Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyński projekt w wojewódzkim budżecie obywatelskim?

W czerwcu informowaliśmy o pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W Cieszynie został przygotowany projekt, który ma umożliwiać tańsze korzystanie z komunikacji kolejowej, a ponadto ma promować wydarzenia kulturalne i ograniczyć emisję CO2. Inicjatywa nazwana "Pociąg do Kultury" pochodzi od mieszkańca nadolziańskiego grodu.

Od 1 do 26 lipca 2019 roku można zgłaszać propozycje zadań w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego w województwie śląskim. Jeden z projektów powstał właśnie w Cieszynie. - Jest w fazie zbierania podpisów. Można je składać do 26 lipca w Miejskim Centrum Informacji na Rynku, czy w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka (ul. Hajduka 17, Filasiewicza 7, Kossak-Szatkowskiej 6) – informują pomysłodawcy.

Do zgłoszenia projektu potrzebne jest 100 podpisów. Na czym ma on jednak polegać? Głównym celem jest obniżenie kosztów biletów kolejowych dla osób, które zdecydują się na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Kupując bilet kolejowy i korzystając z połączenia, którym dotrzemy np. na przegląd filmowy, wystawę, czy wydarzenie kulturalne, przejazd powrotny będzie bezpłatny. Dodatkowo realizacja przedsięwzięcia ograniczy emisję CO2 - więcej osób zdecyduje się na korzystanie z komunikacji publicznej, zamiast dojeżdżać na wydarzenia własnym samochodem.

Ponad 90 miast i miejscowości w województwie śląskim, ma połączenia kolejowe obsługiwane przez Koleje Śląskie. W związku z tym faktem zadanie będzie miało zasięg wojewódzki. W miejscu zamieszkania będzie można kupić bilet Kolei Śląskich w jedną stronę, do miejscowości, w której odbywa się wydarzenie kulturalne. Przy zakupie wejściówki w danej placówce kultury (po okazaniu biletu kolejowego) zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny do miejsca zamieszkania.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu "Pociąg do kultury" można znaleźć na profilu facebookowym inicjatywy: link. O Budżecie Obywatelskim województwa śląskiego pisaliśmy szerzej tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-17 18:43:24
donekT: " Inicjatywa nazwana "Pociąg do Kultury" pochodzi od mieszkańca nadolziańskiego grodu."- A ja już myślałem, że maskotka z Zarządu Powiatu zaczęła spełniać obietnice wyborcze. No fakt, żeby czuć się zobowiązanym, trzeba wygrać wybory.
2019-07-18 08:34:13
wyśmienity cwaniaczek: dlaczego w Cieszynie może być projekt obywatelski a w zacofanym Ustroniu czy Skoczowie radni bezradni nie chcą oddać głosu swym wyborcą !!!!!!!!!!!!!! pisowskie marionetki ....
2019-07-18 08:55:25
: Hola, hola!! Czy ów mieszkaniec nadolziańskiego grody skonsultował to z obrońcami drzew, którzy za wszelką cenę próbują utrudnić poprawę bezpieczeństwa na liniach kolejowych?
2019-07-19 10:19:51
Henryk.D: wyśmienity cwaniaczek - ten projekt obejmuje CAŁE województwo, w tym miasta Ustroń i Skoczów (które mają więcej połączeń kolejowych niż Cieszyn :)
2019-07-19 10:21:57
Henryk.D: wojtoj - wycinką drzew w całej Polsce zajmują się PKP S.A. (wstyd!). Torowiska i tereny przyległe to ich teren. Koleje Śląskie korzystają z trakcji i infrastruktury kolejowej.
2019-07-19 10:21:59
Henryk.D: wojtoj - wycinką drzew w całej Polsce zajmują się PKP S.A. (wstyd!). Torowiska i tereny przyległe to ich teren. Koleje Śląskie korzystają z trakcji i infrastruktury kolejowej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: