Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: dyplomata pisze w sprawie grobu

Do cieszyńskiego magistratu wpłynął list od Andrija Deszczycia - Ambasadora Ukrainy w RP. Dyplomata prosi w nim o pomoc w ocaleniu od zniszczenia grobu Lwa Lewińskiego - ukraińskiego architekta, który spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Katowickiej.

- Według informacji Związku Ukraińców w Polsce oraz Lwowskiej obwodowej organizacji Narodowego Związku Architektów Ukrainy grób architekta Lwa Lewińskiego jest zagrożony zniszczeniem - pisze Deszczycia w liście do Remigiusza Jankowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Cieszynie.

Lewiński urodził się w 1876 roku w Demni Horisznie niedaleko Lwowa. Specjalizował się w architekturze sakralnej - zaprojektował, między innymi, Cerkiew pw. Matki Bożej Bolesnej w Przemyślu, czy Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Starym Lublińcu. Zmarł w 1963 roku i został pochowany w nadolziańskim grodzie. - Moim zdaniem, postać Lwa Lewińskiego nie może być zapomniana, a jego działalność niewątpliwie jest wspólną kartą historii dziedzictwa architektonicznego Ukrainy i Polski - podkreśla ambasador.

Na list odpowiedziała Gabriela Staszkiewicz. - Administrator cieszyńskich cmentarzy komunalnych nie dokona likwidacji przedmiotowego grobu. Miejsce spoczynku L. Lewińskiego do czasu podjęcia z Państwa strony decyzji co do kierunku dalszych działań pozostanie nienaruszone - uspokaja burmistrz Cieszyna.

Dodaje też, że Cieszyńskie Stowarzyszenie Rotunda co roku w Dzień Wszystkich Świętych organizuje kwestę, z której dochód przeznaczony jest na opłacenie miejsc spoczynku wybranych ważnych i zasłużonych osób. - Zachęcam do podjęcia podobnej inicjatywy - apeluje Staszkiewicz. Wspomina też, że grób architekta był opłacony do 31 grudnia 2003 roku.

Z pełną treścią listu ambasadora można zapoznać się tutaj, a z odpowiedzią burmistrz Cieszyna - tu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-26 19:32:48
tom lem: ... ktoś tu albo nie zna prawa, albo ma głęboko schowane tzw. "stosunki międzyludzkie" lub przynajmniej dobre obyczaje. Tak czy siak, nie do pojęcia jest, że na list odpisuje zamiast adresat, osoba do której pismo nie było stosowane. Wynika z tego, że albo adresat jest niepiśmienny, albo ubezwłasnowolniony przez Szanowna Panią Gosposię, która przejmuje korespondencję i wypowiada się za Przewodniczącego Rady Miasta. A propos szanowny Panie Ambasadorze, widać że Gosposia przestudiowała Protokół Dyplomatołków i odstąpiła od Kochana Eminencjo;-)
2021-05-27 08:31:06
: W Polsce jak to w Polsce. Wszystko kręci się wokół grobów, zmarłych, historii i przeszłości. Może dlatego tkwimy po uszy w gównie.
2021-05-27 09:20:26
Bugs: wojtoj: zawsze to lepsze jak organizowanie sobie teraźniejszości/przyszłości przez śmieciowe media społecznościowe.
2021-05-27 10:30:57
: Bugs - czym innym jest pamięć o przeszłości, a czym innym tkwienie w przeszłości. Mam wrażenie - i taki był sens mojego komentarza - że w Polsce najważniejsze były i są nadal sprawy przeszłości. Roztrząsana i analizowana jest historia, kto, kogo, z kim, kiedy i jak. W jakiej opcji był jej/jego dziadek, wujek, służąca i przez ten pryzmat kształtowana jest dyskusja w przestrzeni publicznej.
2021-05-27 11:06:42
Bugs: wojwoj: dokładnie tak samo jak z czerpaniem nauki/wzorców z fb, yt itd. gdzie za wyrocznie robią tłumoki 'doktoryzujące' się na innych internetowych tłumokach gdzie wartość przekazywanej treści określa mocą nabywczą dla reklamodawcy. Różnica jest taka, że o tym nikt nie mówi bo za tym stoją korporacyjne biliony $, a dla nich nie ma znaczenia czy ludzie oglądają małpę wąchającą palec, który wcześniej trzymała w dupie czy wykład z fizyki. Liczy się liczba odsłon.
2021-05-27 14:05:03
krzysztof mm: szanownym dyskutantom zwrócę uwagę, że można nazwać rzecz po imieniu: w kraju, w którym katolicka hierarchia szantażem wymusiła w szkołach publicznych za publiczne pieniądze indoktrynację religijną w wymiarze większym niż wszystkie przedmioty ścisłe razem wzięte, a od sześciu lat edukacją zarządzają ministrowie wyznaczani przez bandę złodziei i oszustów z grona działaczy i jawnych sympatyków organizacji o charakterze nazistowskim i przez kler popieranych, nie ma najmniejszego sensu szukanie winnych wśród portali jak FB czy YT, nie ma się co dziwić, że jesteśmy gdzie jesteśmy - obiema nogami w czarnej doopie republiki Obajtków i Bansiów pod przywództwem pożal się boże Adriana i dziadka Jarka, pretensje do tych 30% waszych znajomych i sąsiadów debili, co na PiS głosowali
2021-05-27 15:20:16
Bugs: ty faktycznie masz nasrane w czaszce z tą polityką, zanim młody widz yt czy fb stanie się świadomym wyborcą przez lata chłonie to internetowe gówno, które wypacza całkowicie jego pogląd na świat, ludzi, wykształcenie, stosunek do pracy i innego człowieka. Jeżeli to w/g ciebie jest problem polityczny to szkoda słów.
2021-05-27 20:17:53
Boska Adela: jacy rodzice, takie dzieci
2021-05-27 20:44:22
krzysztof mm: a skoro mowa o dyplomatach to proponuję połączyć z Czechami i pośmiać się z tego jak sąsiedzi łoją w dupniaka PiS-owskich dyplomatołków
2021-05-28 05:46:22
krzysztof mm: Bugs - facebook nie jest 'problemem politycznym' ani ja tak nie twierdzę - facebook czy YT są fenomenami cywilizacyjnymi i kulturowymi, a problemem jest w tym przypadku to, że przeceniasz ich rolę w kształtowaniu postaw i zachowań młodych ludzi, znacznie większy wpływ mają rodzina i otoczenie, szkoła i kościół, tradycja i historia - a już rodziców to na pewno póki co nikt nie zwolnił z obowiązku wychowywania i kształtowania własnych dzieci, kto o tym nie wie niech się dwa razy zastanowi zanim się rozmnoży
2021-05-28 05:52:19
krzysztof mm: no i niestety tak się w naszym kraju porobiło, że u p o l i t y c z n i o n a edukacja i wulgarna indoktrynacja r e l i g i j n a są dziś źródłem poważnego ładunku postaw patologicznych - na szczęście przeważająca trzeźwa część społeczeństwa już się otrząsnęła i dystansuje tak od bolszewickiej władzy, jak od zdemoralizowanego do cna kościoła
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: