Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Młodzież wybierze radnych

We wrześniu cieszyńscy radni wyrazili zgodę na utworzenie młodzieżowej rady miasta. Na najbliższej sesji uchwalać będą statut tej organizacji.

Według projektu dokumentu, w skład Młodzieżowej Rady Miejska Cieszyna będzie wchodzić 15 uczniów tamtejszych szkół ponadpodstawowych. Pierwsze wybory odbędą się najpóźniej w marcu, a radni mandat będą pełnić przez dwa lata.

Młodzieżowi radni mają się spotykać na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Wśród ich zadań znaleźć się ma opiniowanie, opracowywanie i monitorowanie wdrażania uchwał miejskich, które dotyczą młodego pokolenia, a także edukacja obywatelska młodzieży czy współpraca z innymi podobnymi organizacjami. Opiniować mają także coroczny, przyjmowany zazwyczaj na czerwcowej sesji Rady Miejskiej, raport o stanie miasta. Rada będzie mieć też opiekuna, który będzie koordynował współpracę między nią a władzami miasta i posiadał doświadczenie w pracy samorządowej i z młodzieżą.

W projekcie statutu pojawiają się także zapisy dotyczące zwrotu kosztów przejazdu na posiedzenia Rady lub wydarzenia przez nią organizowane. Ubiegać się o to będą mogli nie tylko sami radni, ale także - w przypadku niepełnoletności - ich opiekunowie prawni lub rodzice. Młodzieżowy radny ma mieć też możliwość uzyskania zwrotu pieniędzy za noclegi i podróż w delegację.

Decyzja dotycząca ostatecznego brzmienia statutu zapadnie na najbliższej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, która odbędzie się 26 stycznia. Samorządowcy wezmą pod uwagę opinię kancelarii radcy prawnego, która zgłosiła uwagi dotyczące jedenastu artykułów, oraz uwagi zgłoszone w drodze konsultacji społecznych przez opiekunkę młodzieżowej rady działającej w 2008 roku. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-23 20:47:32
"tom": ... chwała Bogu, że młodzi zaczną radzić. Wynika z tego, że starym ciężko wychodzi podnoszenie ręki i potrzebują wsparcia młodzieży. Całe szczęście przy pomocy opiekuna, bo przecież mogliby nie tak głosować np. za czerwonym, zamiast zielonym ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: