Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Władze uroczyście podziękowały byłemu dyrektorowi teatru

Na wczorajszej (26.01) sesji Rady Miejskiej Cieszyna władze miasta złożyły podziękowania Andrzejowi Łyżbickiemu, byłemu już wieloletniemu dyrektorowi Teatru im. Adama Mickiewicza.

Łyżbicki był związany z cieszyńskim teatrem od 1977 roku, kiedy to został jego kierownikiem administracyjnym i koordynoiwał remont budynku w latach 1977-79. W latach 1980-90 był zastępcą dyrektora państwowego Teatru Polskiego Bielsko-Cieszyn, później dyrektorem Teatru Polskiego ds. Teatru w Cieszynie, a następnie - od 1993 roku - dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, który od tego roku przeszedł pod zarząd miasta.

Warto przypomnieć, że nową dyrektor teatru została Katarzyna Dendys-Kosecka. Pisaliśmy o tym tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-27 18:55:36
św. Patryk.: bo w życiu ważne jest umieć się ustawić
2023-01-27 19:01:53
"tom": ... no tak, zwłaszcza do zdjęcia, wszyscy tacy szczęśliwi, tylko ciekawe że każdy z innego powodu;-)
2023-01-27 20:17:33
one: Dzisiejszy cieszyński teatr to koncertowa scena rozcieńczana od czasu do czasu tandetnymi komedyjkami. Wyjątkiem są koncerty "Kopera", "Osucha", PSM a także "Gość Oczekiwany", Misterium "Męki Pańskiej" i Jasełka. Gdzie Hamlet? Gdzie Antygona? Gdzie Dziady? Gdzie całe bogactwo dramatu?
2023-01-27 20:26:28
"tom": ... jak zespól z takim repertuarem zaprosisz one i jeszcze weźmiesz na siebie ryzyko zwrotu kosztów w biletach, to twoja wygrana i może premia do wypłaty ;-)
2023-01-27 20:53:47
one: tom, rozmawiam z ludźmi, gdyby w repertuarze pojawiła się taka pozycja w repertuarze to bilety zostałyby wykupione kilka miesięcy wcześniej.
2023-01-27 21:04:04
"tom": .... brawo!!! czyli już masz podstawy rozkręcić interes życia. Przy okazji, wiesz ile jest miejsc siedzących w cieszyńskim teatrze ?
2023-01-28 09:28:27
"tom": ... nie zapomnij one! zapytać ile miasto chce za wynajęcie sali, bo fakt im więcej przedstawień, cena powinna być niższa, a tak koncerty "Kopera", "Osucha", PSM a także "Gość Oczekiwany", Misterium "Męki Pańskiej" i Jasełka, utrzymują ten zabytkowy budynek ;-)
2023-01-28 10:35:10
one: Tom, z tego co widziałem cieszyński teatr posiada więcej miejsc niż teatr w Bielsku-Białej. Jestem dość blisko w temacie jeżeli chodzi o frekwencję w teatrze. Bilety na większe widowiska rozchodzą się dość szybko, czasami nawet jest tak, że sporej ilości osób pozostaje obejrzenie reportaży Piotra Góreckiego albo Stanisława Konopki. Chodzi mi o to, że przez ostatnie kilka albo kilkanaście lat nie została podjęta nawet jedna, niewielka próba wystawienia na deskach cieszyńskiego teatru jednej, klasycznej sztuki. Tu nie chodzi o wielkie nazwiska ale żeby choć raz wielbiciele tego teatru mogli zobaczyć klasykę. Dużo osób tego oczekuje - wystarczy przyjrzeć się frekwencji Polskiej Sceny w Czeskim Cieszynie choć mi osobiście brakuje tam klasycznych sztuk. W tym świetle to co robi zespół teatralny z parafii św. Elżbiety jest ogromnym darem dla teatru ale chciałoby się zobaczyć po prostu jeszcze więcej. Apel do nowego dyrektora o małą rewolucję (i nie chodzi tutaj o "Mayday" albo "Zagraj to jeszcze raz Sam")
2023-01-28 12:29:44
"tom": ... ja się nie dziwię one, że przez ostatnie kilka albo kilkanaście lat nie została podjęta nawet jedna, niewielka próba wystawienia na deskach cieszyńskiego teatru jednej, klasycznej sztuki. Po co?!! gdy pensja zagwarantowana z budżetu miasta a ryzyko proponowanego repertuaru który zostanie hitem lub niewypałem, żadne. To nie wina dyrektorów teatru, tylko włodarzy miasta, którzy takie angaże na te stołki podpisują i nie mam tu na myśli tylko Gosposi, ale ich wszystkich poprzedników, bo z natury rzeczy ludzie bywają leniwi ;-)
2023-01-28 16:29:12
krzysztof  mm: prawdą jest, że kolejne władze miasta tolerowały skandaliczną sytuacje w teatrze cieszyńskim i dopłacały do niego kolejne miliony z kieszeni podatników - ale to w najmniejszym stopniu nie usprawiedliwia ani nie wybiela bezpośrednio za ten skandal odpowiedzialnego dyrektora
2023-01-28 16:32:12
krzysztof  mm: pisze się to u jasełkach elżbietanek - czy ktokolwiek potrafi tu wiarygodnie przedstawić warunki na jakich te przedstawienia się odbywały? ile elżbietanki płaciły za salę, ile widzowie za bilety? ile z tego miał teatr, ile elżbietanki? no w końcu chyba do kundy pindy to nie jest żadna tajemnica ani łaska pańska się rozliczyć z publicznego majątku?
2023-01-28 16:37:26
krzysztof  mm: na co bardziej atrakcyjne spektakle/koncerty teatr zawsze spod lady bilety rozprowadzał, nawet kiedy nowe czasy wymusiły na dyrekcji wprowadzenie internetowych opcji jakoś tak się składało, że najlepsze miejsca nie były w nich dostępne - za to te kwiaty teraz z ratusza? podatnik płaci na ratusz, płaci na teatr, a teraz jestem pewny także za kwiaty od ratusza dla dyrektora teatru??... to jest zwyczajnie CHORE
2023-01-28 17:25:29
"tom": ...co ty krzysztof mm. od czego jest do jasnej ch.... Komisja rewizyjna RM i wszyscy radni bezradni, jak pytasz czy ktokolwiek potrafi tu wiarygodnie przedstawić warunki na jakich te przedstawienia się odbywały? Jak Teatr, tak Dom Narodowy, MZD itd. nie są spółkami handlowymi z wyprowadzonym kapitałem poza budżet gminy, tylko są jednostkami budżetowymi Miasta Cieszyna, które korzystają z tej kasy. Cóż z tego że mają własny wydzielony rachunek, ale jest on dalej częścią budżetu miasta i nic nie stoi na przeszkodzie, by Rada Miasta przedstawiła wiarygodny raport z kontroli tych jednostek, pod kontem wykorzystania majątku gminy. No ale, gdy w Domu Narodowym organizuje się ideologiczne imprezy z wynajęciem sali za free, to nie wypada kontrolować Teatru z tego samego powodu, oczekując że sala przyniesie zyski z przedstawień religijnych lub wspierających edukację. Czyż nie tak (?) krzysztofQ;-)
2023-01-28 18:39:00
krzysztof  mm: po co te kombinacje, powtórzę: ile elżbietanki płaciły za salę, ile widzowie za bilety? ile z tego miał teatr, ile elżbietanki? - niepotrzebne mi komisje rewizyjne i raporty, na moje proste pytania prostych odpowiedzi oczekiwałbym od dyrektora teatru, w paru prostych zdaniach
2023-01-28 19:26:53
"tom": ... oczywiście masz rację krzysztofQ, po co kombinacje, ile zapłaci Sztab WOŚP w Cieszynie, Cieszyńskiemu Ośrodkowi Kultury "Dom Narodowy" i innym instytucjom miejskim za użyczenie sali widowiskowej w Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - COK, za korzystanie z terenów komunalnych na cieszyńskim rynku i pod Wałką. Proste pytania prostych odpowiedzi oczekiwałbym od dyrektora COK, w paru prostych zdaniach ;-)
2023-01-28 19:29:05
"tom": .. oczywiście MZD, w tej sprawie powinno się wypowiedzieć ;-)
2023-01-28 21:16:19
krzysztof  mm: może udajesz głupiego, a może nie - ja piszę o rozliczeniu elżbietanek bo między innymi ty piszesz, że ich jasełka utrzymują teatr - ja w to szczerze wątpię, a ty zamiast swoje zdanie udowodnić szczekasz jałowo na temat WOŚP
2023-01-28 21:34:21
"tom": ... i kto tu udaje głupiego?!!! Byłem pewny że piszemy i art. jest o cieszyńskim Teatrze a ty o Elżbietankach krzysztofQ. Kto to widział, przeciętny obywatel musi płacić za korzystanie z mienia komunalnego pod stragan, rusztowanie, salę itd. itp. a tu pod pretekstem jakiejś orkiestry te zasady nie obowiązują. Dlaczego krztsztofie jak rozliczać, to tylko Elżbietani, a duchowych przywódców sekty świątecznych muzykantów już nie ;-)
2023-01-28 21:53:55
one: jaskrawszego przykładu lewicowej hipokryzji użytkownik krzysztof.mm nie mógł nam zapodać
2023-01-29 09:48:16
krzysztof  mm: tak oto rura zmiękła fanom "ogromnego daru" i "klasycznej sztuki" od elżbietanek - jedna wielka lipa i wasze jałowe poszczekiwanie, samiście dziady o które dopytujecie
2023-01-29 10:30:10
"tom": ... panie kszysztofie, nie idź tą drogą, bo koniec końców ostanie ci tylko sznur ;-)
2023-01-29 10:52:28
one: Na szczęście w Cieszynie nie ma takich sytuacji jak w Warszawie gdzie dyrektor Teatru Dramatycznego musiała zostać odwołana przez Konstantego Radziwiłła z uwagi na swoje działania. Taki świat jest właśnie rozwalcowywany dlatego, że jedyne miejsce dla was jest za kratkami zakładu dla obłąkanych. Może użytkownik krzyszof.mm pochwali się przemyśleniami Pani Moniki Strzępki?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: