Cieszyn - miastem akademickim cały rok
W najbliższym czasie na Śląsku Cieszyńskim zagości Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, który odbędzie się w dniach 20 - 28 sierpnia 2016 roku na scenach w Cieszynie, Ustroniu, Brennej oraz Istebnej.
Uniwersytet Śląski jest jedną z największych uczelni w Polsce prowadzącą działalność dydaktyczną na 71 kierunkach studiów i 234 specjalnościach. To wspólnota akademicka ponad 27 000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych i 3000 pracowników – uczonych i dydaktyków. W samym Cieszynie na dwóch wydziałach: Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji oraz na Wydziale Artystycznym kształci się prawie 1500 studentów. Cieszyńska społeczność uniwersytecka przygotowuje przez cały rok wydarzenia adresowane do każdej grupy wiekowej, od najmłodszych, dla których corocznie przygotowywany jest Uniwersytecki Dzień Dziecka czy grudniowe obchody mikołajek, przez młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, dla których organizowane są całoroczne wykłady i warsztaty, aż do dojrzałych mieszkańców Cieszyna, we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
W trakcie roku akademickiego pracownicy naukowo-dydaktyczni prowadzą stałą współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi powiatu cieszyńskiego. W jej ramach młodzież szkolna bierze udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach odbywających się albo w budynkach uniwersyteckich w Cieszynie, albo w szkołach. Interesującym wydarzeniem jest Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego, która w tym roku będzie organizowana w dniach 12-13 października w Cieszynie i Ustroniu. Uczniowie skorzystają z licznych wykładów oraz warsztatów antropologicznych, edukacyjnych, artystycznych. W poprzedniej edycji w dwudniowych warsztatach i grze terenowej udział wzięło 305 uczniów oraz 33 nauczycieli z 25 szkół powiatu cieszyńskiego oraz z Zaolzia. Studenci i pracownicy z cieszyńskiego kampusu UŚ organizują lub współorganizują także wydarzenia kulturalne, jak m.in. Dni Twórczości Animatora, Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, Kino na granicy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS! Prawa Człowieka w Filmie, Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym roku wzięli udział w Nocy Muzeów, w trakcie której prowadzili warsztaty, wystawy, występy zespołów tanecznych i muzycznych, spektakl lalkowy, teatr cieni oraz teatr ognia, a także zaprezentowali film dotyczący problemu niepełnosprawności oraz wystawę prac osób niepełnosprawnych. Tradycyjnie w maju studenci przejmują klucze do miasta, a tym samym władzę w Cieszynie. Tym symbolicznym gestem rozpoczyna się jedna z największych imprez studenckich – Cieszynalia. W ciągu kilku dni mają miejsce koncerty, projekcje filmów, rozgrywki sportowe, imprezy plenerowe oraz klubowe. Wydarzenie to ma charakter otwarty, co oznacza, że mieszkańcy Cieszyna są mile widziani i z zaproszenia tego często korzystają.
W okresie wakacyjnym kampus cieszyński nie pustoszeje, a wręcz przeciwnie – staje się miejscem aktywności studentów z kilkudziesięciu krajów świata. Na zajęcia Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej przyjeżdża młodzież m.in. z: Chin, Japonii, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowenii, Macedonii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Austrii, Chorwacji. W tym roku zagoszczą w Cieszynie od 1 do 28 sierpnia. W lecie, od 20 do 28 sierpnia, będzie również miał miejsce Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, którego inauguracją będzie barwny korowód ulicą Głęboką w Cieszynie i prezentacja zespołów na rynku 21 sierpnia. Koncerty będą się odbywały na wielu scenach regionu, w tym w Brennej, Istebnej oraz Ustroniu.
Cieszyński ośrodek uniwersytecki jest wpisany w krajobraz społeczny miasta i regionu. „Polska znajduje się na etapie budowy infrastruktury wspierającej proces kreatywny – modernizacji uczelni, rozbudowy parków technologicznych, tworzenia klastrów wiedzy czy większego doceniania wytworów kultury, a także budowania marki miast i regionów. Cieszyn właśnie może stać się wizytówką działań kreatywnych, które wyróżniają go spośród innych miast na mapie naszego kraju” – mówi prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, pełniący od 2008 r. funkcję Prorektora ds. nauki i współpracy z gospodarką, a od 1 września 2016 roku - Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Uczelnia ta, dzięki realizowanym kierunkom studiów i nowatorskim specjalnościom, a także bazie dydaktycznej w obrębie kampusu, jest jednostką wspierającą kształtowanie tejże marki.
Artykuł sponsorowany