Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciepła w Cieszynie nie powinno zabraknąć!

 Scenariusze są dwa – umorzenie udziałów miasta w Energetyce Cieszyńskiej lub, w przypadku stwierdzenia niewypłacalności, złożenie wniosku do sądu o kontrolowaną upadłość.  To kwesta przyszłości. Teraz najważniejsze jest jednak zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody mieszkańcom miasta.

Audyt trwa

Nowy zarząd energetyki Cieszyńskiej rozpoczął audyt oraz badanie due dilligence. To pierwsze konsekwencje porozumienia zawartego na początku sierpnia pomiędzy spółką Tauron Ciepło i miastem Cieszyn. Wojciech Frank, nowy prezes Energetyki Cieszyńskiej zapewnił, że ocena finansowa Energetyki Cieszyńskiej zostanie przedstawiona do 29 sierpnia br.

Zgodnie z zapisami porozumienia między miastem, a Tauron Ciepło przeprowadzono zmiany w Radzie Nadzorczej i powołano nowy zarząd Energetyki Cieszyńskiej. TAURON Ciepło przedstawił miastu propozycję zmian do umowy spółki Energetyka Cieszyńska, dotyczącą całkowitej likwidacji uprzywilejowania prawa głosu odnoszącego się do udziałów miasta oraz zmiany zasad powoływania członków rady nadzorczej. Trwa przygotowywanie ostatecznej treści umowy spółki.

Warto przypomnieć, że obecnie ok. 55 proc. udziałów w Energetyce Cieszyńskiej należy do Taurona Ciepło, a pozostała część do miejskiego samorządu. Jednak udziały miasta mają charakter uprzywilejowany i dają samorządowcom 58 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników.

Ciepło będzie dostarczane

Wojciech Frank, nowy prezes Energetyki Cieszyńskiej na zwołanej dziś konferencji prasowej zapewnił, że dostarczenie mieszkańcom miasta ogrzewania oraz ciepłej wody to sprawa absolutnie priorytetowa.

Prezes dodał, że realizacja każdego z dwóch wymienionych na początku scenariuszy wymaga wiedzy i determinacji. - W przypadku upadłości kontrolowanej właściciele nie tracą do końca kontroli nad procesem likwidacji, majątek nie przechodzi całkowicie w ręce syndyka masy upadłościowej. Możemy więc zarządzać majątkiem, który oprócz dostaw węgla jest niezbędny,  aby zapewnić dostawy ciepła do mieszkańców Cieszyna. - mówił prezes.

Prezes odniósł się także do podnoszonych w Cieszynie głosów, które podkreślają, że umorzenie udziałów miasta w Energetyce Cieszyńskiej jest  "pozbywaniem się rodowych sreber.” - Te srebra są dzisiaj ujemnej wartości. - powiedział. Przechodząc w ręce Tauron Ciepło, największe przedsiębiorstwo energetyczne na południu Polski, cieszyńska spółka zyska na zmniejszeniu zadłużenia, które narasta od lat. Co istotne Energetykę Cieszyńską można będzie włączyć w tzw. wspólne finansowanie, czyli cash pooling, dotyczący spółek funkcjonujących w ramach Grupy Tauron. A to oznacza m.in. większe pieniądze na inwestycje w Cieszynie.

Apel do radnych

Wojciech Frank zaapelował do radnych, aby nie obawiali się przejęcia przez Tauron Ciepło cieszyńskiej energetyki. - Jesteśmy spółką w obszarze właścicielskim Skarbu Państwa i trudno nas podejrzewać o to, że przyjdziemy z jakimiś drapieżnymi zamiarami, będziemy maksymalizować zysk bez względu na interes społeczny. Na pewno tak nie będzie. - zaznaczył prezes.

Rada Miejska Cieszyna musi podjąć decyzję o umorzeniu udziałów miasta. Warunkiem więc dalszych działań w ramach zawartego porozumienia jest jego akceptacja przez rajców.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna podkreśliła natomiast, że w interesie mieszkańców jest postawienie Energetyki Cieszyńskiej na nogi, a Grupa Tauron to duży i szanowany podmiot krajowy.  - Energetyka Cieszyńska zawsze była naszą wspólną spółką. Za mało głos jednego ze wspólników był słyszalny i stąd mamy sytuację, jaką mamy. Mam jednak nadzieję, że radni podejmą najlepszą decyzję dla mieszkańców. - powiedział burmistrz na konferencji prasowej.

Bezpieczeństwo pracowników

Wojciech Frank zapewniał, że ewentualne rozpoczęcie procesu upadłości kontrolowanej, nie wpłynie absolutnie na dostawy ciepła do domów. - To są działania prawno – organizacyjne. Tauron Ciepło jednocześnie do sądu składa ofertę na zakup majątku upadłej spółki. A to oznacza, że ludzie w tej firmie pracują, obsługują kotły, kontrolują cały proces w ruchu ciągłym wytwarzania ciepła i jego przesyłu. - wyjaśnił. - Grupie Tauron nie jest obca społeczna rola biznesu. W każdym przypadku przejęć różnych zakładów, z największą pieczołowitością dbaliśmy o to, aby pracownikom nie działa się krzywda. - podkreślił prezes.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-16 13:28:09
doler: Argument, że Tauron jest państwowy i nie będzie działał z "drapieżnym zamiarem" jest nonsensem. Chyba że pracuje tam pierwszy miesiąc. Mamy przykład Taurona z ul. Frysztackiej, 20 lat temu pracowało tam pewnie 100% wiecej ludzi niż teraz. Ludzi pozwalniali, nowych nie zatrudniają. Na usuniecie prostej awarii, nie czekasz już pół godziny a kilka godzin, bo nie ma już dyspozytora tylko głupia infolinia. W razie jakiejś burzy i wielu awarii zostaniemy w Ciemnościach egipskich bo nie ma po prostu ludzi do tego. Pracownicy z Cieszyna są rzucani do Jastrzębia by pomóc w pracy bo tam już nie ma kto pracować. To się nazywa "bezpieczeństwo energetyczne" robione właśnie wyzyskiem. Tauron ma mln na promocje i sponsorowanie, a nie ma na kilka metrów kabla, taka prawda. Wiec módlmy się o brak burz.
2022-08-16 14:19:46
perpetua: Tauron to dzisiaj działający w stylu drapieżnego kapitalizmu element monopolistycznego systemu państwowego, beznadziejnie zarządzany przez politycznych nominatów i nastawiony wyłącznie na dojenie klientów
2022-08-16 15:57:43
Dzony12: Wszystkim mądralom na temat Tauron pragnę przypomnieć gdzie będziecie bez tej firmy w czarnej ale zimnej d..pie jak do tej pory .
2022-08-16 16:36:49
iga: Fachowcy rządzili i 30 mil długu narobili Ale ważne że na rynku basen powstanie
2022-08-16 16:49:58
krzysztof  mm: ciepła może nie zabraknie, ale jego odbiorcom pieniędzy na zapłacenie za nie - bardzo możliwe
2022-08-16 16:55:10
krzysztof  mm: Tauron to dziś moloch w rękach bolszewickiej bandy złodziei i oszustów z PiS - partyjniackie chłoptysie z zarządu firmy bez cienia kwalifikacji, za to z certyfikatem BMW dopiero co wdoopiły w Jaworznie z nowym blokiem za 6 miliardów zł, na polecenia z Nowogrodzkiej będą kolędy gwizdać odbytem i kankana nago tańczyć na biurku prezesa, byle tylko przy korycie się utrzymać - taki mamy od 7 lat klimat w tym kraju, niech nikt nie liczy dziś na Tauron bo to jedna wielka państwowa dojarka
2022-08-16 18:34:38
ciotka matylda: Bez komentarza cyt.za WP.pl ,,Kamil Kamiński (b. wiceprezes Tauronu) – 4 455 000 zł Wieloletni współpracownik ministra Zbigniewa Ziobry. Organizował jego kampanię przed wyborami parlamentarnymi w 2001 r. i rok później, gdy Ziobro kandydował na prezydenta Krakowa. Był jego asystentem poselskim. Gdy PiS wygrało wybory w 2005 roku, został prezesem portu lotniczego Kraków–Balice. Po wyborach w 2015 r. został członkiem rady nadzorczej krakowskiego lotniska. Od grudnia 2015 r. do września 2019 r. był też wiceprezesem spółki Tauron. Zarobił w niej 4,455 mln zł. Po odejściu z Tauronu otrzymał również dodatkowe świadczenia, ale spółka nie ujawnia ich wysokości. Dziś jest członkiem zarządu spółki-córki Tauronu – Tameh Holding.,,
2022-08-16 18:41:07
ciotka matylda: Wojciech Frank ,,Grupie Tauron nie jest obca społeczna rola biznesu. W każdym przypadku przejęć różnych zakładów, z największą pieczołowitością dbaliśmy o to, aby pracownikom nie działa się krzywda. - podkreślił prezes.,, W poprzednim wpisie cytuje dbałość o pracownika? Koszt dbałości to pomaga 4.5mln złotych! Doprawdy zazdroszczę pracownikom tej cieszyńskiej firmy! Dostaniecie taka kasę,że ze szczęścia się chyba wszyscy zesrają!
2022-08-16 19:37:23
Mach: Gdyby , radni odmówili przekazania udziałów to i tak Tauron był by zmuszony grzać bo to spółka skarbu państwa, a państwo nie może ani dopuścić do upadłości gminy ani też w związku z tym odmówić dogrzewania domów dla ,których elektrociepłownia jest jedynym dostawcą ciepła- nikt nie przyjmie 30 tys. mieszkańców na utrzymanie . To ostatecznie państwo ma wpływ na kształtowanie cen zarówno na węgiel jak i emisję CO2. Ale fakt ,że to pani burmistrz desygnowała do RN wiceburmistrza ibyłego prezesa A.S. mocno ją obciąża. Dodam ,że kluczenie w tej sprawie Tauronu było działaniem obliczonym nie na współpracę ale przejęcie spółki. Odmówcie -a Tauron będzie zmuszony przez państwo grzać kolejny sezon, bo niestety taki mamy klimat.
2022-08-16 21:13:24
Dzony12: Tauron to taka szpetna firma bo ratuje nieudolnych włodarzy miasta , zadłużenie nie wzięło się z dnia na dzień pracowali na taki stan długo i namiętnie . A po komentarzach mieszkańców widać że przyzwolenie na robienie z majątkiem miasta co się chce jest .Moim zdaniem ceny ogrzewania były zbyt niskie a pieniądze dla zarządu zbyt wysokie i tak się to skończyło .Dla ludzi którzy myślą że Tauron to firma dobry wujek niech się leczą, jak komuś się nie podoba to ma alternatywę zimną woda zdrowia doda a być może i rozumu.
2022-08-16 21:52:03
Mach: Dzony12- rzecz w tym ,że w tej spółce także Tauron był i także ponosi odpowiedzialność za zadłużenie i doprowadzenie do upadłości więc razem z Tauronem na zadłużenie pracowali. Skoro Tauron jako spółka skarbu państwa powstała na bazie majątku państwowego, czyli majątku nas wszystkich obywateli to dlaczego także nasz majątek gminny ma dodatkowo wspierać tego molocha, w którym zarządzający nim prezesi nie włożyli do jego majątku więcej niż każdy z obywateli Polski a obywatele gminy mają do tej spółki skarbu państwa dołożyć dodatkowo majątek gminy jakim jest obiekt EC. Wystarczy ,że odbiorcy ciepła bedą płacić cenę rynkową za energię. A ty Dzony myślisz ,że prezesi Tauronu to robili i będą robić tam za darmo? Jako monopoliści będą brać jeszcze większe pieniądze niż lokalni prezesi. Każdego prezesa spółki skarbu państwa byt jest krótki- wystarczy zmiana sceny politycznej i "fachowcy" szukają pracy- to tylko pozór prywatnej firmy -karykaturalna prywatyzacja -uwłaszczenie na majątku narodowym pociotków elit politycznych - gniew społeczny za każdym razem tymi elitami trzęsie a już fala niezadowolenia się wzbiera. .
2022-08-16 22:21:07
oxjas1: A wegla mialo byc na 200 lat. Jak ten czas zlecial !!
2022-08-16 22:45:10
scoti: Kolejny raz widać typowe dla zarządzania Polskimi spółkami działanie. Przez lata doprowadzić do upadku (niewypłacalność ) bankructwo, a potem kiedy już nie ma wyjścia sprzedać. Oczywiście winnych i odpowiedzialności brak. Dobrze, że "was" Tauron uratuje i na miejscu zarządu tejże spółki dążenie do całkowitego umorzenia udziałów miasta w Energetyce Cieszyńskiej jest jak najbardziej na miejscu (więcej już nie spieprzą i nie będą się wtrącać.)
2022-08-17 06:45:14
Mach: scoti- zauważ, że to karykatura prywatyzacji. Tak naprawdę nikt własnym majątkiem tam nie dysponuje. Zarówno spółki gminne jak i państwowe to kolektywne zarządzanie, rozmywające odpowiedzialność za jego skutki, które przerzucane są w ostateczności na obywateli. Przyjmij do swojej ograniczonej główki, ze to ten sam Tauron doprowadził także do upadku spółki zarządzanej kolektywnie razem z miastem. Tauron tylko wykolegował miasto po to tylko ,żeby przejąć dwa fotele w radzie nadzorczej, a jego ratowanie polega na tym ,że ma bogatszego sponsora , nie gminę a państwo, które to państwo ustala mocą rządzących reguły gry, cenę za węgiel, cenę za emisję, może jednym umarzać a innym nie zobowiązania, ulega w danym momencie silniejszym a pada na pysk jak gniew społeczny odrzuca tę fikcję gospodarowania, by zacząć "zabawę w państwo" od nowa gdy poraz kolejny politycy państwo spieprzą.
2022-08-17 09:28:29
Bugs: Ty się Mach ciesz, że tauron /tfu/ zechciał przejąć te dwa stołki i dopłaci /w sumie to my wszyscy podatnicy/ do tego żeby w mieście było ogrzewanie. Bo gdyby to była prywatna spółka to albo od lat miałbyś 200-300% drożej albo jak by im się bilans nie spinał to by ogłosili upadłość i zwinęli interes albo sprzedali. Zaraz pewnie kilku dostanie politycznej sraczki ale tym razem to WAM PIS dupy ratuje i ogrzeje z min. moich podatków.
2022-08-17 14:35:35
Mach: Bugs- pomyśl, spółka skarbu państwa Tauron Ciepło ogrywa państwowo- gminą spółkę (Tauronowocieszyńską) utrzymywaną za każdym razem z pieniędzy podatników- dług spółki jest państwowo gminny a jedynymi którzy się bogacili na kierowaniu tym pseudo przedsiębiorstwem byli jego prezesi i członkowie RN -pozostali tylko płacili za ciepło. Efektem działalności prezesów i członków RN jest kilkudziesięciomilionowy dług, którego zapłacenie oczekuje się z majątku gminy a nie od tych, którzy tym majątkiem źle zarządzali. Niezależnie kto by był właścicielem EC Cieszyn ogrzanie mieszkań włączonych do sieci nastąpi -tyle tylko ,że gmina majątku się pozbędzie za długi, a długi spółki Tauron zapłaci kto? skarb państwa czyli my wszyscy- bo przecież podobna sytuacja jest w większości elektrociepłowni na południu Polski- i tego nawet ten moloch jakim jest korporacja Tauron nie wytrzyma. Innymi słowy gdyby stosowne umorzenia od państwa dostała miejsko-tauronowska spółka niczego by nie trzeba było zmieniać -bo ogrzewać kotły będą nadal pracownicy tam zatrudnieni. czyli to tylko polityka rządzącej partii przyczynia się do tego ,że jedni umorzenia dostają a inni nie- "popieramy swoich". masz rację żaden prywatny przedsiębiorca nie działa charytatywnie a te państwowe tylko udają ,że tak działają rozkładając skutki tej niegospodarności tylko na ogół obywateli i stąd między innymi taka inflacja Bugs. Bugs PiS może twoją dupę ratuje a gdzie indziej jeszcze ryby truje dla mnie to są ...je.
2022-08-17 17:08:40
Bugs: Skoro tak to może powinno być inaczej, zamiast dług przejąc na siebie tauron /państwo/ powinni solidarnie przejąć odbiorcy ciepła, bo skoro władze miasta od lat źle zarządzają i narobiły długu, a te władze wybierają mieszkańcy to w sumie sami sobie winni. No ale na kogo wtedy zwalić winę za inflację ....
2022-08-18 06:45:51
tom lem: ... Popaprana logika " PiS .... gdzie indziej jeszcze ryby truje..." ale DOBRE!!! ;-)
2022-08-20 16:15:00
Dzony12: tom Lem widać rtęć wśród wyznawców Tuska dawno się rozlała ale to nie trutka dla szczurów i karaluchów czyż nie prawda .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: