Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co oznaczają litery A do E na produktach żywnościowych?

Robiąc zakupy coraz częściej możemy spotkać się na opakowaniach produktów spożywczych z literami od A do E, które umieszczone są na różnokolorowym tle. Co to takiego? To nowy system znakowania żywności „Nutri-Score”, który pozwala szybko stwierdzić, czy dany produkt jest zdrowy, czy nie. Nie musimy sprawdzać tabeli wartości odżywczych, wystarczy, że poznamy znaczenie poszczególnych liter i kolorów.

"Nutri-Score" to nowy system znakowania żywności, który pozwala na odróżnienie produktu "lepszego" od "gorszego" pod względem wartości odżywczych. Jak rozpoznać produkty „lepsze” od „gorszych”? Na opakowaniach szukajmy kodu składającego się z 5 liter (od A do E) i odpowiadającym im kolorom (od ciemnozielonego do czerwonego). Przykładowo produkt spożywczy o najwyższej wartości odżywczej będzie oznaczony literką "A" na ciemnozielonym tle. Z kolei przy produkcie najmniej wartościowym znajdziemy literkę "E" na czerwonym tle.

Pierwszym producentem w Polsce, który wprowadził w swoich produktach system „Nutri-Score” jest Danone. Oznaczenia tego typu znajdują się także na niektórych opakowaniach produktów marek własnych kilku sieci handlowych np. Kaufland , Carrefour, Auchan.

Nie każdy z nas zna się na składach produktów spożywczych i ich wartościach odżywczych. Dziwnie brzmiące nazwy przeróżnych dodatków do żywności ciężko jest wymówić, a jeszcze trudniej zapamiętać. Z pomocą przychodzi właśnie system „Nutri-Score”, który został opracowany przez francuskich naukowców. W 2020 r. taki sposób oznaczania na etykietach funkcjonował już w 10 europejskich krajach, w tym m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Belgii oraz Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia system Nutri-Score to jedno z narzędzi do walki z chorobami dietozależnymi, bo pomaga konsumentom wybierać produkty spożywcze, które są najbardziej wartościowe i pozytywnie wpływają na zdrowie.

AK, mat. Pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-12 13:58:15
wyśmienity cwaniaczek: A - to analfabeci only, B - biedaki only, C - cwaniaczki only, D - dudy only , E - episkopat only
2021-01-13 19:12:07
FoxTrot: Nagłówek sugeruje, że w artykule dowiemy się, "Co oznaczają litery A do E na produktach żywnościowych?". Kto kliknie w artykuł, zobaczy, że został wpuszczony w maliny a jedyne, co zobaczył to lokowanie produktów i sieci handlowych. Czyli reklama. Brakuje dopisku "artykuł sponsorowany".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: