Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: protestowali przeciwko granicy

Cieszyński protest przeciwko granicy przyciągnął mieszkańców obu części Cieszyna - polskiej i czeskiej. Na cichej manifestacji obecni byli także samorządowcy i parlamentarzyści.

- Uważam, że w trakcie długiego weekendu Polska została podzielona na dwa niezależne byty - Śląsk i resztę kraju. Jest to sytuacja, której nie możemy zaakceptować. Dla nas, jako Ślązaków, Cieszyniaków, mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, to bardzo trudne - powiedziała nam Gabriela Staszkiewicz, burmistrzyni Cieszyna.

Z jej zdaniem zgadza się poseł Mirosław Suchoń (Koalicja Obywatelska). - Ta decyzja jest krzywdząca dla mieszkańców województwa śląskiego. Przecież wszyscy tutaj mieszkamy. Nasze relacje przyjacielskie, biznesowe czy historyczne z Czechami są bardzo silne, dlatego smuci nas sztywny podział na Ślązaków i resztę kraju. Będziemy robić wszystko, aby tą normalność przywrócić - mówi polityk.

Zostały podjęte już konkretne działania. - Wystosowałem dziś pismo do przewodniczącego polsko-czeskiej grupy parlamentarnej z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia, na którym omówimy sytuację z ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce. Mam nadzieję, że niebawem się ono odbędzie - podkreśla poseł.

Warto przypomnieć, że zarówno Mirosław Suchoń, jak i Przemysław Koperski (Lewica) są wiceprzewodniczącymi wspomnianej grupy parlamentarnej zajmującej się problematyką polsko-czeską. Poseł Lewicy za zaistniały kryzys obwinia jednak... nie tylko czeskie władze.  - To ogromna porażka polskich służb dyplomatycznych. One powinny zareagować już w piątek, kiedy to hetman kraju morawsko-śląskiego wystąpił do premiera Andreja Babiša o zamknięcie granicy. Pozytywnie zareagował jedynie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, który od razu nawiązał kontakt z władzami kraju morawsko-śląskiego. Natomiast podobnej reakcji ze strony polskich władz nie było - zaznacza poseł Koperski.

Jak dodaje, liczy na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. - Złożyłem interpelację na ręce Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, w której proszę o wyjaśnienie działań, jakie zostały podjęte. Jednak warto też spojrzeć na tą sprawę pod kątem politycznym. To premier Babiš i jego grupa chadecka odpowiada za podjęte decyzje. Myślę, że starania polskiej chadecji mogłyby przynieść odpowiedni skutek.

Wczoraj (15.06) pisaliśmy też o mocnym oświadczeniu starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka. Link tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

36
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-16 09:54:28
ciotka matylda: Protestowanie i obwinianie Czechów to zaklinanie rzeczywistości! Wszyscy chcemy żyć normalnie. Jednak manifestacje nie wpłyną na poprawę stanu zdrowia w naszym województwie. Dziwię się posłom i naszym włodarzom. Przestańcie obwiniać władze Czech za coś co nie jest ich winą! Ilość przypadków jest wciąż wysoka, czy to wina Czech ?! A oto nowe przypadki, o których informuje ministerstwo pochodzą z województw: śląskiego (188), łódzkiego (73), mazowieckiego (56), wielkopolskiego (17), podkarpackiego (14), świętokrzyskiego (14), podlaskiego (13), małopolskiego (9), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i lubuskiego (1). Zmarłe osoby to: 57-letnia kobieta z Bolesławca, 92-letnia kobieta z Opola, 69-letnia kobieta ze Szczecina, 65- i 71-letni mężczyźni z Warszawy, 66- i 83-letni mężczyźni z Tychów, 70-letni mężczyzna Rydułtów i 84-letnia kobieta z Gdańsk.
2020-06-16 09:56:18
b.w.: A jeszcze 3 tygodnie temu był bunt przeciwko zagrożenia życia i organizacji wyborów Żenada, obłuda, zakłamanie..... - tych na w/w zdjęciu !
2020-06-16 10:16:22
stefanbbn: jawna dyskryminacja nas mieszkancow Slaska.Czechow nie interesuje czy ktos jest zdrowy czy chory -interesuje ich miejsce zamieszkania.Praga nie ma zielonego pojecia jak negatywnie ta decyzja jest postrzegana na Slasku a szczegolnie na Slasku Cieszynskim gdzie od stuleci Polacy i Czesi razem mieszkaja i razem dbaja o Slask Cieszynski.Zadne inne Panstwo Europy nie podzielilo Polski jak to zrobili Czesi.Moja mama urodzila sie w Nydku i mam cala rodzine mamy po tamtej stronie granicy Slaska Cieszynskiego.Zawsze postrzegalem Czechow bardzo pozytywnie.Ta decyzja Pragi -zreszta bezsensowna -nie mozna wymusic na wirusie ze nie przejdzie do Czech lub z Czech np, w wojewodztwie opolskim czy dolnoslaskim-jest DYSKRYNACJA .
2020-06-16 10:23:36
Vito: Mówili żeby siedzieć w domach i nosić maski, to nie. Lazili i oskarzali policję że bezprawnie mandaty dają, że to nie konstytucyjne, że to PISowcy wymyślili. A teraz płacz i lament. Jak to mówią? Polak madry po szkodzie!?
2020-06-16 10:31:18
czesil: stefanbbn: akurat Czesi z Polakami nigdy nie żyli w zgodzie. Gdyby tak było to by nie doszło do podziału Śląska Cieszyńskiego. Poza tym Czesi mieszkali tylko w dorzeczu rzeki Ostrawicy. W Nydku do momentu podziału Śląska Cieszyńskiego Czechów nie było.
2020-06-16 10:59:18
Wiederholec: Dziś na Śląsku 216 przypadków zachorowań. Mam nadzieję, że pani Burmistrz zadba o nasze zdrowie i nie powoła komisji wyborczych i ogłosi, że nie zorganizuje wyborów. Boję się zabójczych kopert a tym bardziej pójścia do lokalu wyborczego.
2020-06-16 11:01:57
altacet: Vito! Zgadzam się z Tobą.Ludzie nie przestrzegają zaleceń.W Cieszynie też to widać.W sklepach w centrum miasta wielu ludzi bez maseczek.Gdzie jest straż miejska i policja?Może zamiast siedzieć w samochodach warto by było przejść się po mieście i wyłapywać tych ,którzy nie stosują się do zaleceń.Może magistrat zwrócił by na to uwagę.
2020-06-16 11:15:47
Bugs: I co OPozycyjne barany, nadal rząd robi za mało testów czy teraz może za dużo? A może źle, że robi na śląsku?
2020-06-16 11:16:49
jackustron: Najgorsze przed nami
2020-06-16 12:01:35
john: PIS mówi że wszystko jest pod kontrolą. Ja im wierzę.Dlatego imprezuję i nie noszę maseczki.Jestem stela więc nic mi nie grozi.Nie szkodzi że 2 miesiące wcześniej było połowę mniej zakażeń.Na pewno testy są wadliwe.Jarosław nas wszystkich zbawi i ochroni przed wirusem.
2020-06-16 12:32:28
Wiederholec: Pani Staszkiewicz nie jest burmistrzem tylko politykiem i nie dba o mieszkańców Cieszyna tylko o dobro partii i jej przewodniczącego Budki. A jakim paskudnym dyktatorkiem jest Budka to się wczoraj przekonał redaktor Mazurek podczas rozmowy w RMF FM.
2020-06-16 13:08:41
per: z Szczurka to dystans i maseczki nie obowiązują? Poszli pokazać Czechom jak głęboko w życi mają zalecenia?
2020-06-16 13:57:36
krzysztof.mm: Polska pod rządami PiS-bolszewii już od paru lat jest na m a r g i n e s i e życia politycznego i społecznego UE - a już od samego początku pierwszej kadencji tej bandy złodziei i oszustów dyplomacja polska l e ż y i kwiczy, najpierw Waszczykowskim, a potem innymi t r a g i c z n y m i wynalazkami - nic dziwnego, że Czesi dbają głównie o swoje bezpieczeństwo i podejmują arbitralne decyzje nie mając po polskiej stronie nikogo kompetentnego do rozmów i jedno wielkie ognisko epidemiczne właśnie u nas, na Śląsku
2020-06-16 14:03:03
krzysztof.mm: czym konkretnie się zajmuje dzisiaj PiS-władza? - oczywiście jak od miesięcy wyborami i kampanią dudy, z rezultatami podobnie tragicznymi jak w stadninach czy spółkach państwowych: ✍ Zagraniczne media podkreślają, że PiS, formacja nacjonalistyczna i populistyczna, gra wykluczaniem mniejszości seksualnych, uchodźców, antysemityzmem. O homofobii Dudy piszą New York Times, Washington Post, Bloomberg, Reuters. Przychylnie zareagowały za to media Władimira Putina ✍
2020-06-16 14:12:37
Wiederholec: Na co stać lewaków to dziś widać w USA - "Demonstranci przejęli część Seattle. Policja nie ma tam prawa wstępu, obszar patrolują uzbrojone grupy". Mam nadzieję, że Polski to nigdy nie spotka.
2020-06-16 14:13:17
krzysztof.mm: a w kwestii epidemii co PiS-władza robi? - ano lody kręci, na wielka skalę, z kuzynami, ziomami, szwagrami, kolesiami, oszustami - no jednym słowem z kim się da - może Czesi o tym nie wiedzą? ależ wiedzą doskonale, proszę państwa ✍ Andrzej I., handlarz bronią, u którego Ministerstwo Zdrowia zamówiło respiratory za 200 mln zł, oszukał kontrolowaną przez państwo spółkę zbrojeniową. Sprawę badała ABW, a wiedziały o niej prawdopodobnie także inne służby. Dziś minister Szumowski zapewnia, że jego resort zawarł kontrakt ze spółką Andrzeja I. po weryfikacji służb i dostawa jest niezagrożona ✍ i tyle
2020-06-16 14:19:45
Wiederholec: Te wszystkie sprawy nic się nie mają przy oszustwie ze strony opozycji i samorządowców z przesuniętymi wyborami. Dziś już Budce i Staszkiewicz nie przeszkadzają nowe zachorowania i zdrowie członków komisji wyborczych.
2020-06-16 14:22:04
krzysztof.mm: czesil: piszesz "akurat Czesi z Polakami nigdy nie żyli w zgodzie. Gdyby tak było to by nie doszło do podziału..." - naciągana konstatacja, wydumana argumentacja - ze wszystkich naszych sąsiadów to właśnie z Czechami nasze relacje na przestrzeni wieków układały się bodaj n a j k o r z y s t n i e j, a podział Śląska to efekt wybujałych w całej niemal Europie po anihilacji Austro-Węgier nacjonalizmów, tu polskiego i czeskiego, ale żadna lokalna specyfika
2020-06-16 15:44:04
politykier: krzy-sio+ Śląsk, jako historyczno-geograficzny region do dziś jest podzielony pomiędzy trzy państwa (Polskę, Czechy i Niemcy). Nacjonalizmy ujawniły się, zwłaszcza przy podziale Górnej części Śląska. Niestety wydarzenia sprzed dekad postrzegane są z dzisiejszego punktu widzenia, zapominamy o UDZIALE NACJONALIZMU, a nawet SZOWINIZMU NIEMIECKIEGO, który wydaje się obecnie przeżywać swój "renesans", w postaci środowisk różnych "neoślązakowców". Co do relacji sąsiedzkich, niewątpliwie najmniej zatargów i historycznych zaszłości mamy z BIAŁORUSINAMI. Sam Tadeusz Kościuszko, niewątpliwie prekursor/twórca współczesnego postrzegania/ rozumienia narodu pochodził z terenu współczesnej BIAŁORUSI! Z BIAŁORUSINAMI więcej nas łączy, niż dzieli, niestety politycy, zwłaszcza ci usłużni wobec państw ościennych, sprawę postrzegają nieco inaczej.
2020-06-16 15:56:25
stefanbbn: czesil jesli juz cos piszesz to prosze badz obiektywny---polecam spi ludnosci slaska cieszynskiego z roku 1910 jeszcze za Austro-Wegier. Glowne grupy narodowosciowe Polacy-okolo 50% wszystkich mieszkancow Slaska Cieszynskiego, nastepnie Czesi okolo 32% i Niemcy 18%.Wszystkie te grupy mieszkaly na terenie calego Slaska Cieszynskiego tworzac wiekszosci i mniejszosci narodowe-w zaleznosci od terytorium.Trudno mowic o czystosci narodowej bo takich miejsc prawie ze nie bylo.A stosunki Polsko -Czeskie od Dobrawy do dzisiaj mozna w calosci okreslic jako dobre
2020-06-16 15:58:02
politykier: ... Już Wincenty Kadłubek, tworzący u zarania XIII wieku, związany z dworem Kazimierza Sprawiedliwego i Leszka Biała przestrzeń geopolityczną Polski postrzegał w odniesieniu do terenu rozciągającego się pomiędzy Soławą, Bramą Morawską i Bramą Smoleńską. To właśnie wówczas władcy polscy rozpoczęli stopniową ekspansję na Ruś, w kierunku Morza Czarnego. Projekt ten został ukoronowany w 1569, a zaprzepaszczony w okresie 1654-1667. Jak widać, jako państwo dawniej potrafiliśmy realizować długofalowe plany. Ostatecznie pogrzebane w 1863-1864, kiedy państwo faktycznie wróciło do postrzegania w granicach etnicznych. Może warto wrócić do starych, sprawdzonych wzorców. Czesi nigdy nie byli i nie będą równorzędnym partnerem dla Polski, geografia i demografia nie pozwala, historia potwierdza. Z Białorusią sprawa wygląda zupełnie inaczej...
2020-06-16 16:05:17
stefanbbn: z ta Bielorusia to wprawdzie prawda ale bialorusini swojego panstwa nigdy nie mieli ,tylko byli poprze wieki obywatelami Rzeczpospolitej Obojga narodow.Dopiero w 1918 na krotko zreszta powsala Bialorus,takze trudno miec zle czy dobre stosunki z panstwem ktorego nie bylo.
2020-06-16 16:15:56
donekT: stefanbbn, Całkowita zgoda. Warto przedstawione przez Ciebie prawdziwe informacje tylko doprecyzować. W spisie jako odrębna grupa nie zostali uwzględnieni Żydzi, władze austriackie nie uznawali Żydów za osobną narodowość. Dlatego ludność Żydowska np. w przypadku zachodniej części Galicji wpisywała się często (nie zawsze) jako Polacy. W przypadku innych austriackich krajów koronnych Żydzi często (nie zawsze) wpisywali się jako Niemcy. Po drugie, Austro-Węgry nacjonalizm niemiecki traktowały jako tendencję wrogą, a II Rzeszę (efekt nacjonalizmu niemieckiego) jako państwo obce, z którym można prowadzić wojny. Każdy nacjonalizm, również niemiecki, rozsadzał wówczas spoistość Austrii. Dlatego np. niemieckie nacjonalistycznie pieśni były przez Wiedeń zakazywane i to na długo przed powstaniem III Rzeszy. Patrioci Austriaccy, często niemieckojęzyczni i uznający się za Niemców, nie wspierali niemieckiego nacjonalizmu. Tendencje nacjonalistyczne wśród tej grupy ludzi były nieco bardziej atrakcyjne dopiero po upadku Wiedeńskiej Monarchii. Nawet w okresie II wojny wielu mieszkających w regionie Niemców zachowało swą lojalność względem Państwa Polskiego. Moim zdaniem najbardziej wyrazistą postacią, bynajmniej nieodosobnioną, jest postać Karola Olbrachta Habsburga.
2020-06-16 16:38:31
donekT: stefanbbn, I z przypadkiem Białorusi całkowita zgoda, oczywiście należy doprecyzować. Mieszkańcy współczesnej Białorusi dawniej uznawali się za LITWINÓW i PODDANYCH WIELKIEGO KSIĘCIA LITEWSKIEGO, którym od XVI wieku był każdorazowy Król Polski. Do czasów Augusta II językiem urzędowym w Wielkim Księstwie Litewskim był STARORUSKI. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" nawiązywał do przywrócenia związku Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W ramach Imperium Rosyjskiego swego czasu funkcjonowała formacja nazwana Litewsko- Białoruska, która miała POLSKI charakter. Polskie aspiracje narodowe na terenie Imperium Rosyjskiego w I poł. XIX w. prezentowały środowiska, które przedstawiały się jako LITEWSKIE. Sprawę nieco zaburzył nacjonalizm litewski, który pojawił się jako poważny nurt dopiero w drugiej połowie XIX wieku, był promowany również jako przeciwwaga wobec pozycji Niemców Bałtyckich i wbrew pozorom to właśnie NACJONALIZM LITEWSKI doprowadził do upadku tradycyjnego postrzegania WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO. Z tego względu, to właśnie Wielkie Księstwo Litewskie, z całkowitym uzasadnieniem, Białorusini uznają za swoją uprzednią formę państwowości, obecnie nawiązują do niej na równi z tradycją Białoruskiej SRR. Efemeryczne państwo białoruskie z inspiracji niemieckiej powstało już w 1918 r. (Białoruska Republika Ludowa), następnie władze bolszewickie zaaranżowały kolejny efemeryczny twór łączący w sobie Litwę i Białoruś (Litbieł), dopiero później powstała białoruska SRR. Podobną formę białoruskiej państwowości proponował utworzyć również J. Piłsudski.
2020-06-16 16:46:29
donekT: ... Również pod względem wyznaniowym i kulturowym, wbrew pozorom, terenom obecnej Białorusi na przestrzeni XVI- XIX, a nawet w XX wieku bliżej było do Polski, niż Moskwy. Tendencje na poważnie i konsekwentnie zaczęły się zmieniać dopiero po 1864 r. W przypadku Czech sytuacja wygląda zupełnie inaczej, im zawsze było bliżej do Niemców, choć ich wzajemne relacje (niemiecko-czeskie), wbrew pozorom, wyglądają na jeszcze bardziej skomplikowane, niż relacje polsko- niemieckie. Z tym zastrzeżeniem, że Czesi nauczyli się od 1620 funkcjonować pod obcymi rządami i wpływami. W Polsce pozostały ciągoty do całkowitej samodzielności.
2020-06-16 18:31:48
czesil: stefanbbn: najpierw zerknij na tę mapę https://fotopolska.eu/22256,foto.html widać bardzo ładnie rozsiedlenie narodowości. Widać jak na dłoni, że narodowości te nie były wymieszane jak sugerujesz. Tak jak już napisałem, Czesi skupiali się w dorzeczu rzeki Ostrawicy. Popatrzmy z ciekawości na wspominany Nydek - 99% tworzyli Polacy. A relacje czesko-polskie? Nie bądź śmieszny!!! Wystarczy sobie poczytać na czeskim Facebooku, jak mieszkańcy Cz. Cieszyna nie chcą otwarcia granicy z Polską, bo Polacy to syfiarze, alkoholicy itd.
2020-06-16 20:14:37
Andrzej Dupa: polskich interesów w Pradze na stanowisku ambasadora doglądała patologiczna nominatka PiS, którą ta sama partia musiała stamtąd ewakuować po wybuchu afery z jej udziałem - o czym tu jeszcze dyskutować, do kogo pretensje?
2020-06-16 21:59:27
perpetua: @czesil: co to za argument, poczytać na czeskim fb - równie dobrze można czytać na polskim albo nawet na ox i nic z tego na temat Polski i Polaków nie wynika, tu też się paru idiotów antyczeskich prezentuje i co, powiesz na tej podstawie, że cieszyniacy to idioci? nie bądź śmieszny
2020-06-16 22:13:37
czesil: perpetua: ma oczy i nie widzi, ma uszy i nie słyszy.
2020-06-16 22:29:12
stefanbbn: czesil oczywiscie ze znam ta grafike, kolor czerwony przedstawia rozmieszczenie ludnosci polskiej, tylko pare gmin wyliczylem ze 100% udzialem ludnosci polskiej.Tak samo gminy z ludnoscia czeska czy niemiecka nie sa w 100% czeskie czy niemieckie.Jesli masz czas to polecam Monografie Wisly : Na grafice Wisla ma 98% ludnosci polskiej w roku 1910.Monografia ta udowadnia osadnictwo Rumunske , Wegierskie, Niemieckie, Zydowskie Czeskie.W kosciele ewangelickim mozna zobaczyc oltarz ze spalonego kosciola z 18 wieku.Napis na tym oltarzu jest po Slowacku-fundatorami byly rodziny Slowackie.Ta roznorodnosc to nasza kultura czesil a te rozdzialy etniczne sa podyktowane polityka .
2020-06-16 22:32:18
ribery3: Powie mi ktoś jak można sobie baner wyborczy dudy powiesić na płocie przed swoim domem? Jawne pokazanie, gdzie w jakim domu ludziom klepki brakuje, marionetki kaczora co rozłożył kraj na łopatki, a najgorsze przed nami, popatrzcie ile nowych pieniędzy w obiegu.. Tego co się robi nie było nigdy, za 500 to sobie płot sprawcie a nie złodziejem oklejać
2020-06-16 22:42:00
stefanbbn: jako ciekawostke to monografia ta doliczyla sie w 19 wieku 13 rodzin Zydowskich, Wisla nigdy jednak nie miala Synagogi czy cmentarza zydowskiego.Zydzi z Wisly jezdzili do Cieszyna a w Ustroniu Synagoga powstala dopiero na pocz. 20 wieku.Z czasem rodziny Zydowskie wyjezdzaly z Wisly---ze wzgledow zarobkowych,tak ze do drugiej wojny swiatowej zostaly dwie rodziny .1940 wywiezione przez nazistow do getta Bedzin i Sosnowiec i prawdopodobnie 1942 zamordowani w Oswiecimiu.Starsi wislanie wiedza dokladnie jak ktos z nich opowiada :Bylem u Rotha-wiedza o co chodzi.
2020-06-16 23:43:45
stefanbbn: zapomnialem dodac ze jedna osoba z rodzinyRoth pan Henryk Roth uratowal sie i wyjechal do USA slyszalem ze do Hollywood
2020-06-17 05:37:58
krzysztof.mm: ribery: elektorat PiS dzieli się z grubsza na dwie grupy: cwanych złodziei i oszustów, korzystających z burdelu i bezprawia podczas rządów tej partii, oraz pospolitego ciemnego ludu - banera dudy z definicji nie powiesi cwany, on już czuje fetor jego rozkładu, a do tych drugich trudno mieć pretensje, skoro PB ich takim stworzył cóż oni winni
2020-06-17 09:22:17
jojestelagalicyjok: Posłuchajcie wszyscy krytykanci: minimum obiektywizmu, spokojnie, o co wrzeszczycie wy i ci na zdjęciu? Widzicie własny koniec nosa, a ci ze zdjęcia robią to bez przekonania, tylko dla stanowiska, aby dobrze zabrzmiała opozycyjność do Rządu czyli "poprawność" polityczna AD 2020. Nie popieram PiSu. Nie protestuje żaden pisior czyli znaczna część społeczności cieszyńskiej jest przeciw protestowi czyli nie chce Czechów w Polsce ani nie chce otwarcia granicy? Nigdzie nic nie mówią nie piszą, w TVPInfo cicho. Za "klientami zaolziańskimi" tęsknią fryzjerki, kosmetyczki, pazurkarze, ciucholandy, Kaufland, Biedronka, Auchann, stacje paliw, rzemieślnicy, etc. Chętka na to jest wielka ale apetyt odbiera im premier Babisz, bowiem uznaje że Slezko i Euroregion Śląski to istna zraza. Dochodzimy tu do rozumowania europejskiego czyli wszyscy wrzeszczą UNIA< UNIA ale jakby co każdy sobie rzepkę...i ma w d... lokalne społeczności, pracujących po obu stronach granicy, miłość Polsko-Czeską. Banery zawieszane na al.Łyska przez oszołomów, myślących że tym przypodobają się Czechom. Zaolzianom po prostu w polskiej części Cieszyna się tylko podoba. Miło jest zrobić Vipom fotę w stroju galowym na moście z szampanem i roladą w ręku, puścić w EU informację o tym jak to na pograniczu państw się kochają. Figa z makiem, przyjaźń jest szorstka i to widzimy. Jakoś po stronie Czeskiej nie zanotowano żadnego protestu parlamentarzystów mimo, że im też doskwiera zamknięta granica. Osobnym rozdziałem jest "mizernie wytężona praca" dyplomacji polskiej w RCz.
2020-06-17 11:15:37
stefanbbn: jojestelagalicyjok----nie wiem czy wiesz ze Slask Cieszynski nigdy nie byl Galicja,wiec chyby nie jestes stela,smutne dla mnie ze chcialbys zamkniecia granic,ty chcesz ten podzial Slaska Cieszynskiego ukarac jeszcze zamknieciem granic.Nie wiem czy wiesz ile rodzin mieszka po dwoch stronach granicy i tu nie chodzo o zakupy czy piwo czeskie.PZKO istnieje dzieki stalym kontaktom z Polska,organizacje polinijne wysylala regularnie dzieci na wakacje do Polski, sami Czesi chetnie odpoczywaja nad Baltykiem a nawet w domach wczasowych Ustronia czy Wisly sporo Czechow .Procz finansowej strony chcesz zniszczyc kontakty miedzyludzkie i wspolprace dwoch bratnich narodow.Jesli jestes stela to stan kolo studni trzech braci i pomysl nad sensem tej legendy albo moze jest tam cos wiecej niz legenda.Polska lezaca pomiedzy Niemcami a Rosja ma na poludniu bratni narod-jak my to slowianie zachodni,niestety rzekomi ludzie stela pragna izolacji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: