Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: olbrzymi przemyt suszu

To rekordowy wynik śląskich celników. W okolicach Cieszyna zabezpieczono prawie 11 ton suszu tytoniowego nieznanego pochodzenia. Jego wartość rynkowa to prawie 5 milionów złotych.

Ja informuje kom. Grażyna Kmiecik z Izby Celnej w Katowicach do zdarzenia doszło w okolicach Cieszyna. Funkcjonariusze grupy mobilnej zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy, należący do firmy przewozowej z Dolnego Śląska. Kierowca oświadczył, że przewozi susz tytoniowy do Niemiec. Towar był zapakowany w ogromne kartony. Celnicy dokładnie obejrzeli przewożony towar. Zauważyli, że zostały usunięte etykiety z informacjami o towarze. Wątpliwości budziły również dokumenty przewozowe i warunki dostawy wewnątrzwspólnotowej. W trakcie kontroli śląscy celnicy ustalili, że zarówno odbiorca jak i nadawca towaru byli już notowani wcześniej, jako sprawcy przemytu na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej.

Do sprawy karno - skarbowej zabezpieczono blisko 11 ton „lewego” suszu tytoniowego o wartości blisko 5 mln złotych. Funkcjonariusze oszacowali, że gdyby ujawniony towar trafił do nielegalnego obrotu, to Skarb Państwa straciłby ponad 6 milionów złotych tytułem niezapłaconych podatków.

Warto zaznaczyć, że od początku 2016 roku śląska Służba Celna ujawniła blisko 46 mln nielegalnych papierosów o wartości rynkowej prawie 31 mln złotych i zlikwidowała blisko 10 krajalni i magazynów z nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.

- Zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi Służba Celna chroni nie tylko budżet, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Zwalczanie przemytu to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. – informuje kom. Grażyna Kmiecik

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-03 15:05:08
koszor: Za dużo tych podatków, akcyz, itp. Przy kiepskich zarobkach i dużej korupcji, ludzie ryzykują i wchodzą w szarą strefę. I efekty są odwrotne od zamierzonych. Czy byłoby tyle chętnych do tego procederu, gdyby na rękę każdy miał minimum tysiąc euro?
2016-11-03 16:15:58
jacekklos19: Zapewne było by. Jak dostanie się 1000? to potem marzy się drugi, trzeci itd.
2016-11-03 19:20:43
krokusik: Pora zlikwidować czeską tabakę. Śmierdzi ona podczas palenia, że nawet palący się dusi. O biernych palaczach nie wspomnę. Już dawno nasze społeczeństwo zrozumiało, że wóda i spirytus zza Olzy to syf. Kiedy palacze zrozumieją, że to siano w półkilogramowych workach to to samo?
2016-11-03 19:56:01
dagmara011: czlowiek nie wielblad pic cpac kochac sie musi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: