nie kierowniczym stanowiskiem w Domu Narodowym po wyborach, ale dodatkowo stołkiem zastępcy przewodniczącego RM dla uznania zasług ;-)
2024-03-02 09:54:55
Boska Adela: Baju baju, odwracanie kota ogonem jak zwykle u JS w takich sytuacjach. Gabriela Staszkiewicz NIE MA swojego komitetu wyborczego, co Mach sugeruje. Michał Nowak startujący z tej samej co GS listy jest jej KONKURENTEM w tych wyborach. I niby za to dostaje stypendium jako "łapówkę od burmistrzyni"? Bzdura kompletna. Jeszcze napisz, że GS ma pewnie obiecany w rewanżu mural od MN.
2024-03-02 10:48:05
Mach: Boska Adelo, miałaś okazję milczeć ,co ci proponowałem. Nie skorzystałaś. Fakty są następujące, Cieszyński Ruch Społeczny tworzy KWW Cieszyńskiego Ruchu Społecznego, który zaraz na wstępie ,ustami jeszcze urzędującego wiceburmistrza Majora określa Panią Gabrielę Staszkiewicz jako liderkę tego stowarzyszenia a jednocześnie kandydatkę na burmistrza tego komitetu- więc wróci za majorem do inauguracyjnego spotkania i posłuchaj jeszcze raz co tam pleciesz. Trzeba udawać idiotę ,żeby twierdzić ,że Michał Nowak jest "konkurentem" w tych wyborach- komu mącisz w głowie bezwstydny "zastępco". Przecież Pani Burmistrz ubiega się o mandat w okręgu wyborczym nr 1 ,zaś Michał Nowak w okręgu nr 4 -więc wykaż tę konkurencję. Oczywiście jak twoja wrażliwość jest tak stępiona to przytoczę ci fragmenty dość szeroko opisujące korupcję polityczną- cytuję "Transperency International podaje prostą definicję korupcji politycznej określając ją jako nadużycie władzy przez przywódców politycznych dla uzyskania przychylnej korzyści w celu zwiększenia swej władzy... (jak się zwiększa władzę -ano przez przychylność wskazanych osób kandydujących wpływa się na nich-między innymi przez nagradzanie ,wyróżnianie promowanie itd. jeszcze w trakcie pełnienia kadencji burmistrza)...nie musi dotyczyć przekazywania pieniędzy, może przyjąć formę handlu wpływami lub obdarzeniem specjalną przychylnością" ...co zatruwa życie społeczności lokalnej. Nagrdzając członka swojego komitetu ,ktorego jest bez wątpienia liderką w parciu na szkło sobie- burmistrzyni i nagrodzonemu panu Michałowi Nowakowi zrobiła w ten sposób jednocześnie kampanię wyborczą sobie jako kandydatce na burmistrza i swojemu kandydatowi na radnego kandydującego z tego samego komitetu wyborczego za pieniądze podatnika -trzeba dodać coś więcej.
2024-03-03 08:12:58
Boska Adela: twoje teksty to klasyczne przykłady jak coraz większa ilość przechodzi w coraz marniejszą jakość
2024-03-03 08:48:09
Mach: A, tak konkretnie Boska Adelo, to nie wytłumaczyłaś się z kłamstwa, cytuję " Gabriela Staszkiewicz, nie ma swego komitetu wyborczego ( pierwsze kłamstwo-fuj, bo jej komitet, jego liderka i jego kandydatka na burmistrza ) co Mach sugeruje. Michał Nowak startujący z tej samej co Gabriela Staszkiewicz listy (drugie kłamstwo -fuj, bo z tego samego KWW lecz na listach z różnych okręgów wyborczych) jest jej KONKURENTEM (trzecie kłamstwo -fuj, bo ma stanowić jej bezpośrednie zaplecze polityczne z chwilą gdy obejmie mandat w 4 okręgu, gdy GS obejmie mandat w okręgu 1 lub zostanie burmistrzynią)." Po za tym tylko taki prostak jak ty może wysnuć kolejne wnioski na końcu twojej wypowiedzi -więc odsyłam po raz kolejny do Wikipedii- czytaj korupcja polityczna- w tym wypadku istotne są powiązania obu osób w czasie kampanii wyborczej, czas i miejsce oraz środki pochodzące na przyznane stypendium, nie negując co po raz drugi zaznaczam , przy tym zasług w pracy społecznej Pana MN. I tyle w temacie -substytucie.
2024-03-04 17:22:50
Marzanna: Boska Adela niech zajmie się komitetami Skoczowa a nie Cieszyna lepiej zostawić to Cieszyniakom. Powiem krótko kiedyś Cieszyniacy zagłosowali czego bardzo żałują myślę że już się to nie powtórzy są nowe komitety z nowymi twarzami trzeba tą radę włącznie z Panią burmistrz przewietrzyć. I tylko nie Wawrzeczko bo to jedna maść na ranę kłaść. Jest nowy człowiek Janusz Mandera odpowiedni człowiek na to stanowisko.
2024-03-04 19:12:43
Marx.: a co z Ryszardem Macurą, już się nie nadaje? albo Beata też nomen-omen Macura, omc sentorka? (hahaha) macie bardzo wielu kandydatów, ale bardzo kiepskich niestety
2024-03-19 05:54:16
MichałNowak: Nie bawią mnie teorie spiskowe, które część z Państwa tutaj wysnuwa, dlatego proponuję zapoznać się z łańcuchem przyczynowo skutkowym dotyczącym mojej aplikacji o stypendium. W 2022 roku złożyłem projekt do Budżetu Obywatelskiego Miasta Cieszyna "Murale po cieszyńsku" ("Filigran cieszyński", "Strój cieszyński", Po naszymu i "Cieszynka"). Głosami mieszkańców Cieszyna, projekt został wybrany do realizacji w 2023 roku. Każdy z murali ma tabliczkę informacyjną z logotypami, źródłem finansowania oraz KODEM QR. Ten kod prowadzi do hasła w Wikipedii, które odnosi się do tematów poszczególnych murali. Z jednym wyjątkiem - "Filigran cieszyński" nie ma swojego hasła w Wikipedii. Mówi się, że jak czegoś nie ma w Internecie, to nie istnieje to nie zbyt adekwatne i uczciwe dla tak ważnego elementu dziedzictwa materialnego, nierozłącznego elementu biżuterii cieszyńskiego stroju kobiecego, który z precyzją i kunsztem był wykonywany w pracowniach Franciszka Horaka, a później u jego ucznia Wiktora Pieczonki. Kod QR na muralu z "Filigranem cieszyńskim" jest aktywny ale przenosi do hasła, które dopiero ma powstać i popularyzować wiedzę na ten temat. Gdy już wiedziałem, że 4 murale powstaną (czyli pod koniec 2022), to już wtedy miałem myśl, żeby pojawił się walor edukacyjny w postaci odwołań do haseł w Wikipedii, które będą tez zawierały informacje o tym, że istnieje mural, który wiąże się tematem danego hasła. Później gdy już murale powstały, czyli na jesień 2023 postanowiłem, że sprawdzę ile jest jeszcze takich haseł w Wikipedii, które są niedopracowane, niepełne lub ich po prostu brak i w ten sposób powstała lista 11 haseł z których 10 wpisałem do wniosku o stypendium. Wniosek złożyłem w styczniu 2024, a dopiero w lutym przekonałem się do tego, żeby kandydować do Rady Miejskiej Miasta Cieszyna z list CRS. Jest jeszcze jedna sprawa stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. wręcza Pani Burmistrz, ale na wniosek Komisji powołanej w celu wyłonienia kandydatów do tego stypendium.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: