Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co dalej z krzyżówką w Hermanicach? Mieszkańcom kończy się cierpliwość

Pomimo ustawionej przed blisko dwoma laty "tymczasowej" blokady, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 941 z ulicami Dominikańską i Kozakowicką wciąż dochodzi do groźnych wypadków. Okoliczni mieszkańcy mają już dość - jeśli wkrótce nie zapadną decyzje o postawieniu tam sygnalizacji świetlnej, zapowiadają zablokowanie ruchu na odcinku drogi.

- W 2003 roku, gdy zaczynałem swoją pierwszą kadencję jako sołtys, mocno ubiegałem się o remont fragmentu ul. Kozakowickiej. Udało się go zrobić, ale już wtedy naciskałem też o przebudowę właśnie tego skrzyżowania. Zapewniano mnie wtedy, że "oczywiście ją zrobimy", ale Widać jak jest - jak było ono niebezpieczne, tak jest nadal - przyznaje w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Kohut, sołtys Kozakowic Górnych.

Jak dodaje, wspomniana na wstępie blokada drogowa na drodze ekspresowej - uniemożliwiająca zmianę kierunku jazdy czy przejechanie z ul. Kozakowickiej w Dominikańską - nie zwiększyła bezpieczeństwa w tym miejscu. - To nie jest rozwiąznie. Jest to uciążliwie, a wypadki wciąż się zdarzają - jeszcze w grudniu moja sąsiadka została potrącona na przejściu dla pieszych, a mało brakowało, a ja też bym uczestniczył w innym wypadku. Nawet autobus, który tamtędy jeździł, musiał zostać zawieszony - podkreśla sołtys.

Cierpliwość mieszkańców okolic zaczyna się kończyć. - W przyszłym tygodniu wyślemy kolejne pisma do Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli nie zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, w kwietniu zablokujemy drogę - kończy Kohut.

Przebudowa skrzyżowania będzie jednak sporo kosztować. W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski szacował, że inwestycja może pochłonąć nawet 9,5 mln zł (pisaliśmy o tym tutaj). W tegorocznym budżecie samorządu wojewódzkiego kwota ta jednak nie została zabezpieczona. - Z rozmów z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Taborem wynika jednak, że pieniądze mogą się pojawić w marcu, gdy rozliczony zostanie poprzedni rok. Warto zauważyć, że sporo zostało wydane do tej pory - jest przecież wykonany projekt, przyznane pozwolenie na budowę, a to wszystko kosztowało. Z tego co wiem, to jest też szansa na dodatkowe środki w ramach Polskiego Ładu - wyjaśnia w rozmowie z nami radny wojewódzki Andrzej Molin.

Warto też dodać, że radny Molin wysłał kolejną interpelację dotyczącą przebudowy skrzyżowania do zarządu urzędu marszałkowskiego. Marszałek na udzielenie odpowiedzi ma dwa tygodnie.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-20 19:39:54
1234567890: Zablokować przejaz przy hurtowni M-dach, i dwa kolejne lata mozna spokojnie pisma słać:)
2022-01-20 19:41:18
św. Patryk.: "Duda pomoc" polecam mieszkańcom Hermanic
2022-01-20 20:02:23
kierowca_bombowca: Idiotów można ujarzmić tylko batem. Postawić fotoradar, skończą się wypadki !!!
2022-01-20 20:22:42
vis: Czasami kilka minut trzeba czekać aż jakiś samochod zatrzymie się przed pasami ale i tak trzeba być czujnym bo zdarzyło mi się że kierowca na prawym pasie zatrzymał się busem przed przejściem ale jadacy z tyłu przeskoczył lewy pasem przed nosem
2022-01-21 09:10:13
miriam11: Pomysł z przejściem dla pieszych przez droge dwujezdniową bez sygnalizacji świetlnej jest pomysłem chorym. Ktoś kto do tego dopuścił powinien wisieć.
2022-01-21 16:58:15
kierowca_bombowca: miriam11, powiedz to tym na Zakopiance.
2022-01-21 17:22:51
miriam11: Piszę wyraźnie na DRODZE DWUJEZDNIOWEJ. Żadnych, powtarzam, ŻADNYCH przejść bez sygnalizacji. Dla dobra wszystkich.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: