Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: radny będzie kandydował na burmistrza?

W trakcie styczniowej (28.01) sesji Rady Miejskiej w Cieszynie, Rafał Foltyn zadeklarował chęć ubiegania się o stanowisko burmistrza miasta. Najbliższe wybory samorządowe odbędą się w 2023 roku.

O deklaracji radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość napisał Łukasz Bielski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Cieszyna:Sesja rady była transmitowana na żywo przez portal esesja.tv, jednak nagranie nie jest jeszcze dostępne - w myśl nowelizacji Ustawy o Dostępności Cyfrowej, miasto przed publikacją musi je uzupełnić o napisy dla osób niesłyszących.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

51
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-01 18:37:24
św. Patryk.: kulafoltyn za 3 lata to po twoich idolach i sponsorach zostanie tylko kupa smrodu, bajzel do posprzątania i dużo roboty dla wymiaru sprawiedliwości - ale co szkodzi pośpiewać
2021-02-01 18:42:53
tom lem: ... odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku, mam na myśli oczywiście radnego Bielskiego, wiceprzewodniczącego Rady Miasta i piastującego z mozołem stanowisko Kierownika Działu Kultury "Domu Narodowego" COK. Jest się od kogo uczyć ;-)
2021-02-01 19:04:45
wyśmienity cwaniaczek: no kto TEN ? jak on po polsku tylko adolf potrafi powiedzieć ................
2021-02-01 19:40:47
tom lem: ... parafrazując wypowiedź radnego -"Łukasz Bielski, publicznie poddał w wątpliwość kompetencje na stanowisko burmistrza miasta w najbliższych wyborach (za niemal 3 lata‼️).Radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość. Zastanawiam się, co na to cieszyński CRS? Czy Klub będzie popierać członka swojej kliki radnych w cieszyńskim ratuszu i podległych mu jednostkach organizacyjnych?
2021-02-01 20:58:29
tom lem: ... podobno ". Osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy." - czyżby Pan radny Bielski, wybierał się na urlop bezpłatny, bo o ile wiadomo cieszyński COK jest jednostka organizacyjną Urzędu Miejskiego w Cieszynie a stanowisko Kierownika Dział Kultury w CIESZYŃSKIM OŚRODEK KULTURY "DOM NARODOWY" - niesie ze sobą nie tylko przywileje, ale i obowiązki ;-)
2021-02-01 21:29:39
Mach: Niewątpliwie sprzeczność interesów zachodzi. jako radny jest niejako szefem Pani burmistrz- np. decyduje o udzieleniu, bądź nie, dla niej o absolutorium, uposażeniu itd. a jako pracownik COK jest podległym jej pracownikiem i to ona pośrednio decyduje o jego wynagrodzeniu, awansie itd.- czy w ratuszu nie ma już nikogo umiejącego nie tylko czytać ale i rozumieć przepisy ustawy antykorupcyjnej?
2021-02-01 21:37:14
Mach: Swoją drogą, to każdy dorosły mieszkaniec Cieszyna na 3 lata przed wyborami może uważać się za potencjalnego kandydata na burmistrza i spodziewam się ,że będzie ich więcej niż jeden. Nie wiem dlaczego pan radny Bielski tak się wystawił z tą kandydaturą zwracając tym samym na siebie uwagę i swoją szefową z ratusza, która podobnie jak z radami nadzorczymi wadliwie obsadza stanowiska w DN.
2021-02-01 21:49:15
tom lem: ... wyrzuty sumienia radnego, Mach'u - wyrzuty sumienia ;-)
2021-02-01 22:43:49
tom lem: ...z tym wadliwie, Mach'u - to drobna przesada, Nasza Pani Burmistrz'yni jest tylko koleżeńska ;-)
2021-02-02 10:03:23
Łukasz Bielski: Dzień dobry. Chciałbym wyjaśnić swoje stanowisko w sprawie poruszanego w komentarzach tematu mojego zatrudnienia w COK Dom Narodowy. Ustawa o samorządzie gminnym mówi: Art. 24a. [Zakaz zatrudnienia radnego] 1. Z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat. 2. Radny nie może pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. W obu przypadkach warunek nie jest spełniony: 1) Jako radny nie mam nawiązanego stosunku o pracę w urzędzie gminy. Jestem zatrudniony w COK Dom Narodowy, czyli instytucji kultury, który działa w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a nie w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym. Moim pracodawcą nie jest Pani Burmistrz, tylko Dyrektor COK. 2) Nie pełnię funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej (Dyrektor COK) oraz jego zastępcy (Zastępca Dyrektora COK). Jestem od 1 stycznia br. kierownikiem jednego z działów, bo był w instytucji wakat. Biorąc pod uwagę brzmienie przepisu, orzecznictwo i komentarze do tego przepisu, nie ma żadnej podstawy do uznania, że jako osoba zatrudniona przez Dyrektora (Kierownika) gminnej jednostki organizacyjnej mogę być uznany za naruszającego ten przepis. Dotyczy on bowiem tylko osób zatrudnionych na stanowisku Kierownika lub jego zastępcy gminnej jednostki organizacyjnej, a ja żadnego z tych stanowisk nie pełnię. Dysponuję opinią prawną, która to potwierdza, gdyż nie przyjąłbym pracy w COK jako radny oraz wspomnianego stanowiska kierownika działu, gdybym nie sprawdził wcześniej, że jest taka możliwość. Oczywiście każdy kto ma wątpliwości, może skierować podobne zapytanie do odpowiednich organów, które zbadają, czy faktycznie "wadliwie" zostałem powołany na stanowisko pracy. Pozdrawiam Łukasz Bielski
2021-02-02 10:29:42
tom lem: .. no tak, to wiele zmienia - zatrudniony po koleżeńsku - nie wadliwie, w strukturach organizacyjnych gminy. Czy to nie "dojna zmiana" ;-)
2021-02-02 10:59:42
tom lem: ...a takie są fakty"...obejrzałam dokładnie moment z sesji o którym mowa. Mało, że to była luźna rozmowa z burmistrz Staszkiewicz i przerzucanie się złośliwościami to niestety, nie było to ogłoszenie swojej kandydatury. Nakręciłeś coś wyrwane z kontekstu. W dodatku, że można nazwać to zwykłą prowokacją. Pani burmistrz powiedziała: " Jak zostanie Pan burmistrzem to będzie Pan decydował ". A p. Foltyn odpowiedział:, że teraz to się poważnie nad tym zastanowię, i może będę kandydował". Trudno nazwać to ogłoszeniem swojej kandydatury. Dlatego jestem i będę oburzona takimi postami w dodatku, że jesteś wiceprzewodniczącym rady, a to zobowiązuje. To pokazuje tylko jak kreujecie rzeczywistość. I po raz kolejny powtórzę, że to styl prowadzonej kampanii przez CRS."------" Ja nie szukam sensacji sami ich dostarczacie. Nie podałeś faktu, a każdy może sobie obejrzeć sesje i sprawdzić jak było. Stanęłabym w obronie każdego radnego gdyby został potraktowany podobnie. Tak naprawdę to jest bzdura, ale to pokazuje jak bawicie się polityką i opinią publiczną. Całą sprawę sprowokowała Pani Burmistrz. I dziwne zachowanie to jest wiceprzewodniczącego RM, który wywołał gównoburzę. Masz niezwykłą zdolność do interpretacji faktów, no cóż, coś nam to przypomina? A tak, mamy to na co dzień..." Niedoczekanie usłyszeć PRZEPRASZAM od Kierownika Dział Kultury w CIESZYŃSKIM OŚRODEK KULTURY :-)
2021-02-02 11:05:52
Mach: Proszę odpowiedzieć sobie na następujące pytania-1) Czy radny zatwierdza budżet gminy, w tym jednostki organizacyjnej jakim jest budżet DN wchodzący w skład budżetu gminnego?2) Czy wysokość tego budżetu ma wpływ na kształtowanie polityki płacowej w DN? A odwrotnie- 3)Czy radny pracujący w jednostce gminnej podległej burmistrzowi głosuje absolutorium dla burmistrza? Czy zatem dysponuje formą nacisku jednocześnie na szefa DN a z drugiej strony na burmistrza.? Czy wiadomym jest Panu ,że w czasie pełnienia funkcji radnego -radny jest chroniony i nie może być zwolniony z zajmowanego stanowiska, gdyby z powodów np. pandemii zachodziła konieczność redukcji etatów? Czy nie uważał pan ,że jest pan w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do każdego innego pracownika ubiegającego się o ten wakat? i należał pan do tzw. dobrze poinformowanych? Oczywiście jakoś paragrafy są zawsze tak powykrzywiane ,że zawsze znajdzie się ścieżka, która poprawia pańskie samopoczucie- ja osobiście nie czuł bym się z tym komfortowo.
2021-02-02 11:10:56
tom lem: .. Mach'u, daj spokój, możesz być pewny, że za tą opinię prawną ty również zapłaciłeś, a sporządził ją mecenas, doradzający RM ;-)
2021-02-02 11:34:28
kulafoltyn: Dlaczego nie napiszecie artykułu o Wynikach kontroli Zamku Cieszyńskiego przez Komisje Rewizyjną. Jeśli chodzi o Cieszyński COK to jak mi wiadomo Pan Dyrektor zatrudniony został przez Panią Burmistrz, a Pan Radny przez Pana Dyrektora nic dodać nic ująć wszystko w temacie. Czyli wszystko jest zgodnie z prawem , według mnie nie , ewidentnie jest to nadużycie i wykorzystanie mandatu dla celów osobistych grupy uprzywilejowanej .
2021-02-02 12:02:29
Mach: =>Kulafoltyn- możesz o tym napisać tutaj. Z protokołu przez was podpisanego z kontroli w Zamku Cieszyn, nie wiele wynika. Jeśli coś wiesz na ten temat więcej to się możesz z nami podzielić- napisz. Chcę ci jednak zaznaczyć ,że w państwowej obecnie prowadzonej polityce tych naduzy jest bardzo dużo i na dużą skalę. Pan radny Bielski w swoim oświadczeniu nie mija się z prawdą. Obecna interpretacja prawna pozwalała na zawarcie takiej umowy. Moje pytanie było czy może się w tej sytuacji czuć komfortowo zarówno On jak i Pani Burmistrz. Wszyscy mamy tego świadomość, że w mikroskali (gminy) tak uprawiana polityka tworzy pewne patologie jest formą korupcji politycznej na lokalnym szczeblu. By skutecznie temu przeciwdziałać trzeba zdobyć się na duży wysiłek ponieważ korupcja jest zjawiskiem wielopostaciowym, a jej skutki polityczne ,gospodarcze, prawne, etyczne i społeczne porażają społeczności lokalne i zniechęcają do polityków każdego szczebla.
2021-02-02 12:19:18
św. Patryk.: kulafoltyn - nadużyć, kumoterstwa, nepotyzmu, i kolesiostwa to szukaj w kręgu swoich patronów i sponsorów w PiS, znajdziesz bez trudu i bez liku
2021-02-02 12:21:19
św. Patryk.: i jeśli te z własnego podwórka cię nie bolą, to z łaski swojej przestań tu rzęzić bo niedobrze się robi od twojej obłudy i hipokryzji, kolego z grupy uprzywilejowanej
2021-02-02 12:32:46
Wiederholec: Pani Burmistrz już wypuściła swoich piesków (św. Patryk) - najlepszą obrona jest atak.
2021-02-02 14:09:25
tom lem: ... no tak, jak osoba wykorzystuje służbowy telefon dla prywatnych celów, to obrywa się winnym, ale jak kontrola radnych podnosi stawki najmu za miejsce parkingowe w podziemnym garażu, ze 100 zł brutto na 150 netto( 12 - powinno być 14 stanowisk), to nikt ze zrozumieniem nie potrafi przeczytać protokołu i wyliczyć strat budżetu miasta z tym związanych, przez przynajmniej parę lat wstecz. Na domiar złego, nikt nie potrafi zadać pytania na jakiej to podstawie ( prawnej ), dyrektor jednostki miejskiej lub burmistrz czy radni komisji RM, ustalają Regulaminy Korzystania z majątku gminy, zamiast RM uchwałą? Znajomość podstawowej ustawy dla bywalców UM i czerpiących korzyści z przesiadywania tam, jest na poziomie dna. Przykładem jest regulamin najmu miejsc parkingowych, który bezprawnie obowiązuje od 1 stycznia 2021 r, a o regulaminie korzystania z taboru transportu miejskiego w Cieszynie już lepiej nie wspominać ( kto go ustalił). Zachciało się niektórym władzy i rządów dekretami (?), traktują majątek gminy jak własny z przyrostkiem "dla dobra ogółu", gdy zastępca przewodniczącego RM uważa za stosowne prowadzić prywatne gierki, zamiast zająć się obowiązkami, do których się zobowiązał .
2021-02-02 15:40:16
Mach: Wracając jednak do kwestii Domu Narodowego i zatrudnienia tam radnego Pana Ł. Bielskiego, to jednak stwierdzam, że sprawa budzi nadal moje wątpliwości. Tak się składa ,że każda jednostka organizacyjna gminy ma Dyrektora i zastępcę na wypadek nieobecności dyrektora i ktoś z podległych pracowników musi z urzędu być wskazany jako osoba zastępująca. Skoro dyrektor jest od kultury to trudno nie wskazać ,że zastępcą jego jest szef działu kultury a tym jest czytaj w domyśle Pan radny Ł. Bielski. Łatwo domyślić się dlaczego w strukturach organizacyjnych DN nie wskazano zastępcy. Dowodzi to jedynie jak łatwo można przepisy antykorupcyjne omijać dlatego nie spełniają one pokładanych w nich nadziei na skuteczne przeciwdziałanie korupcji. ============ Tomie w protokole o którym piszesz wskazano ,że na 2 z 14 miejsc parkingowych były zmagazynowane elementy dekoracyjne-gdzieś je trzeba było składować pod dachem. przecież z garażu były przewożone w stosowne miejsca w czasie imprez- same w sobie elementy dekoracyjne też stanowią wartość i jako mienie gminne należało je zabezpieczyć pod dachem- to nie jest jakiś kluczowy zarzut ,żeby domniemywać niegospodarność.
2021-02-02 16:06:46
nobody66: Jeszcze prawie trzy lata obecnej kadencji, a ten pan już garnie się do koryta. Do tej pory, mam nadzieję, pis pójdzie w pis-du.
2021-02-02 17:21:09
tom lem: ... tu nie chodzi o domniemanie niegospodarności Mach'u, a raczej nadgospodarność (sobiepaństwo), osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie Cieszyńskiego Zamku Kultury etc. W pkt. 1;2 i 3 "Wyników czynności kontrolnych", Protokołu kontroli - bez trudu można zauważyć bałagan, nie tylko w redakcji tych "wyników" ale nieistnienia regulaminu ustalającego zasady najmu, do którego następnie Komisja odnajduje (Regulamin) w Załączniku do Zarządzeniu Dyrektora Zamku, w którym ustalono stawki preferencyjne dla najemców lokali w budynku. Swoją drogą, będzie intersujące dotarcie do dokumentów określających zasady dla "partnerów" Zamku od alfa do zeta i innych fanów bycia razem ( przecież była obiecywana JAWNOŚĆ/TRANSPARENTNOŚĆ). Ciekawe(?) czy te umowy też są w koleżeńskiej gestii Dyrektora Zamku ( jak lokale użytkowe w ZBM). Już nic nie może dziwić, gdy od Sylwestra przestają obowiązywać "nieistniejące zasady", kiedy kontrolowany przygotował poczęstunku tortem i szampanem, podczas gdy ktoś wyskrobał swój "Regulamin" obowiązujący od Nowego Roku ;-) gdy uchwały RM w tej sprawie nie było.
2021-02-02 18:39:25
krzysztof mm: że cały ten zamek to jeden wieli pic na wodę i studnia bez dna to wiadomo od momentu jegopowstania i nie trzeba było żadnej komisji by to stwierdzić, miejsca garażowe dla wybrańców to pikuś przy idących w ciężkie miliony wydatkach na ten pałac koteryjnej baronowej - cześć i chwała aktualnej władzy że wreszcie przerwała ten żenujący proceder żerowania na miejskiej kasie, pora brać się za następne podobne pasożytnicze instytucje i tyle w temacie
2021-02-02 19:19:12
kulafoltyn: w cookies. Polityka Cookies Akceptuje. Nie pokazuj więcej tego komunikatu Imieniny: Kornela, Marii i Mirosławy, wtorek 2 luty 2021 gazetacodzienna.pl WIADOMOŚCI arrow szukaj... dzieje się loguj / rejestruj logowanie Nie jesteś zalogowany Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników 315.086,00 zł podzielono między burmistrzów, kierowników jednostek i pracowników. fot: FJD Dodaj do Facebook Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników Cieszyn, Gospodarka, Polityka, Wiadomości, Wydarzenia - 2 luty 2021 14:30:00 , data aktualizacji: 2 luty 2021 14:38:14 UM Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników Należy pamiętać również, że w cieszyńskim UM, jako jedynym w powiecie zatrudniono dwóch wiceburmistrzów, co niewątpliwie, w obecnym kryzysie jest sporym obciążeniem dla budżetu. Pandemia ma negatywny wpływ na wszystkie sfery życia w Polsce. Nie inaczej jest z sektorem publicznym i stanem jego finansów. Decyzje co do tego, jak w dobie kryzysu ma funkcjonować administracja powinny być podejmowane rozsądnie. Z dużą rozwagą i ostrożnością należy podchodzić do wszelkich wydatków. Spore środki wydane na nagrody i premie w cieszyńskim ratuszu wydają się temu założeniu jednak przeczyć. W Toruniu już na początku pandemii, z uwagi na sytuację epidemiczną, która znacząco wpłynęła na finanse miasta, we wszystkich jednostkach organizacyjnych, poza sferą oświaty, podjęto działania zmierzające do ograniczenia wydatków na wynagrodzenia i oraz corocznych premii. Podobne decyzje zapadły w wielu polskich miastach i gminach. Włodarze szukają oszczędności, a wpływy do miejskich kas stoją ciągle pod znakiem zapytania. Pandemia i przedłużające się obostrzenia niewątpliwie zachwiały miejskimi budżetami stawiając zupełnie nowe wyzwania i podeście do planowania inwestycji. Wystarczy jednak przyjrzeć się budżetowi Miasta Cieszyna na rok 2021 by zaważyć, że zachowujemy się tak jakby pandemiczne problemy omijały nas wielkim łukiem. Spore środki przeznaczone na inwestycje, przy rosnącym zadłużeniu miasta, które na 31 grudnia wynosiło 69 082 610zł pokazują, że dość lekko i bardzo optymistycznie patrzymy na kolejny rok. Nie oznacza to, że nie ma finansowych cięć, owszem są. Oszczędności szuka się choćby przez łączenie klas, obcina się również wydatki na kulturę. Podniesiono opłaty parkingowe, a w najbliższym czasie wzrośnie opłata za śmieci. W styczniu podniesiono również czynsze przedsiębiorcom, co przy okazji remontu na ul. Głębokiej jest ciosem trudnym do przyjęcia, szczególnie gdy w UM pod koniec grudnia 2020 r. wypłacono premie. Należy pamiętać również, że w cieszyńskim UM, jako jedynym w powiecie zatrudniono dwóch wiceburmistrzów, co niewątpliwie, w obecnym kryzysie, jest sporym obciążeniem dla budżetu. 315.086,00 zł podzielono między burmistrzów, kierowników jednostek i pracowników. Jak poinformowała rzeczniczka UM Katarzyna Koczwara, wgrudniu 2020 r. zostały przyznane nagrody uwzględniające całokształt pracy pracowników Urzędu na ich poszczególnych stanowiskach pracy. Łącznie nagrody przyznano 149 pracownikom, a wysokość przyznanych nagród przedstawia się w następujący sposób (kwoty brutto na pracownika): kierownictwo Urzędu (z wyłączeniem pani Burmistrz): kwota 8.250,- zł; stanowiska kierownicze (naczelnicy wydziałów, kierownicy biur): kwoty od 1.200,- zł do 5.000,- zł; pozostałe stanowiska urzędnicze: kwoty od 400,- zł do 3.000,- zł; stanowiska pomocnicze i obsługi: kwoty od 500,- zł do 2.300,- zł. W ciągu 2020 r. przyznano również nagrody 13 kierownikom miejskich jednostek organizacyjnych (z wyłączeniem placówek oświatowych) w wysokości od 5.000,- zł do 9.000,- zł. Zgodnie z Regulaminem wynagradzania Urzędu Miejskiego w Cieszynie jednym ze składowych wynagrodzenia pracowników jest tzw. nagroda, która przysługuje pracownikom za: szczególne osiągnięcia zawodowe; wzorowe wypełnianie obowiązków; przejawianie inicjatywy w pracy. Wiele polskich miast zmaga się z kryzysem finansowym, Cieszyn również nie jest od niego wolny. Budżet miasta nie jest kasą wypełnioną pieniędzmi, ale zbiorem planowanych wpływów. Założenia, które (w większości) przyjęli radni mogą okazać się na wyrost. Ostatni rok pokazał bowiem, że wszystkie plany mogą szybko ulec zmianie.
2021-02-02 19:41:39
św. Patryk.: facet ty się najpierw naucz podstaw korzystania z netu, ogarnij najprostsze tematy jak choćby edycja tekstu, a potem aspiruj na burmistrza - póki co jedynie udowadniasz że jesteś cienki jak bibuła
2021-02-02 20:02:49
piki1969: ale jaja są teraz w mieście. ale jaja,zawsze były ale chyba apogeum wkrótce , ale jaja
2021-02-03 08:35:39
tom lem: ...taki mamy klimat, piki1969: niektórzy komentują nawet swoje wklejki ;-)
2021-02-03 08:46:41
Mach: => Patryku, doceń to, że jako jeden z nielicznych, akurat ten radny włącza się do dyskusji na tym forum. To umożliwia mu konfrontacje poglądów z uczestnikami forum. Rzeczywiście w dobie pandemii chętnie bym usłyszał ,czy też przeczytał jakie to oszczędności budżetowe przez gminę zostają wprowadzane. Premiowanie urzędników odciętych kordonem sanitarnym (pandemicznym) od mieszkańców w czasie gdy przychody gminy gwałtownie spadają raczej do gospodarskich pociągnięć Pani burmistrz nie należą- stąd krytyka jest uzasadniona. Polityka w radach nadzorczych czy w wyżej poruszanej sprawie, do której włączył się pan radny Bielski daje powód do niepokoju ,że lokalnie prowadzona polityka tak naprawdę zaczyna się niewiele różnić od ogólnopolskiej. A w tym zakresie nasze oczekiwania od samorządu powinny być większe.
2021-02-03 16:09:24
św. Patryk.: mach, niech się radny Foltyn reklamuje jak chce, na pewno nie będę go za to doceniać - mogę natomiast oceniać co i jak pisze, i to robię, a on popycha smętne pierdoły poniżej poziomu gimbazy, jakby z księżyca spadł i udawał że nie widzi co się w Polsce dzieje i pod czyim szyldem się prezentuje - bezczelnej hucpie PiS mówię nie i tyle w temacie
2021-02-03 16:48:29
tom lem: ... "w swoim temacie" to Patryk jest DOBRY ;-)
2021-02-03 17:02:32
tom lem: ...zapomniałbym, kulakrzysio tak samo "temat" kończy ;-)
2021-02-03 19:54:49
Mach: Patryku, już ci pisałem, że trzeba patrzeć na parę lat do przodu. Nigdy swojego antagonisty nie przekreślaj i nigdy nie zatrzaskuj drzwi przed kimś ani za sobą. nieszczęściem polskiej sceny politycznej jest to, że wszyscy totalnie wzajemnie się przekreślają. Ta polaryzacja nie zapowiada niczego dobrego na przyszłość. Jesteśmy jak konie w zaprzęgu-część po lewej część po prawej stronie. Totalnie sprzeciwiać się tym po prawej kiedy ciągną, znaczy tyle ,że zaprzęg nie pojedzie i odwrotnie, jeżeli za parę lat lewa strona zaprzęgu będzie parła w obranym kierunku to prawa zareaguje podobnie jak wcześniej uczyniła to lewa. Znów pokręcimy się w miejscu przez parę lat a świat nam będzie uciekał. I to jest temat pod rozwagę( dlatego "tyle w temacie" to zamykanie się) więc nie tędy droga.
2021-02-04 07:49:06
tom lem: ...dalej w temacie i trochę na przekór, Patrykowi - niech się przewodniczący Bielski reklamuje jak chce, na pewno nie będę go za to doceniać - mogę natomiast oceniać co i jak pisze, i to robię, a on popycha smętne pierdoły poniżej poziomu gimbazy, jakby z księżyca spadł i udawał że nie widzi co się w Cieszynie dzieje i pod czyim szyldem się prezentuje - niech się chłop bierze do roboty i zajrzy przynajmniej do skrywanych statutów i ujawni obecne składy RN cieszyńskich spółek zOO ;-)
2021-02-04 09:41:19
św. Patryk.: radny Bielski niech pisze co chce, ale akurat statuty są na stronach bip UM, żaden problem z nimi, wystarczy klikać po kolei - https://bip.um.cieszyn.pl/artykuly/205/wykaz-jednostek - tak samo składy RN w przypadku spółek
2021-02-04 09:52:21
tom lem: ....Patryk. - nie każdy jest biegły jak Ty, ale nie sądzisz chyba, że nie potrafię znaleźć bip'u UM w Cieszynie. Wejdź głębiej w " wykaz jednostek" i znajdź statut ZBM lub ZGK - za składy Rad Nadzorczych, też będę wdzięczny. Jak znajdziesz, to Ci podziękuję ;-)
2021-02-04 09:53:47
św. Patryk.: inna sprawa, że na stronie bip ZGK wiszą od przeszło roku nieaktualne dane dot. RN, nowy prezes R. Mądrala z nowym wickiem R. Bańczykiem od prawie roku nie zdążyli ogarnąć bałaganu - ale na stronie ZGK już jest jak trzeba, i dla przykładu RN ZGK: Paweł Ryszard Sadza, od 3 września 2019 r.; Bolesław Jerzy Knapik, od 3 września 2019 r.; Grażyna Bożena Kuczera, od 3 września 2019 r.
2021-02-04 09:55:32
św. Patryk.: kto był przed nimi? - przez długie lata ta sama ekipa jeszcze z czasów B. Ficka: Przewodniczący - Włodzimierz Cybulski; Wiceprzewodniczący - Grzegorz Minczanowski Sekretarz - Aleksandra Marszałek - Dzierżawska
2021-02-04 10:03:28
tom lem: ... na razie 1/4 podziękowań, bo Statut - to nie UCHWAŁĄ w sprawie likwidacji zakładu budżetowego ;-)
2021-02-04 10:20:18
św. Patryk.: RN ZBM: Aleksander Dorda od 10 maja 2013 r.; Beata Agnieszka Sobik od 21 stycznia 2016 r.; Wiesława Górska od 5 stycznia 2018 r. - i także na stronach bip ZBM nieaktualne informacje, prezes E. Domagała już widać nie panuje nad swoim bizancjum i podaje ciemnemu ludowi stary skład: Jan Matuszek i Wiesława Górska
2021-02-04 10:23:08
tom lem: ... Dziękuję, ale jeszcze statuty - bardzo proszę ;-)
2021-02-04 10:46:14
św. Patryk.: ZBM jest aktualnie sp. z o.o. - "Statut jest dokumentem obligatoryjnym dla funkcjonowania spółki akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej, natomiast umowa spółki jest właściwym dokumentem dla m. in. spółki z o. o. Taką terminologią posługuje się ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych. Umowę spółki podpisują wspólnicy obejmujący udziały w spółkach. Reguluje ona min. Ilość oraz wartość udziałów, siedzibę spółki, kto i w jakim wymiarze obejmuje udziały, sposób reprezentacji, skład pierwszego zarządu, oraz inne. Część zapisów w umowie jest wymagana przez przepisy prawa, a część jest opcjonalna pozwalająca lepiej dopasować spółkę dla potrzeb przystępujących do umowy. Umowa spółki czasami jest błędnie nazywana Statutem" === szczegóły można znaleźć w necie pod nr. KRS 0000261589 oraz tu: bip.um.cieszyn.pl/artykul/2050/21531/akt-zalozycielski
2021-02-04 10:50:53
św. Patryk.: przekształcenie ZGK w sp. z o.o.: bip.um.cieszyn.pl/artykul/2027/21491/akt-zalozycielski
2021-02-04 11:08:18
św. Patryk.: więcej o RN ZGK: "Miasto Cieszyn jest w 100% udziałowcem spółki. Burmistrz Miasta Cieszyna reprezentuje spółkę jako Zgromadzenie Wspólników. W skład nowej rady nadzorczej powołani zostali: Bolesław Knapik – aktualnie prezes zarządu i dyrektor naczelny w Tramwaje Śląskie S.A., (Chorzów), wcześniej w tej samej spółce dyrektor inwestycji i infrastruktury i członek zarządu; Paweł Sadza - aktualnie wiceprezes ds. transportu w PKS w Bielsku-Białej S.A. W latach 2010-2018 starosta pszczyński oraz Grażyna Kuczera – aktualnie dyrektorka Biura Międzygminnego Związku komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, wcześniej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju."
2021-02-04 11:22:11
tom lem: ... Dziękuję, ale trzeba przyznać, że nie można być usatysfakcjonowanym utajnieniem Umowa Spółki, zwłaszcza gdy jest ze 100% udziałem gminy ;-) oraz nie wiadomo ( RM oczywiście) jaki faktycznie majątek i pożytki z niego, weszły w skład jednej lub drugiej spółki, przy zakładaniu "Bizancjum" oczywiście. Tłumaczenie, że to tajemnica umowy spółki handlowej, to tylko dla ciemnego ludu - bo taka umowa jest umową cywilną Burmistrza z Prezesem - poza kontrolą RM lub Wojewody?!
2021-02-04 12:08:07
św. Patryk.: mach. a propos "nagród": w jednostkach budżetowych i prywatnych firmach fundusze na tzw. "nagrody" są planowane w budżetach i z założenia maja stanowić element motywacyjny wynagrodzenia - z realizacją funkcji motywacyjności jest różnie, jednak domagać się rezygnacji z tych wypłat to w rzeczy samej tak samo jak gdyby postulować obniżenie wynagrodzeń pracowników, warto sobie z tego zdawać sprawę
2021-02-04 12:12:14
św. Patryk.: ciekawe jest podglądnięcie struktury organizacyjnej jednostek podległych ratuszowi - dla przykładu MOPS czy ZBM, łącznie ok. 100 (sto!) etatów i to być może liczba niepełna bo dane mogą być nieaktualne, a jak wszystkim wiadomo nic tak dobrze się nie mnoży bez względu na pogodę jak biurokracja === bip.um.cieszyn.pl/artykuly/1489/struktura-organizacyjna === https://bip.um.cieszyn.pl/artykuly/1210/struktura-organizacyjna
2021-02-04 13:18:29
tom lem: ... warto sobie też zdawać sprawę, że w prywatnych firmach fundusze na tzw. "nagrody" są przede wszystkim wypracowane, nie zaplanowane w budżecie, co ma znaczenie zwłaszcza przy obecnej sytuacji (pandemicznej), przy bałaganie związanym z "głęboką dziurą" ( pomijając odpowiedzialnych), a przede wszystkim rażą nagrody dla kierownictwa; Urzędu, Wydziałów i Biur ;-)
2021-02-04 14:45:01
Mach: => Patryka.: W budżecie tak samo planowane są dochody jak i planujemy wydatki-w tym wydatkiem jest planowany fundusz nagród. Jeżeli gospodarz zdaje sobie sprawę ,że nie realizuje przychodów to adekwatnie do tego ogranicza planowane wydatki, w tym fundusz nagród. Nie może być tak, że gmina nie realizuje przychodów ,ogranicza wydatki w tym inwestycje nie czyniąc tych ograniczeń w zakresie wydawania środków budżetowych na nagrody. Nagroda jest nagrodą a nie planowaną pensją musi z czegoś wynikać. Od dłuższego czasu w Cieszynie właśnie zaspakajane są aspiracje urzędnicze a na inwestycje się pieniądze pożycza- ten dług 69 mln nie bierze się z niczego- podatnicy obecni i następne pokolenia go spłacą . Chyba rozumiesz ,że taka gospodarka to czysty komunizm teraz nazywa się to komunalizmem- życiem na koszt podatnika. Dlatego uważam ,że opinia wyrażona przez pana radnego Foltyna jest uzasadniona.
2021-02-04 15:33:31
tom lem: ... z tym że, do tych informacji dotarła red. UM z GC //http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/cieszyn-kilkaset-tysiecy-zlotych-premii-dla-urzdnikow// a radny Foltyn zrobił tylko nieudolny skan, na stronę przewodniczącego RM ;-) bo że radny nie umie się podpisać, z imienia i nazwiska, bym nie podejrzewał.
2021-02-04 16:49:31
św. Patryk.: niektórzy tu pierwszy raz w życiu się dowiadują, że firmy prywatne też działają w oparciu o budżety, i mimo to dalej nie chcą w to uwierzyć - cóż, niełatwo zrozumieć świat oglądając go zza biurka "budżetówki"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: