Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chybie: Nie będzie opłaty od posiadania psów

Radni Gminy Chybie przyjęli na ostatniej (20 października) sesji m.in. stawki podatków od nieruchomości czy środków transportowych. Ustalono również wysokość opłaty targowej oraz odrzucono projekt uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty od posiadania psów.

Ostatnia sesja Rady Gminy Chybie obfitowała w projekty uchwał podatkowych. W przypadku projektu uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości od budynków, budowli i gruntów oraz zakresu udzielania zwolnień, rozgorzała dyskusja. Pojawiły się bowiem głosy by pozostać przy zeszłorocznym cenniku i nie podnosić tych stawek. Większość radnych podkreślała, iż pozostawienie podatków na tym samym poziomie dobrze świadczy o gminie nawet jeżeli jest to różnica paru groszy.

Radny Janusz Waleczek złożył wniosek by zachować opłaty na poziomie ubiegłorocznym. Podwyższone miały bowiem zostać stawki od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - od 1 m² powierzchni z 0,27 zł na 0,30 zł oraz od budynków lub ich części pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - od 1 m² powierzchni użytkowej  z 4,12 zł na 4,20 zł. Wniosek ten został przyjęty, przy dwóch głosach wstrzymujących się. Podobnie, już z uwzględnieniem poprawek, wyglądało głosowanie nad projektem uchwały. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu, reszta opowiedziała się za wspomnianą uchwałą.

Kolejne projekty uchwał m.in. takie jak: określenie wysokości stawek podatku od środków transportowych, czy w sprawie określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek opłaty targowej zostały przyjęte jednogłośnie. Stawki zachowano na takim samym poziomie jak w zeszłym roku.

Jednogłośnie przyjęto również projekt uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości oraz określenia warunków udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy w ramach nowych inwestycji na terenie Gminy Chybie.

Projekt uchwały, który budził od samego początku wiele wątpliwości dotyczył wprowadzenia opłaty od posiadania psów. Roczna stawka opłaty od posiadania psów miałaby wynosić 20,00 zł od jednego psa. Jak poinformował Urząd Gminy, w latach 2013-2015 nie były uchwalane opłaty od psa. Corocznie z budżetu wydatkowane są środki na schronisko dla zwierząt zapewniające gotowość przyjmowania psów z naszej gminy. W roku bieżącym jest to kwota 12.000,00 zł. Wpływy z opłaty przynajmniej w części pokryją ponoszone wydatki. Będą dodatkowym źródłem dochodów. Przewidywane jest poświadczanie wniesionej opłaty wydaniem identyfikatora do zawieszenia na obroży psa – mogliśmy przeczytać w uzasadnieniu tego projektu uchwały. Radni zaproponowali, by odstąpić od wprowadzenia tej uchwały. I tak za jej przyjęciem nie zagłosował żaden z radnych. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Tym samym projekt wspomnianej uchwały nie został przyjęty, a mieszkańcy nie muszą płacić za swoich czworonożnych pupili. 

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-03 13:53:33
Przepierón: Co dwaj pierwsi panowie na zdjęciu wyglądają jakby nie mieli żadnego pomysłu.
2015-11-04 09:17:17
amo: Podatek od psa jak najbardziej. Przynajmniej mniej by było obsranych chodników.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: