Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn doliną kreatywną?

Cieszyn „doliną kreatywną”? Czy Pan byłby entuzjastą zainicjowania projektu założenia na terenie miasta placówki badawczej o międzynarodowym finansowaniu i charakterze? Jaka dziedzina wiedzy lub gospodarki, według Pana, mogłaby stać się podstawą  funkcjonowania takiej instytucji?

To już ostatnie, piąte pytanie, jakie zadaliśmy kandydatom na burmistrza Cieszyna. Prezentujemy ich odpowiedź:

 

Włodzimierz Cybulski: Każda dziedzina badawcza, która przyciąga inwestorów, wykwalifikowaną kadrę i placówki naukowe (a przy okazji nie zagraża środowisku i mieszkańcom) jest w Cieszynie mile widziana. Nauka jest motorem rozwoju nowoczesnych społeczeństw a zaawansowanie technologiczne stanowi o naszym miejscu w świecie. Inwestycja o znaczeniu (i finansowaniu) międzynarodowym to także ogromny prestiż, to kontakty ze światem naukowym i gospodarczym, możliwość promocji kraju i dorobku naszych fachowców a równocześnie możliwość czerpania z osiągnięć naukowców z całego świata i prezentowania tego wszystkiego w Cieszynie. Jestem wielkim entuzjastą takiego pomysłu! Zwłaszcza, że mam swój wkład w pierwsze inicjatywy na Zamku Sztuki w Cieszynie związane z tworzeniem szkoły design’u – to jest jeden z tych kierunków, w które może pójść Cieszyn. Wzornictwo użytkowe i przemysłowe, projektowanie, tworzenie marki, sztuka w przedmiotach codziennego użytku – to już się dzieje w Cieszynie i mam nadzieję, że ta branża się tu rozwinie.

Kazimierz Kawulok: Jestem nie tylko gorącym entuzjastą takiego pomysłu. Dążenie do powołania takich placówek zostało uwzględnione w programie mojego komitetu wyborczego Przyjazne Miasto. Pojawienie się takiej placówki finansowej ze środków zewnętrznych wygenerowałoby w Cieszynie popyt na usługi i dobra dostarczane przez mieszkańców miasta . Taka instytucja przyczyniłaby się więc w sposób bezpośredni do powstawania nowych miejsc pracy.

Jeżeli dana instytucja byłaby finansowana ze źródeł zewnętrznych to dziedzina wiedzy lub gospodarki, która byłaby podstawą jej funkcjonowania odgrywałaby mniejszą rolę. Głównymi kryteriami, które decydowałyby o wpływie takiej instytucji na miasto byłaby liczba zatrudnionych w niej osób. Osobiście najchętniej powitałbym placówkę związaną z rozwojem innowacji w przemyśle.

Aby sprowadzić do Cieszyna tego rodzaju placówki chciałbym przedstawić ofertę naszego miasta jak największej ilości ośrodkom akademickim w Polsce. Cieszyn posiada doskonałe zaplecze do funkcjonowania tego rodzaju instytucji w postaci trzech czynników: kampusu uniwersyteckiego, bliskiej lokalizacji ważnych ośrodków miejskich i klimatu sprzyjającego twórczej pracy.

Jestem gorącym zwolennikiem tego kierunku rozwoju Cieszyna pod warunkiem finansowania takiej instytucji ze środków zewnętrznych nie obciążających budżetu miasta.

Olgierd Lizoń: Projekt „Dolina Kreatywna” istnieje dzięki mecenatowi Telewizji Polskiej. Skupia się m.in. konkursach z zakresu fotografii, literatury, tańca, filmu, teatru a także design’u. Skoro mamy w mieście ośrodek designu, to może choć ten fragment powinniśmy eksploatować na poziomie zainteresowania przez media. Nie ma design bez medialności. A tak na poważnie, to poza artystycznymi przedsięwzięciami, poziomu placówki o skali międzynarodowej w Cieszynie nie ma szans uruchomić. Tak potężne środki jakie są potrzebne na tego typu projekty, są dla miasta niedostępne. Książnica Cieszyńska działa na wysokim poziomie. Warto wspierać to co mamy na niezłym poziomie i na co nas stać. Niech nasze ambicje maksymalnie o jedną długość wyprzedzają nasze możliwości. Inaczej pobiegniemy z motyką. I to bynajmniej nie do ogródka.
Adam Swakoń: Oczywiście każda inicjatywa mająca na celu powstanie w Cieszynie placówki badawczej lub instytucji o znaczeniu międzynarodowym, miałaby kapitalne znaczenie dla rozwoju miasta, poprawy jego wizerunku i zwiększenia ilości miejsc pracy. Należy dodać, iż wspólne działanie Burmistrza, Starosty Cieszyńskiego, posłów i władz województwa mogłoby przynieść znakomity efekt w postaci utworzenia takiej placówki jednak nie należy przeceniać w tym zakresie roli samych samorządów. Konieczne są także znakomite kontakty ze środowiskami naukowców, ich realne potrzeby i nasze lokalne możliwości. Sadzę, że są obszary (i nie myślę tu tylko o placówce badawczej), w których Cieszyn ma jeszcze wiele do zaoferowania. Najwięcej zależy od nas samych.
Mieczysław Szczurek: Wszystko, co może przysłużyć się miastu i jego rozwojowi powinno się oczywiście popierać, ale należy też zdawać sobie sprawę z realnych możliwości. Mimo powstawania nowych szkół wyższych, o czym pisałem w odpowiedzi na drugie pytanie, Cieszyn nie był i nie jest wiodącym ośrodkiem badawczym czy akademickim w Polsce. Uważam, że zrobienie z Cieszyna „doliny kreatywnej”, jest mało prawdopodobne do zrealizowania. Decyzje o przystąpieniu do takiego projektu są niezwykle trudne, muszą być poprzedzone dokładnymi badaniami, analizami. Należałoby określić odpowiednią lokalizację, niezbędne warunki itp.

Jeśli chodzi o dziedzinę, to wachlarz możliwości jest szeroki. Mamy na pewno dobre zaplecze, które można byłoby wykorzystać w wielu obszarach. Z uwagi jednak na tradycje produkcyjne okolicznych fabryk, jak również na zlokalizowane obecnie w Czechach czy Słowacji, niedaleko polskiej granicy, zakłady produkujące samochody, podzespoły lub części, to uważam, że szansę na powodzenie mógłby mieć projekt związany z szeroko rozumianą motoryzacją. Jeśli zatem pojawi się konkretna oferta, to należy dołożyć wszelkich starań, aby projekt udało się zrealizować.

Jan Szwarc: Myślę,że Cieszyn nie można nazwać "doliną kreatywną" a raczej "górą kreatywną". Powstało Centrum Przedsiębiorczości na górze Zamkowej po ,którym należy spodziewać się wiele ciekawych i żywotnych propozycji dla miasta. Położenie miasta należy wykorzystać do tworzenia instytucji o charakterze międzynarodowym. Jestem zwolennikiem takich instytucji . Mógł by to być np. Dom Europejski z zapleczem szkoleniowym . Takie działania należy podjąć wspólnie z instytucjami europejskimi,umieścić je w planie Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego itp.To nie jest zadanie tylko dla samorządu,skala problemu wykracza poza możliwości finansowe miasta.Moim zdaniem należy opracować plan stosując w nim hierarchię ważności problemów miejskich konsekwentnie go realizować. Miasto to bardzo delikatny ustrój utkany cienką nitką, należy tak nim kierować aby zachować pełną równowagę dla prawidłowego funkcjonowania i należy pamiętać, że człowiek jest najważniejszym elementem tego ustroju.

 

(opr. łg)

Czytaj także:

- Jaki wizerunek Cieszyna? Kandydaci odpowiadają

- Kandydaci o uniwersytecie

- Kandydaci o obu Cieszynach

- Kandydaci o szansach Cieszyna

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: