Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

CBŚ: Zatrzymani szefowie grupy paliwowej. (Film)

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się m.in. popełnianiem przestępstw karnoskarbowych związanych z nieodprowadzaniem podatku VAT i opłaty paliwowej. Jak ustalili śledczy członkowie grupy nabywali produkty akcyzowe w postaci olejów bazowych, opałowych, napędowych oraz benzyn w składach podatkowych na terenie Łotwy oraz Niemiec. Wprowadzali je na terytorium RP bez zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym narażając tym samym Skarb Państwa na straty w kwocie co najmniej 21 mln. złotych. Do zatrzymań doszło w Pruszczu Gdańskim oraz Ustroniu. Decyzją sądu 63 letni Włodzimierz K. oraz 46-letni Kazimierz T. zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

   Od 2008 roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego oraz prokuratorzy z Wydziału V ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się m.in. popełnianiem przestępstw karnoskarbowych związanych z nieodprowadzaniem podatku VAT i opłaty paliwowej. Przestępczy proceder polegał również na podrabianiu dokumentów oraz wystawianiu nierzetelnych i fikcyjnych faktur.

Jak ustalili prokuratorzy i policjanci członkowie grupy nabywali produkty akcyzowe, zharmonizowane w postaci olejów bazowych, opałowych, olejów napędowych i benzyn w składach podatkowych na terenie Łotwy i Niemiec, a następnie wprowadzali je na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Produkty akcyzowe trafiały do dwóch Składów Podatkowych. Przestępcy fałszowali dokumentację w celu zamknięcia procedury zawieszenia poboru akcyzy i usunięcia produktów akcyzowych spod kontroli organów celnych. Odbiorcami sprowadzanych z Łotwy i Niemiec paliw były podstawione firmy. Następnie benzyna i oleje trafiały do stacji paliw na terenie całej Polski.

W ramach prowadzonego postępowania policjanci współpracowali także z funkcjonariuszami Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Jak wynika z ustaleń grupa zdołała nabyć a następnie wprowadzić na teren Polski ponad 10 mln litrów paliwa. Straty na szkodę Skarbu Państwa z tytułu nieuiszczonego podatku akcyzowego, podatku VAT oraz opłaty paliwowej szacowane są na kwotę co najmniej 21 mln. złotych.
Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w październiku 2010 roku. Wówczas funkcjonariusze zatrzymali 49-letniego mieszkańca Sosnowca oraz 62-letniego mieszkańca Bielska Białej. Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

  Dalsze ustalenia policjantów i prokuratorów, szereg wykonanych czynności procesowych pozwoliły na dotarcie do pozostałych dwóch mężczyzn stanowiących ścisły trzon kierownictwa grupy. Podczas ostatniej realizacji, która miała miejsce w minioną niedzielę doszło do zatrzymań w Pruszczu Gdańskim oraz Ustroniu. Funkcjonariusze zatrzymali 63 letniego Włodzimierza K. oraz 46-letniego Kazimierza T. W mieszkaniu 46-latka funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli 90 tys. złotych oraz 30 tys. Euro. Zabezpieczyli także wyroby ze złota – bransolety, łańcuszki pierścionki, markowe zegarki. Szacunkowa wartość biżuterii to około 200 tys. złotych.  Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczony został także samochód m-ki Audi Q7 o wartości około 200 tys. złotych. 

  W poniedziałek  (6 grudnia 2010) podejrzani doprowadzeni zostali do prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, a następnie do Sądu Rejonowego. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

źródło: KWP w Lublinie
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: