Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chrapek zamiast Macury - dlaczego tak późno?

Przez ponad pół roku Rada Powiatu Cieszyńskiego obradowała w okrojonym składzie. Czesław Chrapek mandat radnego powiatowego, w wyniku wygaśnięcia mandatu Beaty Macury, objął dopiero w tym tygodniu (26.01). Na ostatniej sesji nie zabrakło gratulacji, ale również odniesień do sprawy skazanej, byłej już, radnej.

Wyrok skazujący radną Beatę Macurę uprawomocnił się 16 czerwca 2020 r. Jednak procedura objęcia mandatu przez kolejną osobę z listy wyborczej, która uzyskała w wyborach w 2018 r. największą liczbę głosów, trwała ponad pół roku. Czesław Chrapek złożył ślubowanie i objął mandat w wyniku wygaśnięcia mandatu Macury dopiero w tym tygodniu (26.01). Dlaczego na uzupełnienie składu Rady trzeba było czekać tak długo? – o to w swoich interpelacjach pytał radny Tadeusz Mendrek.

Na ostatniej sesji (26.01) radny Mendrek odczytał oświadczenie nawiązując do swoich wcześniejszych interpelacji dotyczących m.in. sprawy Beaty Macury. Według radnego odpowiedzi Starosty były lakoniczne, pomijające sedno sprawy. 1 grudnia 2020 r. pytałem o przyczynę braku działań władz powiatu o uzupełnienie składu Rady, gdy radna utraciła mandat na skutek prawomocnego, skazującego wyroku sądu. W odpowiedzi Starosta poucza mnie. (…) Zdaniem Starosty radny jest elementem władzy naszego powiatu, a zatem pytanie odnosi się w równym stopniu do wszystkich radnych Rady Powiatu. Ciekawy jestem czy wszyscy radni zostali w podobny sposób pouczeni. Skoro Starosta pyta o podjęte przeze mnie działania w tym zakresie to informuję, że w dniu 14 stycznia 2021 r. wystąpiłem pisemnie do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej z wnioskiem o podjęcie stosownych działań, aby tę nienormalną sytuację ostatecznie zakończyć – zwracał uwagę Mendrek.

Sprawę przeciągającego się uzupełnienia składu Rady Powiatu wyjaśnia Sylwia Pieczonka Pełniąca Funkcję Rzecznika Prasowego Starosty Cieszyńskiego. W dniu 30 grudnia 2019 r. zapadł wyrok skazujący Sądu Rejonowego w Cieszynie II Wydział Karny wobec Beaty Macura. Została ona uznana za winną przestępstw z art. 228 §4 k.k. [red. łapownictwo bierne] oraz art. 270 §1 k.k. [red. fałszowanie dokumentu]. Wyrok ten został utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z dnia 16 czerwca 2020 r. Zgodnie z kodeksem wyborczym - Sąd powinien przesłać Komisarzowi Wyborczemu w Bielsku-Białej II, Wojewodzie Śląskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu Cieszyńskiego odpis orzeczenia niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. W odpisie umieszcza się datę jego uprawomocnienia. W przypadku wyroku skazującego Panią Beatę Macurę nastąpiło to z opóźnieniem, na co Rada oraz Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, nie mieli żadnego wpływu – tłumaczy Pieczonka.  

Jak informuje Starostwo Powiatowe, odpis orzeczenia Sądu, wraz z klauzulą wykonalności w stosunku do skazanej, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego otrzymał 29 grudnia 2020 r. W podobnym terminie odpis orzeczenia dotarł do Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej II, prowadzącego czynności potwierdzające wygaśnięcie mandatu radnej wraz z powołaniem nowego radnego. 7 stycznia 2021 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie wygaśnięcia mandatu Macury. 8 stycznia przewodniczący Rady otrzymał korespondencję od Komisarza Wyborczego z obwieszczeniem potwierdzającym wygaśnięcie mandatu radnej z dniem 16 czerwca 2020 r. Postanowienie w sprawie objęcia mandatu przez Chrapka opublikowano w Dzienniku Urzędowym 18 stycznia, a dzień później dotarło do Przewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-29 12:22:09
tom lem: ... mowa ciała bezcenna - "belfer i uczeń", swoja drogą nie można było ślubowania składać online(?) bo jeszcze coś przewodniczącemu zaszkodzi ;-)
2021-01-29 20:05:41
Iwan: Właściwy człowiek na odpowiednim miejscu. Szkoda tylko że nie był od początku kadencji tak mało głosów mu brakło. Widać jak ludzie głosują. Nie ludzie a nazwisko ważne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: