Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cmentarz jak karta księgi. Kolejny raz kwestowano na cmentarzach

Kolejny - tym razem już siedemnasty raz - na cieszyńskiej nekropolii przy ulicy Katowickiej, zebrali się przedstawiciele Społecznego Komitetu Ratowania Cieszyńskich Cmentarzy. Zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Od rana przy bramach cmentarnych proszą o datek na cel odnowy nagrobków.
Zapewne każdorazowo, kiedy mówi się o zbiórkach na ratowanie cmentarzy, przed oczami staje nam postać Jerzego Waldorffa. Stary cmentarz warszawski jest jak olbrzymia księga opisująca w różnych warstwach - bardziej i mniej ważnych, tyczących się spraw publicznych i osobistych - dzieje dwustu lat trudnej sławy i chwały stolicy fatalnie usytuowanej na europejskim rozdrożu. Chodząc od grobu do grobu, jak gdyby się przerzucało karty owej wielkiej księgi do przodu, to znów wstecz... - pisał Waldorff.
 
On kwestował na rzecz warszawskich Powiązek, ale zapewne od tej słynnej kwesty, chęć zbiórki na inne nekropolie rozeszła się po kraju. W Cieszynie pierwsza kwesta była w roku 1995. Od tego czasu każdego pierwszego listopada członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Cieszyńskich Cmentarzy zbierają datki na ten cel.
 
Siedemnasty raz, ci którzy tutaj przychodzą, wpłacają na renowację nekropolii. W całości te środki idą na ten cmentarz, choć raz był przypadek, kiedy wyremontowaliśmy grób w Toruniu - mówi Marian Dembiniok z Stowarzyszania.
 
 
 
W tym roku, każdy kto wrzuci do puszki datek otrzymuje specjalną nalepkę. Trzeba dbać o te nagrobki. To nie tylko wspomnienie osób, które tutaj spoczywają, to także dbałość o piękne dzieła, jakim są groby - mówią osoby wrzucające pieniądze do puszek.
 
 
 
 
Zbiórka na cmentarzu potrwa do godzin wieczornych.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: