Cieszyn przygotowuje się na zmiany klimatu. Przyjął specjalny plan
- Miejski Plan Adaptacji to jeden z bardzo ważnych sektorowych i strategicznych dokumentów, który odnosi się do wyzwań w zakresie przygotowania miasta do negatywnych skutków zmian klimatu - mówił na sesji wiceburmistrz Przemysław Major. - Poza aspektem weryfikacji, sprawdzenia oraz przygotowania się przyszłych działań, jest to dokument, który będzie pomocny i wymagany przy pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. Obecnie, z punktu widzenia miasta, opracowanie miejskiego planu adaptacji nie jest obowiązkowe. Taki obowiązek mają miasta powyżej 100 tys. mieszkańców - dodawał. Wspominiał też, że wkrótce sytuacja może się zmienić, a podobne dokumenty będą musiały przyjmować także mniejsze miasta.
Plan został opracowany przez zewnętrzną firmę, jednak przy udziale mieszkańców miasta - organizowane były spotkania oraz konsultacje. "W przeprowadzonych partycypacjach społecznych mieszkańcy Cieszyna wykazali się zainteresowaniem i świadomością problemu związanego ze zmianami klimatu. Za pomocą interaktywnej ankiety mieszkańcy odpowiedzieli na pytania, dotyczące zmian klimatycznych oraz na pytania dotyczące zagrożeń i sposobów radzenia sobie ze zmianami. Jako największe zagrożenie dla miasta respondenci wskazali na długotrwałe upały i suszę, natomiast najczęściej doświadczyli oni występowanie zjawiska miejskiej wyspy ciepła, lokalnych podtopień spowodowanych intensywnymi opadami i wyschniętych trawników na posesjach" - czytamy w podsumowaniu planu.
Dokument stwierdza też, że w Cieszynie występują "niekorzystne trendy w zmianach klimatu":
"Z dekady na dekadę zauważyć można zanik zjawisk meteorologicznych związanych z opadami. Na podstawie danych synoptycznych z ostatnich 60 lat można zaobserwować malejący trend sumy opadów w okresie letnim, przy jednocześnie utrzymującej się zmienności opadów w pozostałym okresie roku. Maleje trend występowania opadów ekstremalnych (>30 mm/dobę), przy jednoczesnym spadku liczby dni bezopadowych, co świadczy o tym iż opad jest coraz bardziej równomierny w ciągu roku. Obserwuje się także zmniejszającą się średnią wysokość pokrywy śnieżnej. Według danych pomiarowych z ostatnich 60 lat istnieje wyraźnie rosnący trend średniej temperatury rocznej o dynamice wzrostu wynoszącej ok. 1C na 30 lat. Trend rosnący wykazuje także liczba dni w roku z maksymalnymi temperaturami powyżej 30⁰C. Analizując średnioroczne nasłonecznienie można zauważyć również trend rosnący. Tendencja zmian klimatycznych sprzyja powstawaniu zjawiska suszy oraz zjawiska miejskiej wyspy ciepła".
Wśród zaplanowanych działań znaleźć można utworzenie w centrum Cieszyna systemu ogólnodostępnych terenów zieleni, generalny remont Trzeciego Jazu na Olzie, modernizację i rozbudowę kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej, a także oczyszczalni ścieków.
Nagranie z sesji dostępne jest tutaj.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.