Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: kiedyś i dziś - ulica Głęboka

Już dla wielu pokoleń cieszyniaków najważniejszą miejską arterią jest ulica, która dzisiaj nazywa się Głęboka. Łączy ona podnóże Wzgórza Zamkowego z Rynkiem. Mimo że w 1789 roku ulica została w dużej mierze strawiona przez największy w dziejach miasta pożar, nadal pozostaje architektoniczną, spacerową i komercyjną atrakcją Cieszyna. Kilkadziesiąt kamienic, które się wzdłuż niej wznoszą, jest wpisane do rejestru miejskich zabytków.

Najstarsze dokumenty miejskie wskazują, że początkowo ulica nosiła nazwę Polska. Już wówczas była najważniejszym traktem handlowym miasta. Dopiero gdy końcem XVII wieku pożar zniszczył jej podcieniowe zabudowy połączone systemem tarasów i schodów – przez co powierzchnia jezdni znalazła się na dużo niższym poziomie niż chodniki i wejścia do kamienic – ulicę nazwano Głęboka. Ogień oszczędził kilka podcieniowych kamienic pochodzących z XVII wieku, jednak reszta budynków została wzniesiona w wieku XIX i XX. Budowano wtedy mieszczańskie kamienice w stylu eklektycznym z zastosowaniem szaty historyzującej, żeby wyglądały na starsze niż w rzeczywistości.

Wiek XIX przyniósł Głębokiej prawdziwą sławę i renomę. Ulica stała się arcyważną arterią, wzdłuż której znajdowały się najlepsze hotele, restauracje, kafejki oraz zakłady usługowe. Wówczas nosiła ona imię Arcyksiężnej Stefanii, synowej cesarza Franciszka Józefa. W 1898 roku jezdnia została wybrukowana granitową kostką.

To właśnie przy ulicy Głębokiej wznosi się słynny Dom Niemiecki zaprojektowany przez architekta Alojza Jedeka – dziś siedziba Biblioteki Miejskiej. Niegdyś w kamienicy mieściła się restauracja, czytelnia niemiecka i siedziby rozmaitych organizacji niemieckiej ludności. Na rogu Głębokiej i Browarnej znajduje się budynek starego hotelu Austria, który przez lata uznawany był za najbardziej luksusowy hotel w mieście, dziś na parterze kamienicy mieści duża drogeria.

Na przestrzeni wieków nazwa ulicy zmieniała się wielokrotnie. Niegdyś Polska, dalej Arcyksiężnej Stefanii, w 1881 przyjęła nazwę Kronprinzessin Stephaniestrasse, z racji faktu, że wtedy wszystkie tablice uliczne były w języku niemieckim. W 1920 roku powróciła Głęboka, ale już 14 lat później nazwa zmieniła się na Legionów. Podczas II Wojny Światowej okupanci postanowili wrócić do pierwotnej nazwy Tiefe Gasse (Głęboka), a w okresie powojennym komuniści prawem dziejów nazwali ją ulicą Armii Czerwonej, która to nazwa zachowała się aż do 1990 roku. Dzisiejsza Głęboka dzięki pięknej architekturze i w dużej mierze odnowionym elewacjom prezentuje się bardzo elegancko i wywołuje zachwyt wśród turystów, ale włodarze miasta, kupcy i kamienicznicy wciąż próbują przywrócić jej taki splendor, jakim cieszyła się przed wiekami...
 

AH

źródło: ox.pl
dodał: AH

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: