Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyński UTW podsumowuje czas pandemii

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich, szczególnie jednak niebezpieczny dla seniorów. To oni znajdują się w grupie ryzyka i to oni powinni możliwie najbardziej unikać przebywania w skupiskach ludzkich. Dla osób, które dotąd były aktywne, jest to spore wyrzeczenie. Z tego typu problemem borykają się między innymi słuchacze cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to organizacja senioralna, która skupia członków w wieku od 55 lat wzwyż. Na uczestnictwo w zajęciach najczęściej decydują się emeryci, którzy nie muszą już przeznaczać czasu na pracę zarobkową i mogą skupić się na poszerzaniu swojej wiedzy i realizowaniu pasji. To jednak osoby z tej najwyższej grupy wiekowej są w grupie ryzyka, związanego z koronawirusem, dlatego właśnie słuchacze na cieszyński UTW zbyt szybko nie wrócą – Dziś mija 88 dni (wypowiedź z 5 czerwca – przyp. Red.) od momentu, kiedy ogłosiliśmy zawieszenie wszelkich zajęć na Uniwersytecie III Wieku w Cieszynie. Myśleliśmy, że to stan tymczasowy. Pandemia pokrzyżowała nam jednak plany. Byliśmy zmuszeni odwołać wszystkie zaplanowane działania i przedsięwzięcia, w tym Walne Zebranie Członków, III konferencję „Jak mądrze dbać o zdrowie w wieku dojrzałym”, atrakcyjne wycieczki, koncerty, wykłady oraz działanie wszystkich sekcji. Wiemy też, że niestety nie spotkamy się na zakończeniu roku zaplanowanym na 18 czerwca - mówi Lucyna Bałandziuk, Prezes cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak jednak podkreśla, słuchaczom brakuje aktywności, związanych z wyjściami i wykładami, które były również okazją do spotkań z innymi ludźmi.

Zarząd cUTW nie pozostaje jednak obojętny wobec problemów seniorów. Chociaż o wznowieniu zajęć nie może być aktualnie mowy, proponowane są inne formy aktywności - Chcąc chociaż częściowo rozproszyć samotność wynikającą z koniecznego odosobnienia i koniecznego zaniechania kontaktów towarzyskich, na naszej stronie internetowej i Facebooku zapraszaliśmy Was na różne formy domowej aktywności – wyjaśnia Lucyna Bałandziuk. Seniorzy powinni być aktywni, nawet jeżeli ta aktywność ogranicza się tylko do własnych czterech ścian. Tylko dzięki temu, możliwy będzie powrót do normalności w przyszłości, czyli po wygaśnięciu pandemii. Cieszyński UTW przygotował dla swoich słuchaczy wiele propozycji, z których mogą również skorzystać osoby niezwiązane z Uniwersytetem. Linki do ćwiczeń, czy porady od seniorów dla seniorów można znaleźć na oficjalnej stronie cUTW. Link tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-09 06:17:38
inigo: Nie UTW tylko WSGnG, czyli wyższa szkoła gotowania na gazie
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: