Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ciasnochy, spódnice, fortuszki i szatki wiślański - zakończenie projektu

W Wiśle właśnie zakończyli Projekt pt. „Ciasnochy, spódnice, fortuszki i szatki wiślański”.

Warsztaty z cyklu „Mistrz Tradycji” organizowane w Wiślańskim Centrum Kultury cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku, od maja do grudnia, odbyła się ich kolejna edycja, pod nazwą „Ciasnochy, spódnice, fortuszki i szatki wiślański”. Projekt został dofinansowany z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna – Mistrz Tradycji”. Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.

Tegorocznym mistrzem była Anna Mojeścik - rodowita Wiślanka, od lat silnie związana z ideą kultywowania lokalnej tradycji, czeladnik krawiectwa i znawczyni stroju wiślańskiego.
W czasie 7 miesięcznego kursu 10 uczestniczek wykonało 40 elementów strojów ludowych (szatki, ciasnochy, fortuszki i półhalki), które pozostaną w dyspozycji Wiślańskiego Centrum Kultury i będą służyły mieszkańcom Wisły.

W ramach projektu została także zorganizowana „Nauka Czepiynio”, rzadkiej umiejętności tradycyjnego wiązania szatek przez mężatki. Lekcje odbyły się w 5 wiślańskich dolinach i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Jako podsumowanie projektu powstały dwa filmy instruktarzowe: „Projekt ciasnochy, spódnice, szatki wiślański” i „Nauka Czepiynio”. Oba można zobaczyć na stronie www.tradycja.wisla.pl

art. sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: