Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyńscy przedsiębiorcy wychodzą z Zamku

17 października ubiegłego roku odbył się wernisaż wystawy "Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach niepodległej". Wczoraj (9.01) odbył się natomiast tzw. finisaż, czyli uroczyste zamknięcie ekspozycji z Oranżerii Zamku Cieszyn.

Przypomnijmy, że wystawa dotyczy cieszyńskich firm, które rozpoczęły swoją działalność (lub przeżywały jej rozkwit) w latach 20. XX wieku. Jak przyznawali jej autorzy, w powstawaniu ekspozycji musieli dokonać mocnej selekcji przedsiębiorstw, aby zachować jej interaktywność. Jak mówił Władysław Żagan (który także oprowadzał po wystawie)- wszystkiego zmieścić nie możemy. Jeśli mamy do dyspozycji publikację z 70. rocznicy powstania Celmy, która ma około 200 stron, to trochę trudno było to skracać.

Mocnym punktem wystawy jest wspomniana jej interaktywność. Skąd wziął się na to pomysł? Nie chcieliśmy, aby ta wystawa to były tylko plansze i koniec. Chcieliśmy, żeby to było coś więcej. Z racji, że mamy trójkę dzieci, a dzieci się interesują takimi sprawami, to postanowiliśmy zrobić też coś dla nich - mówiła Natalia Riess-Rzeźniczek, która współtworzyła wystawę razem z mężem Jakubem. Jak dodaje, proces tworzenia wystawy także był interesujący- po kolei czytaliśmy o każdym przedsiębiorstwie. Wieczorem, kiedy dzieci poszły spać, puszczaliśmy sobie muzykę z lat 20., aby wczuć się w klimat i wymyślaliśmy pomysły.

Na finisażu obecna była także Ewa Gołębiowska (dyrektor Zamku Cieszyn) oraz Jerzy Wałga, który także pomagał w opracowaniu wystawy.

O otwarciu wystawy pisaliśmy tutaj.

KR

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją