Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: eksperci o klimacie

Urząd Miasta Cieszyn, we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć Energie Cités ma zamiar zaangażować młodych Cieszyniaków do podejmowania aktywności związanych z ekologią i zmianami klimatycznymi. W piątek (25.10) odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu ekspertów, który będzie działał przy powstającej Radzie Młodych ds. Klimatu.

- Chcemy podążać w kierunku wciągnięcia ludzi młodych w tematykę zmian klimatycznych. Z jednej strony słyszymy z przekazów medialnych czy politycznych, że nie mają one miejsca, natomiast na co dzień każdy z nas odczuwa, że ten klimat się zmienia. Jest to wielkie wyzwanie - nie tylko jeśli chodzi o decyzje polityków, samorządowców czy innych działaczy - aby mówić o tym, że te zmiany zachodzą i powinniśmy rozmawiać o tym nie tylko w kontekście decyzji budżetowych, wydatków, inwestycji. Szczególny nacisk powinniśmy położyć na rozmowy w przestrzeni publicznej - mówił Przemysław Major, wiceburmistrz Cieszyna.

Na spotkaniu głos zabrała także Anna Jaskuła ze stowarzyszenia "Energie Cités". W swoim wystąpieniu omówiła historię organizacji, a także różne programy proekologiczne, jakie podejmuje Unia Europejska. Uczestnicy mogli się np. dowiedzieć, że w ramach paktu klimatyczno-energetycznego UE, który został przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie w 2007 roku, były one zobowiązane do końca 2020 roku wytwarzać minimum 20% energii przez odnawialne źródła. Obecnie w Polsce wytwarzają one jedynie 15% energii.

Współpraca między miastem a stowarzyszeniem będzie prowadzona dzięki projektowi EYES (Engaging Youth In Sustainable Energy Planning), który potrwa do końca stycznia 2021 roku. W jego ramach zaplanowane jest 5 spotkań zespołu ekspertów (pierwsze odbyło się dziś), a ponadto odbywać się będą szkolenia, warsztaty podejmowane przez Radę Młodych.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-26 20:17:53
krzysztof.nn: już na pierwszy rzut oka wygląda jak nowa dojarka budżetowa
2019-10-27 07:10:41
markuez: A co z dziura ozonową, już nie ma tematu??A co z emisją dwutlenku przez wulkany??które podczas jednego wybuchu emitują do atmosfery tyle dwutlenku ile ludzkość za 20lat???zmiany klimatu...Hmm...nie przesadzajmy!!!popieram Krzysztof.nn organizowanie zamieszania i dojenie budżetu..
2019-10-27 07:10:43
markuez: A co z dziura ozonową, już nie ma tematu??A co z emisją dwutlenku przez wulkany??które podczas jednego wybuchu emitują do atmosfery tyle dwutlenku ile ludzkość za 20lat???zmiany klimatu...Hmm...nie przesadzajmy!!!popieram Krzysztof.nn organizowanie zamieszania i dojenie budżetu..
2019-10-27 07:30:04
1234567890: Juz w przyszły roku grila nie zrobicie:)
2019-10-27 07:45:30
krzysztof.nn: markuez - milo, że mnie popierasz, ale żeby było jasne, pisze o tym sztucznym ad hoc stworzonym gremium - co do klimatu nie mam złudzeń, ten pociąg zaczął zjeżdżać z górki i za późno na jego zatrzymywanie, skutków już my doświadczamy, a nasze dzieci będą tę żabę połykać w całości i na żywca - p.s. dziura ozonowa jest i się zmniejsza, naukowcy jednoznacznie wskazują na pozytywny efekt ograniczenia emisji gazów, które przyczyniały się do jej powiększania, oraz ostatnio także na wpływ ocieplenia klimatu - a co do wulkanów to jakiś bełkot pseudonaukowy powielasz i tyle w temacie
2019-10-27 11:04:38
rainman: Przypominam wszystkim, że Polska odpowiada za 0,9% światowej emisji CO2. Niemcy za 2,2%. Byłoby niezmiernie miło mieć wskaźnik na poziomie 0,0% ale bez włączenia się w ograniczenia emisji USA, Chin, Rosji, Indii, Japonii - jedyne co spowodujemy, to całkowitą deindustrializację Europy. To tak odnośnie idiotyzmów, które wygaduje wszelkiego rodzaju zielona komuna.
2019-10-27 11:37:29
inigo: Globalne oc.pienie w pełnym natarciu!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: