Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn z pisarzami - spotkania autorskie

W Cieszynie sporo się dzieje jeżeli chodzi o literaturę. We wtorek, 14. października odbyły się dwa spotkania autorskie, dotyczące książek, zyskujących ogromną popularność. Najpierw o godzinie 17, w kawiarni Kornel i Przyjaciele cieszyniacy mogli spotkać się z Krzysztofem Czyżewskim, z kolei o godzinie 18, w świetlicy Krytyki Politycznej odbyło się spotkanie z Konradem Janczurą.

Pierwszy z pisarzy to eseista, autor głośnego utworu „Małe centrum świata”. W czasie spotkania, uczestniczy mogli dowiedzieć się między innymi, jakie były największe problemy społeczne schyłku PRL’u – Pod koniec lat ’80 ludziom przede wszystkim brakowało zaufania – mówił Krzysztof Czyżewski –kiedy wszystko się rozpada i przychodzą zmiany, bądź musimy mierzyć się z trudnymi sytuacjami, przede wszystkim trzeba zaufać sobie oraz innym.

Autor wyraził swoją opinię również na temat drobnych działań ludzi, w opozycji do silnego przeciwnika – Kiedy ludzie spotykają się Goliatem, bardzo często dosięga ich zwątpienie. Wydaje im się, że wielkiej armii może podołać tylko inna wielka armia, aby walczyć ze zcentralizowaną siłą, trzeba również taką siłą dysponować. Jest to pojęcie mylne. To Dawid w rzeczywistości pokonał Goliata. Małe działania są właśnie takim Dawidem, potrafią one naprawdę wiele zmienić.

Swoje poglądy w rozmowie przedstawiał również Konrad Janczura – autor powieści „Przemytnicy”, która przedstawia rzeczywistość mieszkańców Podkarpacia. Książka daje wiele do myślenia, ponieważ jak sam autor zaznacza, opowiada ona o tym, jak na Podkarpaciu wygląda życie – gdy spotkałem się tam z ludźmi, wiele z nich deklarowało, że zna przemytników. W rzeczywistości oni z pewnością również zajmowali się przemytem.

„Przemytnicy” opowiadają o problemach związanych z nielegalnymi działaniami – w rzeczywistości w Polsce bardzo często przemyt nie jest uważany za przestępstwo. Ludzie jeżdżą na Ukrainę na przykład po papierosy, czy też alkohol i jest to dla nich zupełnie normalne. Są całe wioski, które zajmują się tego typu rzeczami, wiele osób ma również styczność z lokalną namiastką mafii – mówił autor w czasie spotkania.

Oba spotkania autorskie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. zgromadzeni odbiorcy z uwagą słuchali o poglądach i twórczości zaproszonych gości, niejednokrotnie wchodząc w dyskusję m.in. przez przedstawianie własnych poglądów. Nie zabrakło także pytań publicznosci.  

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-26 11:10:45
tajemnica poliszynela: Hmmm... 14-go października to była akurat sobota. (\"We wtorek, 14. października...\")
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: