Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Obchody Narodowego Dnia Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''

Dziś (01.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''. W Cieszynie pamięć ''niezłomnych'' uczczono m.in. składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zostali skazani na śmierć na sesjach wyjazdowych w Cieszynie. W uroczystości wzięła udział m.in. rodzina jednej z ofiar politycznych procesów.

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Cieszynie wzięli udział m.in. przedstawiciele Rady Miejskiej Cieszyna, Starostwa Powiatowego, Stowarzyszenia Wszechnica, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”, młodzież szkolna, a także rodzina Jana Dziedzica - jedna z ofiar politycznych procesów.

Przybyłych gości w sali cieszyńskiego Ratusza przywitał Burmistrz Ryszard Macura.  Niestety mamy powód, by spotkać się tutaj. Niestety, bo w roku 1946 w cieszyńskim Ratuszu wydawane były wyroki polityczne na tych, którzy nie zgadzali się na wprowadzenie komunistycznego systemu władzy. Na tych, którzy zdecydowali się walczyć o niepodległą Polskę - również w tym okresie bezpośrednio po II wojnie światowej. Te nasze spotkania odbywają się już tradycyjnie od roku 2013. My nadajemy im przede wszystkim walor informacyjny – podkreślał Burmistrz.

Tablica, pod którą złożono kwiaty, poświęcona osiemnastu ofiarom, wobec których wydano w Cieszynie w 1946 roku polityczne wyroki śmierci, znajduje się przed wejściem do sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza nieprzypadkowo. Po II wojnie światowej polityczne wyroki śmierci zapadały m.in. podczas wielu wyjazdowych posiedzeń Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach. Jednym z takich miejsc posiedzeń był właśnie cieszyński Ratusz.  

Podczas dzisiejszego spotkania kilka słów na temat jednej z ofiar – Jana Dziedzica opowiedziały jego prawnuczki. Rodzina serdecznie podziękowała również Stowarzyszeniu Wszechnica, a także włodarzowi Cieszyna za pamięć, pamiątkową tablicę i wszelkiego rodzaju spotkania organizowane z okazji Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  

Głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Wszechnica Dawid Czakon – Myślę, że ten dzisiejszy dzień stanowi okazję, aby zastanowić się nad znaczeniem patriotyzmu w naszym codziennym życiu. Na pewno inaczej definiujemy go dziś, niż miało to miejsce 70 lat temu. Ten patriotyzm dzisiejszy bardziej jest wpatrzony w przyszłość. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie ma patriotyzmu bez korzeni, bez pamięci. Musimy pamiętać o swojej historii, o tych którym zawdzięczamy tą dzisiejszą Polskę – mówił.

Obchody w Cieszynie zakończył się wykładem historycznym Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”. Prelegenci przybliżyli zgromadzonym działalność żołnierzy niezłomnych.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-03-01 23:59:49
krzysztof.mm: Nie widać, nie słychać kaprala Wyciora.<br />Czyżby obsadził wschodnie rubieże?... <br />Ćwiczy maskowanie na bagnach poleskich?<br />Szkoli się na paralotni do dywersyjnych jednostek szturmowych Antka Zamachowca?<br />
2017-03-02 03:04:46
krolik bugs: Niby wszystko super, ale za mało sie mowi, a powinno o bestialstwach tych... bohaterów.<br />Dubinka<br />Wierzchowiny<br />Nowy Targ<br />Wiluki<br />itd itp
2017-03-02 06:23:18
krzysztof.mm: No i nie wspomina się i jeszcze pomników nie stawia najmłodszemu z żołnierzy wyklętych , wyklętemu póki co przez swych stwórców - Misiewiczu.<br />Z niego podobny gieroj był z tych burych bandytów.
2017-03-02 08:25:25
satrapa: Uważam iż każdy, a, szczególnie młodzi Polacy powinni zapoznać się nie tylko, z niby pozytywnymi działaniami owych wyklętych, ale i też wyguglować sobie o ich mordach, gwałtach, czy wszech obecnych grabieżach. <br />W owych czasach (po przeżyciu wojny) Polakom był potrzebny upragniony pokój.
2017-03-02 10:00:31
m.emer: Na przestrzeni dziejów tak to właśnie bywa... Raz się jest bandytą i grabieżcą, a za chwilę patriotą i bohaterem, po czym historia zatacza koło i znów jest odwrotnie. <br />Punk widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia, czyli od koniunktury aktualnie panującej władzy. W polskiej historii przykłady takiej huśtawki można by mnożyć, najświeższym wydaje się być aktualna sytuacja z Lechem Wałęsą. Jeszcze do niedawna niepodważalny narodowy bohater, wybawca od komunizmu, laureat pokojowej nagrody Nobla, a teraz agent, konfident, niemalże zdrajca etc...<br />No cóż... akurat teraz taka koniunktura... jedne pomniki się burzy, a inne stawia.<br />Czas jednak biegnie dalej i historia prędzej czy później znów zatoczy swoje koło.
2017-03-02 10:31:02
krolik bugs: I dlatego wszystko co przesadne nie jest dobre. Patriotyzm przesadny tak samo.
2017-03-02 15:31:31
JaSza11: A czy przypadkiem nie chodzi o to żeby nie zapomnieć nienawidzieć?
2017-03-02 17:36:11
Międzol: Nie mówi się o tych co ich pomordowali (Żolnierzy Wykletych), kto oskarżał, kto sądził, z czyjego zlecenia.
2017-03-02 17:49:20
krzysztof.mm: Na szczęście mówi się o tych, których ci żołnierze przeklęci mordowali.
2017-03-02 18:36:58
koszor: Skończcie majaczyć. Wiadomo, że wśród bohaterów zdarzały się zbrodniarze. To jednak nie jest powód by pisać takie hejterskie komentarze.
2017-03-02 20:00:22
krzysztof.mm: No nie, wśród bohaterów zbrodniarzy nie znajdziesz.<br />Wśród bandytów - owszem.
2017-03-02 21:48:17
Donek: Proszę mi napisać kto to byli Ci żołnierze wyklęci czy też to chodzi o partyzantów z naszego regionu którzy zapamiętani są raczej z tej złej strony. Historia powinna być prawdziwa. Po wojnie ruscy byli najlepsi bo nas wyzwolili może i tak ale co działo się jak szedł ruski front ile gwałtów na kobietach to była dzicz. Niemcy nieproszeni goście jak żeś im dał spokój to był spokój ale jak była przeciw nim podjęta walka to później był prawdziwy odwet do zapamiętania. Partyzanci zabili jednego Niemca a w odwet zabito 3 lub pięć niczemu winnych cywili.
2017-03-03 06:32:33
koszor: Donek - na albo na historię chodziłeś raz w miesiącu i stąd takie luki w pamięci, albo jesteś ignorantem i negujesz fakty:<br /><br />Rosjanie byli dla nas najlepsi? A nie pamiętasz, że wymordowali kilka milionów osób, w tym także wielu Polaków?<br />Niemcy to byli nieproszeni goście? Ani nieproszeni i żadni goście. To była niemiecka agresja, ogłupiona przez Hitlera niemiecka dzicz! <br /><br />I na koniec- nie byłoby Żołnierzy Wyklętych, Katynia i Oświęcimia, gdyby każdy z naszych sąsiadów siedział u siebie na dupie. To dotyczy także dzisiejszych czasów, chociaż dzisiaj często sięga się po bardziej wyrafinowane środki niż działania wojenne.
2017-03-03 19:14:55
Herr Flick: RED IS BAD!!!<br /><br />Krzysiu, Donek- a jak Wy byście się zachowali w 45 roku w takiej sytuacji? Spokojnie podziękowalibyście Stalinowi za to że nas wyzwolił a później zniewolił? Przyjęlibyście do wiadomości, że tzw. Zachód nas wystawił? Spokojnie patrzylibyście na to, że odrzucamy Plan Marshalla? Ja nie, dlatego uważam, ze Ci żołnierzy to bohaterowie bo chcieli aby Polska była wolna a tak pogrążyliśmy się w siedemdziesięcioletnim marazmie Rewolucja wymaga ofiar. Problem w tym, że ta rewolucja się jednak nie udała.<br /><br />PS<br />Dziwne, że Stalin- komunista ma mniejszy negatywny wydźwięk od Hitlera- socjalisty a przecież wymordował 100x więcej ludzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: