Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Gasili autobus

Strażacy muszą być gotowi do radzenia sobie z różnymi zagrożeniami. Jednym z najnowszych jest palenie się pojazdów elektrycznych. Taki scenariusz strażacy ćwiczyli w Cieszynie.

Jak podają cieszyńskie władze, „w związku z dynamicznym rozwojem motoryzacji nisko emisyjnej, w dniu 27 września 2023 roku na terenie bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Cieszynie odbyły się ćwiczenia zorganizowane wspólnie przez Dowódcę Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Cieszynie oraz Komendanta Miejskiego Związku OSP w Cieszynie”.

Scenariusz był następujący – doszło do zapłonu autobusu podczas ładowania, dodatkowo ucierpiał kierowca, który sam próbował gasić pojazd.

- Po przybyciu na miejsce ćwiczeń pierwszych Zastępów PSP oraz OSP zostało odłączone zasilanie elektryczne na terenie zajezdni, następnie podano prąd wody w natarciu na pożar, który wybuchł wewnątrz autobusu. Podano również 2 prądy wody celem schładzania akumulatorów trakcyjnych. W trakcie działań strażacy ochotnicy musieli utworzyć zasilanie wodne do samochodów, z cieku wodnego Bobrówka. Równolegle do działań związanych z gaszeniem pojazdu, trwały działania polegające na udzieleniu pierwszej pomocy poparzonemu kierowcy i przetransportowanie go w bezpieczne miejsce, gdzie został zabrany przez załogę pogotowia ratunkowego. Zadaniem pozostałych było niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe pojazdy – relacjonują cieszyńscy strażacy.


Ćwiczenie zakończyło się sukcesem, pojazd został ugaszony, kierowca zaopatrzony w pomoc, a pożar się nie rozprzestrzenił:

- Przeprowadzone ćwiczenie pozwoliło na osiągnięcie zamierzonego celu, uczestniczący w ćwiczeniach strażacy ochotnicy wykazali się znajomością zasad działania w takich przypadkach, sprawnością i skutecznością - zauważają.

Drugą część ćwiczeń stanowił wykład, na sali w OSP Cieszyn Mnisztwo. Dowódca JRG w Cieszynie przekazał ćwiczącym najistotniejsze aspekty związane z podejmowanymi działaniami gaśniczymi podczas pożarów instalacji fotowoltaicznych oraz samochodów elektrycznych (na podstawie obowiązujących procedur oraz przykładów z działań JRG nr w 1 w Cieszynie).


W ćwiczeniu wzięły udział:
OSP Cieszyn – Bobrek,
OSP Cieszyn – Boguszowice,
OSP Cieszyn – Krasna,
OSP Cieszyn – Marklowice,
OSP Cieszyn – Mnisztwo,
OSP Cieszyn – Pastwiska.


Całość ćwiczenia nadzorował Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, a działaniami kierował Komendant Miejski OSP.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-30 15:59:57
1234567890: No benzyny już nie ma ma stacjach, trzeba rozglądać się za jakimś meleksem. Może do wyborów Mateuszek obieco jeszcze każdemu po takim cudzie techniki;))))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: