Cieszyn na ustach Europy
Tym razem pod tytułami Freestylowej Reunifikacji. - Artykuł jest w istocie wykładem dla osób zarządzających miastami, podanym we freestylowej młodzieżowej konwencji. – Opiniuje dr Tomasz Potkański, ze Związku Miast Polskich. I tak wśród elitarnych tytułów prasy z Paryża, Londynu czy Barcelony pojawił się Cieszyn. I to nie jeden, ale dwa, a właściwie dwa w jednym.
Bo o tym przecież jest artykuł „Połączyć Cieszyn”, autorstwa Jakuba Ciećkiewicza. Poznajemy w nim inicjatywę dwóch liderów młodzieżowych Michała Palucha i Petra Kantora, którzy pracują między innymi nad stworzeniem pierwszego w Europie Transgranicznego Parlamentu Młodzieży. Artykuł spotkał się z pozytywnym odbiorem Cieszyniaków, jak i komentarzami z kraju. - W całej Polsce potrzebujemy ludzi którzy będą w stanie wymyślać inną, alternatywną wizję rozwoju, na każdym poziomie życia społecznego. Potrzebujemy ludzi zdolnych do stawiania nowych pytań, czyli zdolnych do zakwestionowania panującej wiedzy i przesądów; myślących interdyscyplinarnie; uczących się na własnych błędach; mających pewne nawyki myślenia w sposób niestandardowy; zdolnych do zarządzania własnym procesem uczenia się. To bohaterowie reportażu o Cieszynie. – Wylicza Maria Rogaczewska z zespołu Projektu Społecznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Artykuł Ciećkiwicza przybliża również sylwetki kilku innych liderów oraz nietypowych lokalnych bohaterów. Jest kanapka śledziowa, przechadzający się od 200 lat ksiądz Szersznik i rozkwitające Magnolie. Wraz z autorem odwiedzamy Fundację Być Razem, Zamek Cieszyn, Ratusz. Poznajemy kulisy Freestyle City Festiwal i plany Transgranicznego Centrum Wolontariatu. – Żyjemy w wieku partycypacji. Część mieszkańców pozostaje bierna, ale coraz więcej mieszkańców miast, w tym szczególnie ludzie młodzi chce, aby ich opinia o tym co jest ważne była wysłuchana, a najlepiej aby ich pomysły a wręcz oferta pomocy w rozwiązywaniu problemów miasta była wykorzystana. Przyszłość miasta w wymiarze społecznym, a w następnym kroku gospodarczym, leży w takiej właśnie współpracy jak ta, o której czytamy na przykładzie Cieszyna. – Dodaje Potkański. Freestylowy Cieszyn jest wielowątkowy i wielopokoleniowy… może zaciekawić, teraz też Francuzów, Hiszpanów, Niemców czy Włochów. Autor nie ma złudzeń. – Żyjecie w dwumieście w trakcie zmiany. Sami tego chyba nie dostrzegacie. Kochani! Reflektory kierują się na Cieszyn. Są to reflektory uznania i oczekiwania na zmianę. Reszta w Waszych rękach. Zróbcie to. Połączcie się i dajcie przykład. – Przekonuje Ciećkiewicz.
Fragmenty artykułu dostępne w Gazecie Wyborczej pod linkiem:
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,132063,13711408,Sledz_po_cieszynsku.html
Tłumaczenie tekstu w 11 językach na stronie Presseurop.eu pod linkiem:
http://www.presseurop.eu/en/content/article/3696601-freestyle-reunification
(mat.pras.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.