Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: 27. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny

Turcja, Rumunia, Indonezja, Czechy, Białoruś, Włochy, Chiny-to właśnie z tych bliższych i dalszych zakątków świata przyjechały do Cieszyna zespoły folklorystyczne, które zaprezentowały się wczoraj (02.09) na płycie cieszyńskiego rynku. Był to jednak tylko przedsmak tego wszystkiego, co działo się wieczorem w Teatrze A. Mickiewicza.

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny to jedyna, tak duża impreza, tego typu na Śląsku. Zespoły z całego świata przyjeżdżają, by prezentować bogactwo swoich tradycji, obrzędów, muzyki i tańca.  Do tej pory już ponad 230 zespołów z całego świata odwiedziło Śląsk i Zagłębie. Jest to jedna z 300 światowych imprez folklorystycznych, która od wielu lat ma stałe miejsce w kalendarzu CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie – czytamy na oficjalnej stronie Festiwalu.

W tym roku Polskę odwiedziło 8 zespołów z takich krajów jak: Słowacja, Turcja, Rumunia, Indonezja, Czechy, Białoruś, Włochy (Sycylia) i Chiny. Podczas występów, nie mogło zabraknąć, również zespołu z Polski, a więc Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”. Cieszyn ma zaszczyt, już od kilku lat, gościć ten Festiwal również u siebie. Trwa w Cieszynie zawsze jeden dzień. Odbywają się wtedy dwa pokazy, jeden na rynku miasta dla otwartej publiczności, a drugi w Teatrze A. Mickiewicza już biletowany – mówi Piotr Gruchel, Naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Pokaz na cieszyńskim rynku miał miejsce wczoraj (02.09) o godzinie 15.00. Wtedy też wszystkie zespoły zaprezentowały przed licznie zgromadzoną publicznością swoje barwne, kolorowe stroje, muzykę, śpiew i przede wszystkim taniec. Zespoły folklorystyczne przywitał Burmistrz Miasta Cieszyna, Mieczysław Szczurek. Witam Was serdecznie, tutaj w Cieszynie na naszej gościnnej cieszyńskiej ziemi, gdzie przyjechaliście żeby śpiewać, tańczyć, bawić się i pokazywać swoje umiejętności. Pozwólcie, że otwierając ten Festiwal przywitam się tak, jak to powinno być, po staropolsku, gościnnie, chlebem i solą – mówił Burmistrz.

Po tych słowach przedstawiciele zespołów kolejno podchodzili do gospodarza miasta. Burmistrz witał się z nimi wspomnianym chlebem i solą. Następnie zespoły zaprezentowały krótki pokaz artystyczny, który spotkał się z ciepłym przyjęciem. Mieszkańcy Cieszyna bardzo chętnie skorzystali z międzynarodowej dawki folkloru. Mamy już stałą publiczność od wielu lat. Impreza ta bardzo dobrze się sprzedaje. Ma pełną frekwencję w Teatrze. Jest to myślę rarytas dla publiczności, gościć tutaj zespoły, tak atrakcyjne i egzotyczne. Bo często przyjeżdżają oni z bardzo odległych zakątków świata – przyznał Piotr Gruchel.

Koncert galowy rozpoczął się o godzinie 18.00 w Teatrze A. Mickiewicza w Cieszynie. Organizatorem Festiwalu niezmiennie jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, a gospodarzem każdorazowo działający przy Uniwersytecie Śląskim, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.

 

MSZ

Zobacz fotoreportaże:
XXVII Festiwal Folklorystyczny - Pokazy na rynku
XXVII Festiwal Folklorystyczny - Koncert galowy

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: