Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Młynówka w nowej odsłonie

Od jakiegoś czasu obserwujemy zmiany, jakie zachodzą na Alei Piastowskiej w Cieszynie. Jakiś czas temu trasa została ponownie otwarta, a znajdujące się na niej ławki przybliżają nam historię nadolziańskiego grodu. To jednak nie koniec zmian. Wyremontowana została również śluza na Młynówce, a brzeg rzeki przeszedł gruntowną modernizację. Zmiany dotyczą jednak nie tylko odcinka przy Open Air Museum – remontem objęty został znacznie dłuższy odcinek rzeki.

- Spółka Wodna dla utrzymania Młynówki Cieszyńskiej zakończyła prace remontowe. Na dotychczasowe działania wydano ponad 100 tys. zł. W okresie od końca lutego do połowy kwietnia przeprowadzono generalny remont śluzy spustowej Młynówki do rzeki Olzy na al. Piastowskiej – poinformowały władze Cieszyna.

Młynówka to rzeka, która ciągnie się przez całe miasto – zmiany dotyczą odcinka w rejonie kąpieliska miejskiego, brzegu i śluzy na ulicy Przykopa, oraz miejsc, gdzie rzeka przez część długości Alei Piastowskiej (od byłych budynków Urzędu Celnego, aż po lodowisko), płynie równolegle do Olzy. O ile w przypadku Olzy doskonale sprawdza się naturalny brzeg, w przypadku Młynówki zdecydowano się na wprowadzenie określonych zmian.

Prace, które pochłonęły już ponad 100.000 złotych, polegały na dokonaniu prac murarskich obramowania i przepustu śluzy, remont kamiennych umocnień brzegowych oraz odnowienie elementów napędowych. Przeprowadzono również odmulenie koryta, profilowanie brzegów rzeki, wykonanie umocnień brzegu i oczyszczenie koryta rzeki.

- Zakres wykonanych prac pozwoli na wstrzymanie dalszej destrukcji ważnych dla funkcjonowania Młynówki urządzeń regulujących przepływ. Zapobiegnie destrukcji przyległych terenów - np. Budynek „Juwenii”, teren kąpieliska miejskiego. Ograniczono zagrożenia powodziowe poprzez umożliwianie właściwego sterowania przepływem wody w korycie Młynówki. Nie bez znaczenia jest także podniesienie estetyki Młynówki Cieszyńskiej jako ważnego elementu krajobrazu miasta Cieszyna o dużym znaczeniu przyrodniczym i kulturowym i turystycznym. Mam na myśli ulicę Przykopa – tzw. „Cieszyńska Wenecja” i Aleję Piastowską, gdzie miała miejsce przebudowywana w ramach transgranicznego projektu „Open Air Museum” i dofinansowanego ze środków UE, realizowanego przez gminę Cieszyn – komentuje Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

Zaminy możemy więc oobserwować na odcinku kilku kilomerów. Jeszcze kilka lat temu rzeka przypominała dziki potok, w którym sporo było różnego rodzaju zanieczyszczeń. Aktualnie dostosowano wygląd rzeki, do nowej odsłony alei Piastowskiej. Zaminy jednak mają na celu nie tylko poprawę wyglądu Młynówki, ale również poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-24 20:27:44
tom lem: ... ale piekne betonowe korytko ;-).Ciekawa, ze żaden ekolog vel konserwator nie interweniuje w sprawie betonowania natury. Lepiej było zasypać rurę, ścieżka dla rowerów byłaby rower-stradą.
2019-07-24 22:10:22
: Wszystko pięknie i ładnie tylko kamer tam brak bo jakiś debil z drugim kretynem już zniszczyli większość gniazd USB a w ławkach już brakuje szczebli i oczywiście któregoś idiote swędziały paluszki i musiał napisać mazaczkiem "kochom Jolke" albo "debil tu siedział". Chciałbym żeby takie osoby zostały nominowane do nagrody Darwina bo na to się tylko nadają.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: