Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gospodarze, czyli jak przedsiębiorcy budowali Niepodległą

W środę (17.10.2018) w Oranżerii Zamku Cieszyn odbył się wernisaż wystawy „Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach Niepodległej". Informacje, zdjęcia oraz odpowiednie eksponaty wszyscy zainteresowani będą mieli szanse obejrzeć do 9 grudnia 2018 roku.

- Wystawa przybliża nam Cieszyn sprzed 100 lat. Jest ważna nie tylko ze względów historycznych, ale również z czysto ludzkich, emocjonalnych. Wielkie wydarzenia historyczne postrzegane są głównie w kontekście działań polityków i wojskowych. Nieczęsto możemy skupić uwagę na przedsiębiorcach, którzy tworzyli codzienność i w czasie pokoju i w czasie wojny i to oni karmili, ubierali i bawili – mówiła Ewa Gołębiowska z Zamku Cieszyn.

Ekspozycja „Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latach Niepodległej” dotyczy okresu niezwykle ważnego, ale również krótkiego. Pierwsze lata Cieszyna w niepodległej Polsce połączyły się także z podziałem miasta i wielkim kryzysem. Zgodnie ze słowami organizatorów, wystawa ma pokazywać nie tylko trudny czas, kiedy trzeba było stworzyć mechanizm miasta w jego ograniczonych granicach, ale również pokazuje różnorodność jego przemysłu, życia gospodarczego, społecznego i Cieszyn, do którego sięgamy pamięcią, Cieszyn wielokulturowy i wielonarodowościowy.

Podczas uroczystego otwarcia przemawiał również burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, który nie tylko podziękował organizatorom wystawy oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jej przygotowanie, ale również podkreślał, jak ważny jest patriotyzm lokalny – Gdyby nie przedsiębiorczość i gospodarka nie byłoby tej niepodległości z roku 1918 (…) patriotyzm lokalny ważny jest również dzisiaj, dlatego chciałbym podziękować wszystkim firmom, które inwestują i tym samym wspierają rozwój lokalnej gospodarki.

Na wystawie znajdują się informacje zarówno o lokalnych rzemieślnikach, jak i twórcach olbrzymich firm, które niejednokrotnie zasłynęły nie tylko poza granicami Cieszyna, ale również zaistniały na arenie międzynarodowej. Nie brakowało również akcentów historycznych, takich jak upamiętnienie setnej rocznicy otwarcia w Cieszynie pierwszego przedsiębiorstwa taksówkarskiego należącego do Jana Wałgi – siedziba firmy mieściła się przy ulicy Stary Targ 2. Część opisywanych na wystawie przedsiębiorstw w dalszym ciągu istnieje. Przykładem może być spółdzielnia handlowa – PSS Społem.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: