Chybie: Jak poruszać się po chodniku

W Chybiu pojawiły się liczne wątpliwości, związane z nową organizacją ruchu przy ulicy Wyzwolenia. W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców i problemami związanymi z poruszaniem się w tym miejscu, władze gminy zdecydowały się opublikować poradnik, w jaki sposób zachować się na ulicy Wyzwolenia, aby dostosować się zasad przepisów kodeksu ruchu drogowego.

- Z uwagi na wątpliwości związane z nową organizacją ruchu przy ulicy Wyzwolenia, poniżej prezentujemy kilka zasad z tym związanych (…) Taka organizacja podyktowana jest przepisami o ruchu drogowym. Z uwagi na ograniczoną szerokość pasa drogowego, bez poniesienia dodatkowych, znacznych kosztów związanych z wykupem części działek od właścicieli przy ul. Wyzwolenia, nie było możliwości zaprojektowania szerszego chodnika (drogi pieszo-rowerowej), który umożliwiałby poruszanie się rowerzystów w obu kierunkach – wyjaśniają władze gminy.

Poruszając się po ulicy wyzwolenia, należy zwrócić uwagę na fakt, że nowopowstały i oznakowany obiekt ma status drogi dla pieszych i rowerzystów, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Droga dla pieszych i rowerzystów, nazywana również chodnikiem, jest dostępna dla pieszych, poruszających się po nim w obu kierunkach, zarówno w kierunku centrum Chybia, jak i Zarzecza. Problemem w tym przypadku jednak nie jest ruch pieszych, a ruch rowerów na chodniku. Rowerzyści po chodniku mogą poruszać się bowiem jedynie w kierunku Zarzecza, gdyż chodnik jest zbyt wąski, aby umożliwić ruch rowerów w obu kierunkach. Rowerzyści, poruszający się w kierunku centrum Chybia, muszę zrezygnować z chodnika, i stosując się do przepisów ruchu drogowego, jechać jezdnią, po stronie prawej.

Wszyscy użytkownicy chodnika dla pieszych i rowerzystów, są zobowiązani do zwracania uwagi i ustępowania pierwszeństwa uczestnikom ruchu, wyjeżdżającym z prawej strony, z dróg podporządkowanych, tj. z ul. Spokojnej, Mickiewicza i Morcinka. - Mamy nadzieję, że wyjaśnienia te rozwieją ewentualne Państwa wątpliwości. Jesteśmy również przekonani, że nowy chodnik przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, w znacznym stopniu pozytywnie wpłynie na komfort uczestników ruchu przy ul. Wyzwolenia – podsumowują urzędnicy.

 

JŚ/ red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-09 15:30:30
Selma: Chodnik służy do chodzenia. Rower ma koła, powinien jeździć drogą, choćby rowerową. Nie chodnikiem!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją