Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chroń swoje karty

Przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza w celu wytworzenia kopii i wykonywania nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub wypłat z bankomatów nazywa się Skimming. Przestępstwo to nie omija także kart chipowych.

Jak informuje policja, istnieją dwa rodzaje skimmingu: skimming w placówce handlowej oraz skimming bankomatowy.

Skimming w placówce handlowej polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę lub inną osobę, która weszła w jej chwilowe posiadanie. Ponieważ w takiej sytuacji przestępcy nie zawsze mają możliwość poznać kod PIN sklonowanej karty, kopie mogą wykorzystać tylko w przypadku kart, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u, i tylko w płatnościach za towary i usługi. Nie mogą wykorzystać skopiowanej karty do pobierania pieniędzy z bankomatów.

Znacznie bardziej niebezpieczny jest skimming bankomatowy, polegający na tym, że przestępcy instalują na bankomatach lub w ich wnętrzu (czytniku) specjalne urządzenia, które służą do pozyskiwania danych z paska magnetycznego lub chipa (czytnik) oraz PIN-u: kamera, fałszywa klawiatura lub płaska płytka obwodu umieszczona w czytniku na kartę dzięki której można podsłuchać i zmanipulować komunikację między terminalem a chipem i uzyskać numer PIN. Zarejestrowane w ten sposób informacje są najczęściej transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów.

Jeżeli mamy możliwość, to lepiej korzystać z bankomatów wewnątrz banków (istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przestępcy odważą się zamontować tam urządzenia skimmujące). Mundurowi apelują także, by zwracać uwagę na wygląd bankomatów, szczególnie na wystające, niepasujące do całości jego elementy jak klawiatury, nakładki na miejsce wsuwania karty, elementy znajdujące się nad klawiaturą bankomatu, gdzie mogą zamontowane być miniaturowe kamery.

Wpisując natomiast kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować. Jeśli bankomat wzbudza podejrzenia, lepiej jest skorzystać z innego lub poprosić o sprawdzenie pracownika banku.

Karty bankomatowe, szczególnie te z możliwością transakcji zbliżeniowych chronimy przed możliwością odczytania danych przez skimmerów w specjalnym etui, które eliminuje takie działanie na odległość, na przykład w środkach komunikacji miejskiej lub centrach handlowych

red./policja

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-04 18:02:28
krzysztof mm: co tam karty, PiS w biały dzień okrada miliony Polaków z miliardów ich oszczędności na OFE - to jest temat
2021-03-04 19:21:09
Oko: Dokładniej rzecz biorąc, kończy dzieło Platformy.
2021-03-04 21:26:28
krzysztof mm: o tak, PO zaczęła demontować system - ale robiła to wprost, na mniejszą skalę i bez hipokryzji - PiS idzie dziś po bandzie, a kilka lat temu szczekali ci złodzieje jednym głosem tak:
2021-03-04 21:26:44
krzysztof mm: ★ ★ ★ Ci, którzy uczestniczą w OFE, i to uczestniczą przymusowo, będą poddani operacji, którą trudno określić inaczej niż po prostu oszustwo – mówił w 2011 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński. ★ ★ ★ Z tego potrzebnego skądinąd posunięcia, zrobiono takie, które ma po prostu obniżyć zadłużenie publiczne – powiedział we wrześniu 2013 roku. ★ ★ ★ Obecny europoseł Joachim Brudziński w 2013 roku mówił, że "premier Donald Tusk traktuje Polaków jak stado baranów, których może golić i strzyc do woli". - Największym problemem dla nas wszystkich, przyszłych emerytów, jest to, co robi Tusk, a robi skok na naszą kasę – stwierdził. ★ ★ ★ Te propozycje rządowe nie są, tak jak próbują to mówić ministrowie, podejmowane ze względu na bezpieczeństwo systemu, tylko z prozaicznego powodu: brakuje pieniędzy w kasie państwa – tłumaczyła we wrześniu 2013 roku Beata Szydło. ★ ★ ★ W projekcie budżetu na 2014 rok jest już zapisane około 10 miliardów złotych wpływów z OFE. Skok na kasę jest ewidentny – przekonywał także Zbigniew Kuźmiuk z PiS. ★ ★ ★ Mamy do czynienia z oszustwem legislacyjnym – mówiła Beata Kempa z Solidarnej Polski. ★ ★ ★ Bez tej zmiany rozlatuje się budżet. Tam już zrobiono tyle długów, tyle pożyczono pieniędzy, że tylko i wyłącznie można łatać budżet tymi pieniędzmi z OFE – twierdził w grudniu 2013 Zbigniew Girzyński.
2021-03-04 22:43:56
pawel21_13: Widzę, ze ktoś tu zapomniał zażyć lekarstw. Nienawiść cie zabija człowieku o nicku mm.
2021-03-05 09:20:38
Oko: Można by rzec; mój złodziej jest lepszy od twojego.
2021-03-05 10:44:36
krzysztof mm: można by rzec nie było dotąd w Polsce tak złodziejskiej i bezczelnej ekipy u władzy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: